Horní hranice pro projekty stanovilo ministerstvo 378 a 444 milionů korun. Ilustrační foto.

Horní hranice pro projekty stanovilo ministerstvo 378 a 444 milionů korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Stát vybral vítěze IT zakázek za 856 milionů: Accenture a Ness

  • 70
Jedna z největších státních soutěží na dodávky informačních technologií má své vítěze. Dva z celkem pěti základních registrů, které mají sjednotit informace o obyvatelích a firmách a nemovitostech, vyhrála společnost Accenture. Jeden již dříve firma Ness. Těmto firmám stát vyplatí 856 milionů korun.

Projekt, na který má stát přichystáno celkem 2,4 miliardy korun, tak dostává jasnější obrysy.

Od začátku jej přitom provázely tuhé zákulisní boje. Na trhu například již od léta loňského roku koloval seznam pěti firem, které měly lukrativní zakázky získat. Ten se prozatím potvrdil jen v jediném bodě, a to v případě společnosti Ness, nicméně ta byla v soutěži vypsané katastrálním úřadem jediná. Naopak velmi ostře se soutěžilo na ministerstvu vnitra.

Soutěž srazila cenu o více než sto milionů korun

Podle informací MF DNES nabídla firma Accenture sestavení registru osob za 170 milionů korun, což je o 138 milionů méně než druhá nejnižší nabídka, a registr práv a povinností je ochotna vytvořit za 274 milionů, což je o 119 milionů méně než nejbližší nabídka.

Jenže lidé z branže nad takovým cenovým rozdílem kroutí hlavou. "Nechápu, jak se na ty sumy dostali, naše nabídka odpovídala požadavkům," uvedl zástupce jednoho z výrazně dražších konkurentů, který si přál zůstat v anonymitě.

O co se soutěžilo

Registr obyvatel – údaje pro úřady o lidech žijících na území ČR.
Vítěz zakázky: Accenture, 170 mil. Kč
Registr osob – údaje o všech firmách, podnikatelích i úřadech – takzvaných ekonomických jednotkách.
Vítěz: zatím neznámý
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí – informace o veškerých nemovitostech.
Vítěz: Ness, 412 mil. Kč
Registr práv a povinností – informace o tom, "jaká data smí který orgán státní moci žádat".
Vítěz: Accenture, 274 mil. Kč
Informační systém základních registrů – propojení všech registrů.
Vítěz: zatím neznámý

"Vítěz podle všeho vsadil na to, že vyhraje oba registry a ušetří tak na nákladech," uvedl pro MF DNES Jaroslav Chýlek, náměstek ministra vnitra pro informatiku. Podle něj je ošetřené i to, aby dodavatel v průběhu tvorby registrů nezačal projekt záměrně předražovat. "Dodatečné náklady se mohou navýšit maximálně o pětinu," dodal.

Když ministerstvo veřejnou soutěž v druhé půli roku vyhlašovalo, stanovilo horní hranice pro projekty 378 a 444 milionů korun.

"Na podzim jsme totiž změnili kritéria soutěže a váha ceny na konečné rozhodnutí se z původních dvaceti procent zvýšila dvojnásobně. Dalších patnáct procent připadalo na slevy a náklady na případné další úpravy na systému. 45 procent potom tvořily technické parametry," vysvětluje Chýlek.

Právě nízká váha ceny při výběru takto zásadních zakázek přiměla loni na podzim nové vedení resortu požádat o posouzení kvality tendrů Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

A jeho verdikt úředníky zřejmě moc nepotěšil. Antimonopolní úřad totiž našel hned několik nedostatků, mezi kterými byla například i příliš obecná zadávací dokumentace, která mohla nahrávat firmám spolupracujícím s resortem již delší dobu.

Tajný seznam budoucích výherců, který znali všichni

Kolem každé velké státní IT zakázky je vždy horko. Nicméně registry, které z občanských průkazů mají odstranit například rodná čísla a mají zpřístupnit potřebná data všem úřadům, ukázaly, kam až konkurenční boj může zajít.

Od loňského léta totiž byl veřejným tajemstvím seznam pěti firem, pro které měly být soutěže "ušity". Spekulace o potenciálních výhercích se přitom na trhu objevily několik měsíců předtím, než byly vůbec soutěže vyhlášeny.

Z prozatím tří vyhlášených vítězů na vytvoření částí registrů odpovídá jediné jméno – Ness. Česká pobočka izraelské firmy však byla v soutěži, kterou vyhrála s cenou 412 milionů, jediná.

Český statistický úřad a ministerstvo vnitra by měly v následujících týdnech oznámit vítěze zbývajících dvou soutěží.

Seznam těch, pro které měly být registry vypsány, může skutečně ukazovat na možnou manipulaci IT megatendru, nicméně může být i chytrým způsobem, jak dopředu poškodit část uchazečů. Ministr vnitra Martin Pecina totiž MF DNES potvrdil, že se dostal krátce po jeho usednutí do ministerského křesla i k němu. "Právě proto jsme požádali o spolupráci antimonopolní úřad. Chtěl jsem, aby to nikdo nemohl napadnout," uvedl Pecina.

Prozatím však není jasné, zda se nyní na antimonopolní úřad neobrátí také některý z neúspěšných uchazečů.