Na úřadech to letos začalo vypadat trochu jako v soukromém podniku.

Na úřadech to letos začalo vypadat trochu jako v soukromém podniku. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Státním úředníkům už se plošně nepřidává, rozhoduje šéf

  • 149
Úřednický život letos získal trhliny. Rok co rok se vždy v lednu o nějaké procento zvýšily tarify, tedy pevně daná složka platu vyplácená bez ohledu na výkon. Letos je tomu po sedmi letech jinak.

Vláda pro letošní rok navýšila objem mezd pro svých více než půl milionu zaměstnanců o jeden a půl procenta s tím, že bude na každém šéfovi úřadu, jak si ho rozdělí.

To je rozdíl oproti jiným rokům, kdy vždy od ledna vzrostly hlavně tarifní mzdy. Ty se vyhlásí v nové tabulce a každý úřad se jimi musí řídit. Jen menší část peněz se obvykle rozdělovala na osobních příplatcích a odměnách.

Letos si však vláda řekla, že nemá smysl zvyšovat o tak malé procento tarify a že je lepší podpořit na úřadech výkonnost a rozvolnit panující rovnostářství.

Na úřadech to tak letos začalo vypadat trochu jako v soukromém podniku. Záleží na vedoucím, komu přidá a o kolik. Ve valné většině úřady přitom nechaly zvyšování platů až na březen, protože počítaly, co si mohou dovolit.

Z jejich odpovědí vyplývá, že růst platů se bude většinou pohybovat mezi 1,5 až 2,5 procenta. Nebude však pro každého.

Přijde odliv mozků?
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce podobný model prosadit i pro příští rok. Na něj už si vláda v rámci šetření naplánovala růst peněz na platy o 1,5 procenta. "To by byl konec veřejného sektoru," říká šéfka odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová.

Ta se snaží prosadit, a už poslala Nečasovi dopis, aby se otevřela jak jednání o přilepšení ještě letos, tak hlavně pro příští rok. Pro rok 2009 je Nečas kvůli inflaci dosahující za leden až 7,5 procenta ochoten k mírným ústupkům. "Nárůst platů ale nesmí být takový, aby poklesl tlak na restrukturalizaci státní správy," říká.

Jinými slovy je třeba, aby se úřady zefektivnily a kde je to možné, propouštěly. Na méně úředníků by pak zbylo více peněz. "I kdybychom se ale pro rok 2009 dohodli na vyšším růstu platů, než je 1,5 procenta, nemělo by jít o zvýšení tarifů. Ty jsou rovnostářské," dodává ministr.

Příští rok tak bude rovněž prosazovat, aby bylo na každém úřadu, jak si peníze navíc mezi své lidi rozdělí. Tabulkové platy by tak měly zůstat z loňska. Odbory však trvají na tom, aby se tarifní plat zvýšil. Jinak podle Vondrové úřady přijdou o kvalifikované lidi.

Nyní tarif tvoří necelých sedmdesát procent platu. To je optimální podle odborů, ale podle Nečase může jejich podíl klidně klesnout na polovinu.

Čekání na přidání
MF DNES oslovila všechna velká ministerstva i několik krajských úřadů a většina letos plošně přidávat nebude. To znamená, že část zaměstnanců si nepolepší vůbec. "Ve větší míře dojde ke zvýšení platů od března. V žádném případě se ale neuvažuje o plošném zvyšování platů," říká Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Na vyšší růst platů, než jim přidělila vláda, si našetřili například na ministerstvu pro místní rozvoj. "Od března se zvýší platy v průměru o tisíc korun, z toho 450 korun je dáno zvýšením prostředků o 1,5 procenta a 550 korun snížením počtu zaměstnanců," popisuje zástupce personálního ředitele úřadu Josef Lála.

Ani u nich si však nepolepší všichni. Podobná je situace i na ostatních úřadech, které sice spadají pod ministerstva, ale s platy si hospodaří samy.

O 1,5 procenta navíc dostali i policisté, více si dopředu vymohli jen učitelé. I oni však většinou zatím na zvýšení čekají, protože kraje teď rozepisují na školy peníze. Situace je také odlišná podle typu školy a místa. V průměru by se měl nárůst platů pohybovat od 2,8 do 4,7 procenta. Záleží i na tom, jestli škola zareaguje na pokles žáků a propustí učitele.

"V Olomouckém kraji poklesl počet žáků ve věku od šesti do čtrnácti let o čtyři procenta," říká Ivo Heger z tiskového úřadu Olomouckého kraje. Pokud se tomu místní školy nepřizpůsobí, budou mít na platy navíc jen 1,7 procenta. Na obcích a krajích, kde je zaměstnáno více než 250 tisíc lidí, pak o míře přilepšení rozhodují zastupitelstva. Navýšení se pohybuje od dvou do čtyř procent. Někde na ně však ještě čekají.