Státní rozpočet ani napodruhé neprošel

- Poslanecká sněmovna i napodruhé smetla vládní návrh státního rozpočtu. Na návrh šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého odmítla propustit návrh do druhého čtení. S tímto řešením souhlasilo 101 poslanců, 97 bylo proti.
Od začátku roku proto bude platit rozpočtové provizorium. Státní finance tak "pojedou" podle poslední verze návrhu rozpočtu, kterou vláda ve sněmovně předložila, to znamená právě té, kterou ve středu sněmovna projednávala.

"Takže myslím, že by to sociální demokracii ani nemuselo vadit," komentoval to v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz.


Státní rozpočet 2000 v číslech (mld. Kč)

  2. verze zamítnutá verze
příjmy 558,1 594,0
výdaje 630,1 633,8
deficit 42,0 39,8
růst HDP 1,4 %  
Pozn.: Rozdíl mezi příjmy a výdaji se financuje vydáním dluhopisů. Částka 42 miliard nezahrnuje dluhopisy, které bude vláda vydávat na krytí ztráty Konsolidační banky (přes 20 miliard).

Pro zamítnutí rozpočtu hlasovali poslanci ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, pro jeho schálení byli poslanci ČSSD a KSČM. Vláda by měla sněmovně novou verzi rozpočtu předložit do 30 dnů. Pokud se sněmovna nesejde v mimořádném termínu, budou poslanci o třetí verzi rozpočtu jednat až v lednu příštího roku.  Hospodaření země se tak ocitne v nejdelším polistopadovém rozpočtovém provizoriu.

Vláda nepodá demisi
Premiér Zeman už před hlasováním prohlásil, že  neschválení rozpočtu nebude pro jeho vládu důvodem k demisi. Po hlasování svá slova zopakoval a citoval před novináři slova britského premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla: "Budeme bojovat na souši, budeme bojovat na moři, budeme bojovat ve vzduchu."
 
"Uvědomuji si, že teď, když se konečně rozjíždí vlak ekonomického oživení, mnozí neúspěšní strojvůdci by chtěli do tohoto vlaku opět nasednout," uvedl. Zopakoval, že rozpočtové provizorium, jež kvůli nepřijetí rozpočtu bude platit od 1. ledna příštího roku, neohrožuje současnou vládu, ale zemi.

Co doporučila Poslanecká sněmovna vládě
Poslanecká sněmovna vládě zároveň doporučila aby:
- snížila deficit 
- specifikovala u každé z rozpočtových kapitol výdaje nutné na přijetí země do EU
- předložila maximální vynaloženou výši prostředků z fondů dopravy a fondu bydlení
- předložila výčet konkrétních akcí, které budou z těchto fondů financovány
- předložila konkrétní kroky, které vláda provede v roce 2000 k zastavení růstu mandatorních výdajů.

Slovní bitky před hlasováním
ODS, KDU-ČSL a Unie svobody vyčítali vládě, že v úpravě státního rozpočtu na příští rok neprovedla změny, které jí sněmovna při prvním zamítnutí doporučila. Zejména požadovali zapracování očekávané ztráty Konsolidační banky do rozpočtu.

Vládní předlohu upraveného rozpočtu obhajovali poslanci ČSSD, na jeho obranu vystoupil i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a premiér Miloš Zeman.

Změny proti zamítnutému rozpočtu (mld Kč):

Příjmy  
příjmy z privatizace -6,9
prodej uranu 1
Výdaje  
EU 1
důchody -2,6
výzkum a vývoj -0,1
doprava -1,5
bydlení -0,5
Schodek +2,2
zvýšení z 39,8 na 42 miliard

Pramen: Ministerstvo financí

Poslanci vládě vyčítali také její nečinnost, která přispěla k zakonzervování mandatorních výdajů, které představují až 80 procent výdajů. To jsou výdaje, které jsou dány zákony a které vláda nemůže příliš ovlivnit. Jde zejména o důchody a různé sociální platby.

Premiér Zeman učinil poslancům veřejný příslib, že vláda předloží novely zákonů, kterými by sociální platby vyvedla do připravované Sociální pojišťovny.

Přislíbil také, že v příštím roce vláda i díky zlepšené ekonomické situaci předloží rozpočet s deficitem zhruba v poloviční výši, tedy okolo 20 miliard korun.

Zástupci KDU-ČSL, Unie svobody a ODS v předcházejících dnech deklarovali, že vláda nemůže počítat s jejich podporou při schvalování rozpočtu.

Představitelé ODS dali nepřímo najevo, že svou podporu podmiňují personálními změnami ve vládě.

Plánované příjmy upravené verze státního rozpočtu mají dosáhnout 588,1 miliardy korun, výdaje 630,1 miliardy. Deficit tedy činí 42 miliard.

Původně zamítnutá předloha počítala s příjmy ve výši 594 miliardy a výdaje 633,8 miliardy korun, deficit měl dosáhnout 39,8 miliardy korun.