Státní zaměstnance čeká další boj o platy

  • 106
Státní zaměstnanci letos půjdou celý rok z bitvy do bitvy o své platy. Po neúspěšném jednání o vyšší než jen desetiprocentní třinácté platy v pátek vyhlásilo patnáct odborářských svazů zastupujících tři čtvrtě milionu lidí na 21. dubna hodinovou stávku.

Od ní samé si však nic neslibují, berou ji jen jako způsob, jak dát najevo nesouhlas.

"Ale musíme se dopředu připravit na tvrdší protest, když více než deset procent nebude ani na čtrnácté platy," říká šéf učitelských odborů František Dobšík. Na bitvu o ně si vzala vláda i odboráři oddechový čas do června.

Už do dvou týdnů se však sejdou znovu, aby začali jednat tentokrát o odměňování v příštím roce. Od ledna si měli na platech o dvacet až třicet procent polepšit díky schváleným služebním zákonům policisté, hasiči, vězeňští dozorci, zbylí celníci a státní úředníci.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach odhaduje, že by to státní pokladnu proti letošnímu roku stálo 15 až 25 miliard korun navíc. A to je problém, protože vláda si zároveň dala za cíl snížit rekordní schodek rozpočtu.

Nové příjmy ze zvýšených daní se už rozhodla použít na úlevy rodinám a na valorizaci důchodů. "Budeme hledat způsob dohody, jak celou tu situaci zvládnout, protože všechny naplánované kroky by byly pro rozpočet příliš složité," říká Škromach, který bude s odbory vyjednávat.

Ministr financí Bohuslav Sobotka mu jen přikyvuje. "Vládní koalice musí debatovat o tom, jakým způsobem nižšího deficitu dosáhnout, a platy státních zaměstnanců budou nepochybně jedním z významných témat diskuse," říká diplomaticky.

O tom, jak mohou jednání dopadnout, nechce teď ani jedna ze stran mluvit. Buď je možné zvýšit základní platy o méně než plánovaných 25 procent, nebo sáhnout na jiné zamýšlené výhody. Je možné také odložit služební zákon slibující vyšší příjmy, což se státním úředníkům stalo už dvakrát.

"Ve hře jsou všechny varianty," říká na to Škromach. Odboráři navíc připomínají, že ještě hůře mají příští rok dopadnout učitelé, zdravotníci, zaměstnanci obcí a veškerý další neúřednický personál ve státních institucích. 

"Vláda se v Kolodějích dohodla, že tito zaměstnanci mají příští rok na platy dostat jen 3,2 miliardy. To by znamenalo, že jim nárůst sotva pokryje inflaci," říká předsedkyně Svazu státních orgánů Alena Vondrová.

Po letošku, kdy si podle odhadů na 40 procent pracovníků v celoročním souhrnu pohorší, by to tak byl podle odborů další špatný rok. Škromach, zastánce vyšších třináctých platů, však nevidí letošní situaci tak špatně.

"Až si uděláme na konci roku inventuru, myslím, že dojde k růstu celoročních výdělků a dopad nebude tak dramatický, jak to teď vypadá," říká Škromach s tím, že většina institucí si udělala rezervy.