Stát opět hledá kupce pro svou slovinskou papírnu. Poprvé ji nikdo nechtěl

  4:58aktualizováno  4:58
Ministerstvo financí startuje druhý pokus o prodej ztrátové papírny Vipap Videm Krško, která Česku patří ve Slovinsku. Papírně hrozí krach a českému státu škoda 300 milionů korun, které do ní na půjčkách nalil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo financí se papírnu pokusí prodat podruhé během dvou let.

„Otevřené výběrové řízení by mělo být vyhlášené ještě letos tak, aby nabídky mohly být vyhodnocené v první polovině příštího roku,“ říká Ondřej Landa, náměstek ministra financí pro legislativu, do jehož agendy spadá také správa státních majetkových podílů ve firmách.

V papírně na jihovýchodě Slovinska vlastní český stát prostřednictvím ministerstva 96,5procentní podíl. O prodej se ministerstvo pokusilo loni v dubnu. „Nikdo nechtěl akceptovat stanovené podmínky, zájemci měli jiné představy o ceně, nakonec nepodali závazné nabídky,“ říká Landa (více o prvním prodeji čtěte zde).

Papírna dluží téměř miliardu korun

Problém spočívá v tom, že firmu tíží dluh a prodělává. Český stát půjčil papírně prostřednictvím státních firem Prisko a Imob v přepočtu 293 milionů korun. Kromě toho Vipap podle výroční zprávy z loňského roku dluží bankám dalších 665 milionů korun.

Jestliže státní firmy při prvním pokusu o prodej nebyly ochotny slevit ze svých pohledávek, nyní je situace jiná. Vipap sice zatím není v ­insolvenci, ale prodělává a o jeho schopnost splácet se obávají všichni věřitelé. „Firma je teď v horší situaci a bez dohody věřitelů by skončila v konkurzu,“ říká Landa.

Celkem pět hlavních věřitelů včetně Priska a Imob se proto dohodlo, že se podnik společně pokusí prodat a rozdělí si mezi sebe výtěžek.

S kolika penězi z půjčky by se ministerstvo financí spokojilo, nechce náměstek předvídat. „Nechci doporučovat, kde je spodní práh prodejní ceny, to by nám zájemci víc nenabídli,“ říká.

Stát začal své papírně půjčovat v ­roce 2013, aby byla vůbec schopná zaplatit dodavatelům. Aby neporušil evropská pravidla a nedopustil se nedovolené podpory, putovala půjčka přes Prisko a Imob.

Co když se však opět nepřihlásí žádný zájemce? Pošlou věřitelé papírnu do insolvence a následně do konkurzu? „Nechci předjímat, možná bude druhé kolo, možná bude dohoda mezi věřiteli o dalším společném postupu,“ dodává Landa.

Ředitel papírny skončil po osmi měsících

Ve firmě se za poslední rok dvakrát vyměnil ředitel. Stefan Eibl-Török, který byl jmenován letos v březnu, v říjnu skončil. „Dozorčí rada ho odvolala kvůli nespokojenosti s výsledky a s odkazem na rozdílný pohled na další rozvoj společnosti,“ uvedl mluvčí Vipapu Peter Drakulič. Firmě nyní šéfuje dosavadní finanční ředitel Jožica Stegne.

Vipap loni skončil ve ztrátě šest milionů eur (163 milionů korun) při obratu 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). Papírna vyrábí z 85 procent novinový papír, což je v době poklesu nákladu novin a klesající ceny tohoto produktu nešťastné zaměření.

Jedenáct procent nabídky tvoří magazínový papír a před dvěma lety začal Vipap dělat i obalový papír, na kterém by chtěl nyní stavět. To však vyžaduje investice, které by měl poskytnout budoucí majitel. Vipap prodává především do Itálie, Turecka, Slovinska a Srbska.

Papírnu ve Slovinsku v roce 1996 koupila ostravská společnost ICEC. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před pěti lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu, od které správu podniku převzalo ministerstvo financí.

Autor:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz