stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Strach ze zdražení přiměl lidi stavět

  • 72
Strach ze zdražení nových bytů a domů přiměl Čechy, aby urychlili své plány a pořídili si nové bydlení pokud možno hned. Stavební firmy nevědí, co dělat dříve. Zájem o výstavbu rodinných domků a bytů razantně roste.

"Lidé se bojí zvýšení daně z přidané hodnoty za stavební práce," vysvětlil tento jev Miloslav Mašek ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Dům či byt by kvůli vyšší dani podražil o desetitisíce až statisíce korun. Počet stavebních zakázek se tak během prvních tří měsíců letošního roku zvedl tak, že je o 17 procent vyšší než ve stejném období loni.

V pátek to oznámil statistický úřad. Svou roli ovšem hraje i to, že stále více českých rodin si může dovolit hypotéku.

To, že lidé začínají horečně stavět právě nyní, má důvod. "Postavit dům trvá v průměru patnáct měsíců," vysvětluje Mašek.

Je tedy nejvyšší čas, aby se stavba stihla zkolaudovat do konce roku 2007. "Vyšší zdanění by mělo platit od 1. ledna 2008," vysvětluje Mašek.

Podražují i starší byty
Pro bytovou výstavbu zatím platí pětiprocentní daň. Při podmínkách platných nyní by daň vzrostla na 19 procent.

Vláda chce zdražení zabránit tím, že byty o ploše do 90 metrů čtverečních zařadí do kategorie sociálního bydlení. Na tu se vyšší daň nevztahuje.

Totéž by mělo platit pro rodinné domky do 150 metrů čtverečních. Jenže není jisté, zda to Evropská unie povolí. Daň se totiž má zvýšit právě kvůli jejím požadavkům.

Obavy ze zdražení se už projevují v cenách starších bytů. Od roku 2004 klesaly, ale během posledního roku se zvedly v průměru o 10 procent.

Zjistil to Institut regionálních informací v Brně Kromě lidí začal za stavby utrácet víc i stát. "Politici si kupují hlasy i touto formou," řekla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Kromě velkých firem si letošní stavební boom pochvalují i ty menší. "O rodinné domky je velký zájem," říká Petr Zemčík z firmy SDK-Reality, která staví domy na Brněnsku.

"Kromě obav před zvýšením DPH je to způsobeno i výhodnými hypotékami," dodává Zemčík.

Podle něj je za zvýšeným zájmem o nové bydlení také fakt, že silné ročníky ze 70. let si nyní pořizují rodiny a logicky shánějí střechu nad hlavou.

To potvrzuje i dvaatřicetiletý farmář Pavel z Benešova, který plánuje koupi pozemku pro rodinný dům o dvou stech metrech čtverečních.

Pokud se mu však nepodaří dokončit stavbu i s kolaudací do konce roku 2007, dům ho vyjde dráž, než původně plánoval. Ale nad tím mává farmář rukou.

"Jestli to bude stát o tři sta tisíc víc, to už nehraje roli," říká s tím, že hypotéku na dům si bude muset vzít stejně.

O kolik stavba bytů nakonec podraží, není zatím jisté. Neví se, kdo po volbách sestaví vládu a jak naloží s nynější definicí sociálního bydlení, která cenu nových bytů ovlivní.

Opoziční ODS s vládní definicí sociálního bydlení příliš nesouhlasí a dává jí za vinu, že výjimku dobře nevyjednala. "Je to příliš široké, myslím, že za sociální bydlení by se daly považovat byty maximálně do 60 metrů čtverečních," řekla poslankyně Zdeňka Horníková ODS.

Zakázky za miliardy
Podle Českého statistického úřadu stavební firmy uzavřely v prvním čtvrtletí zakázky v celkové hodnotě 56 miliard korun, což představuje meziroční růst o 24,7 procenta.

Průměrná hodnota uzavřené zakázky činila v prvním čtvrtletí 3,5 milionu korun, což je 19procentní nárůst ve srovnání s loňským začátkem roku.

Podle Miloslava Maška ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví je dobrou zprávou, že firmy dostávaly zakázky jak na byty, tak na nebytovou výstavbu.

"Je zdravé, že nárůst je patrný ve všech segmentech výstavby a není způsoben jen jednou velkou zakázkou," uvedl Mašek.