Standard & Poor's zlepšila ČR rating o dva stupně, burza hned posílila

  16:29aktualizováno  17:51
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila ratingové hodnocení České republiky u dlouhodobých závazků v cizích měnách o dva stupně z A na AA-. V případě dlouhodobých závazků v domácí měně se hodnocení zvýšilo z A+ na AA. Agentura zveřejnila rozhodnutí na svých stránkách.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

"Tyto ratingy jsou dva nejdůležitější a pro českou ekonomiku je to velmi důležitá zpráva," reagoval na oznámení hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Rating

Je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle něj hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.

Standard & Poor's zároveň označila výhled Česka za stabilní. "Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ekonomové zvýšení ratingu očekávali, i když ne rovnou o dva stupně. Česko totiž na rozdíl od řady dalších zemí velké dluhy zatím nemá (státní dluh dosahuje zhruba 40 % HDP), investoři mu tak věří a za půjčení peněz od něj požadují relativně nízké úroky. Ty mohou navíc nyní ještě klesat.

"Zvýšení ratingu dlouhodobě pomůže omezit náklady české vlády na financování dluhu. Přesněji se dlouhodobě sníží přirážka, kterou musí český stát investorům platit proti ceně, jakou platí za své dluhopisy Německo," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zvedat rating díky reformám bylo předčasné, míní analytici

Standard & Poor's hodnotí ČR jako ekonomiku s nízkou mírou zahraničního zadlužení, se stabilním bankovním sektorem s minimem půjček v cizí měně a s dobře fungující nezávislou centrální bankou. "Naše zvýšení rovněž zahrnulo očekávání, že bude schválena důchodová reforma," uvedla agentura.

A právě v tom je ale podle některých ekonomů problém. "Zdůvodňovat tímto vyšší rating je s ohledem na životnost a akceschopnost vlád i liknavost a nedůraznost reforem sporné," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

"O tom, že klíčové reformy nejsou zatím schváleny a že ani na těch nejklíčovějších reformách nebyla nalezena shoda napříč spektrem se ani nezmiňujeme," dodal.

Podobně se na věc dívá i hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Ten se ptá, za co jsme si lepší rating zasloužili, když i agentura zmiňuje obavy z toho, že reformy budou po volbách anulovány. "To je podle mě dost pravděpodobné," říká.

Také Michal Brožka z Raiffeisenbank upozorňuje na fakt, že pokud reformy neprojdou a politická situace se zkomplikuje, rating pravděpodobně brzy zamíří dolů.

Burza i koruna posílila

Na zprávu bezprostředně reagovala koruna i pražská burza, kde prudce posílily akcie. "Koruna se během většiny dne držela v klidu kolem 24,45. Situaci rázně změnila až zpráva Standard & Poor´s. Koruna začala rychle posilovat až pod 24,30 vůči euru," poznamenal analytik Patria Finance Tomáš Vlk. 

Na počátku srpna mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila rating České republiky na stupni A1 se stabilním výhledem.

Konkurenční agentura Fitch Ratings ještě předtím potvrdila hlavní rating České republiky na stupni A plus, ovšem s pozitivním výhledem. To znamená, že by mohla rating zvýšit.

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Zkrachovala Thomas Cook, jedna z největších cestovních kanceláří světa

Logo CK Thomas Cook

Zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, se kterou...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Růst mezd nekončí, boj o lidi bude v Česku pokračovat

Češi se stále učí říci si o navýšení mzdy.

Firmy se začínají chystat na to, že ekonomika zpomaluje, a s obavami pozorují stále poměrně vysoký růst mezd. Příští...

Tuzemský Neckermann zastavil prodej zájezdů, v zahraničí má přes tisíc Čechů

ilustrační snímek

Cestovní kancelář Neckermann zastavila prodej zájezdů v České republice. Důvodem je krach mateřské firmy v Británii,...

Odvrácená strana prestižního seznamu. Centra měst UNESCO se vylidňují

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Historická centra českých měst zapsaná na seznamu UNESCO bojují s vylidňováním. Starousedlíky vyhání mračna turistů a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz