Standard & Poor's zlepšila ČR rating o dva stupně, burza hned posílila

  16:29aktualizováno  17:51
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila ratingové hodnocení České republiky u dlouhodobých závazků v cizích měnách o dva stupně z A na AA-. V případě dlouhodobých závazků v domácí měně se hodnocení zvýšilo z A+ na AA. Agentura zveřejnila rozhodnutí na svých stránkách.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

"Tyto ratingy jsou dva nejdůležitější a pro českou ekonomiku je to velmi důležitá zpráva," reagoval na oznámení hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Rating

Je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle něj hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.

Standard & Poor's zároveň označila výhled Česka za stabilní. "Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ekonomové zvýšení ratingu očekávali, i když ne rovnou o dva stupně. Česko totiž na rozdíl od řady dalších zemí velké dluhy zatím nemá (státní dluh dosahuje zhruba 40 % HDP), investoři mu tak věří a za půjčení peněz od něj požadují relativně nízké úroky. Ty mohou navíc nyní ještě klesat.

"Zvýšení ratingu dlouhodobě pomůže omezit náklady české vlády na financování dluhu. Přesněji se dlouhodobě sníží přirážka, kterou musí český stát investorům platit proti ceně, jakou platí za své dluhopisy Německo," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zvedat rating díky reformám bylo předčasné, míní analytici

Standard & Poor's hodnotí ČR jako ekonomiku s nízkou mírou zahraničního zadlužení, se stabilním bankovním sektorem s minimem půjček v cizí měně a s dobře fungující nezávislou centrální bankou. "Naše zvýšení rovněž zahrnulo očekávání, že bude schválena důchodová reforma," uvedla agentura.

A právě v tom je ale podle některých ekonomů problém. "Zdůvodňovat tímto vyšší rating je s ohledem na životnost a akceschopnost vlád i liknavost a nedůraznost reforem sporné," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

"O tom, že klíčové reformy nejsou zatím schváleny a že ani na těch nejklíčovějších reformách nebyla nalezena shoda napříč spektrem se ani nezmiňujeme," dodal.

Podobně se na věc dívá i hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Ten se ptá, za co jsme si lepší rating zasloužili, když i agentura zmiňuje obavy z toho, že reformy budou po volbách anulovány. "To je podle mě dost pravděpodobné," říká.

Také Michal Brožka z Raiffeisenbank upozorňuje na fakt, že pokud reformy neprojdou a politická situace se zkomplikuje, rating pravděpodobně brzy zamíří dolů.

Burza i koruna posílila

Na zprávu bezprostředně reagovala koruna i pražská burza, kde prudce posílily akcie. "Koruna se během většiny dne držela v klidu kolem 24,45. Situaci rázně změnila až zpráva Standard & Poor´s. Koruna začala rychle posilovat až pod 24,30 vůči euru," poznamenal analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

Na počátku srpna mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila rating České republiky na stupni A1 se stabilním výhledem.

Konkurenční agentura Fitch Ratings ještě předtím potvrdila hlavní rating České republiky na stupni A plus, ovšem s pozitivním výhledem. To znamená, že by mohla rating zvýšit.

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

Urychlit a usnadnit boj s kůrovcem má novela, kterou schválila Sněmovna

Pohled z Poledníku ukazuje, že stromy v okolí známé rozhledny v uplynulých...

Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou schválila Sněmovna. Norma mimo jiné...

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz