Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát vezme zaměstnancům desetinu platu, ale bonusy se zvednou

  • 669
Změny v odměňování lidí pracujících pro stát dostávají konkrétní obrysy. Všichni kromě učitelů přijdou od ledna o desetinu mzdy, která navíc s odpracovanými roky neporoste tolik jako nyní. Úředníci se budou muset snažit, protože část platu se jim bude moci vrátit v bonusech za odvedený výkon. Odborům se chystané změny nelíbí.

Částka, kterou bude možné získat na bonusech, se proti dnešku zvýší. Osobní příplatky porostou, a to až na 200 procent současné úrovně. Plán na změny v platových tarifech představilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Na desetiprocentním poklesu mzdy všech státních profesí s výjimkou učitelů se už dříve dohodla vládní koalice v programovém prohlášení. Na tomto snížení se nic nemění. Zásah do platů může být ale podle návrhů resortu Jaromíra Drábka (TOP 09) ještě větší.

Ministr předkládá dvě varianty. Ta drastičtější počítá se zrušením počtu platových stupňů na jediný. Stručně řečeno by to znamenalo, že se v platu vůbec neodrazí, zda dotyčný pracuje pro stát jeden nebo dvanáct let.

Například mzda nejnižšího úředníka na pozici referenta by se počítala podle současných tabulek z částky 6 680 korun po celou dobu, pokud by se tato částka s přibývajícími roky nezměnila. Nyní se příjem takového úředníka po dvanácti letech ve službách státu odvíjí z částky přibližně o čtyři tisíce vyšší.

Zaměstnanci mají být motivováni tím, že se naopak zvýší povolené osobní příplatky ze současných 50 procent tarifu na sto procent a ve výjimečných případech u specializovaných pracovníků (vědci apod.) až na 200 procent.

O policistech a učitelích se ještě rozhodne

Státní zaměstnanci by byli jistě raději, kdyby prošla druhá varianta. V té by platová stupnice, která hodnotí roky ve státní službě, zůstala, ale na nižších pozicích by se růst zastavil dříve než u kvalifikovaných pracovníků. V nejvyšší, 16. třídě, by například mzda rostla patnáct let.

Kromě učitelů a nepedagogických pracovníků se návrhy netýkají i pracovníků ve školství a zdravotnictví. Platové mantinely pro policisty a vojáky se zpracovávají. "U policistů je příprava platových tabulek v kompetenci ministerstva vnitra," řekl ministr Drábek. U vojáků ještě pokračují diskuse mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem obrany.

Ani jeden z návrhů se nelíbí odborářům. Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová tvrdí, že v obou případech by platy ve státní správě klesly mnohem víc než o deset procent. "Pokud by to mělo platit, státní zaměstnanci by se měli masově postavit proti," uvedla Vondrová.

,