Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Toshiba

Lázně za televize na pokoji platit nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

  • 37
Lázně nemusí platit autorskému svazu OSA více než 150 tisíc korun za televizory na pokojích hostů, protože jsou zdravotnickým zařízením. Průlomovým rozsudkem se Nejvyšší soud přiklonil na stranu Bertiných lázní v Třeboni. Potěšil tak další zařízení, která se kvůli televizím soudí.

Ve sporu jde konkrétně o částku 158 392 korun, bez soudních výloh. OSA (ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním) Bertiny lázně zažaloval s tím, že jde o bezdůvodné obohacení. Vzniknout mělo podle svazu tak, že lázně umožnily hostům sledovat na pokojích televizi. A tím se podle OSA dopustily neoprávněného užívání autorských děl v období od 1. března 2007 do 31. prosince 2009.

Zpočátku soudy dávaly OSA za pravdu, Bertiny lázně si to ale nenechaly líbit. Podaly dovolání a Nejvyšší soud se přiklonil k jejich výkladu, že lázně za televizory na pokoji hotelů a ubytoven platit nemusí, protože poskytují zdravotní péči a vztahuje se tedy na ně výjimka ze zákona. Stejná jako třeba u nemocnic.

"Dovolací soud neakceptuje (...) závěr odvolacího soudu, že ubytování v lázeňských zařízeních nemůže být, resp. 'není v žádném případě poskytováním zdravotní péče'," stojí v rozsudku Nejvyššího soudu (celé rozhodnutí najdete zde). Na rozsudek z konce ledna upozornil Svaz léčebných lázní ČR v tiskové zprávě.

Pro Bertiny lázně to ovšem neznamená konec soudních tahanic. Nejvyšší soud zrušil dosavadní soudní rozhodnutí a celou věc vrátil k novému projednání Krajskému soudu v Českých Budějovicích. Lázně a OSA jsou tedy opět na počátku sporu.

Lázeňský svaz ovšem míní, že rozsudek je nadějí i pro další zařízení, jež figurují v podobných soudních jednáních. "Po měsících až letech zmatku a pochybností se objevilo na konci tunelu světlo," píše se v tiskové zprávě.

OSA ale tvrdí, že mu soud dal zčásti zapravdu. "Rozhodnutí nově uvedlo, že se tato výjimka uplatní pouze na pacienty v rámci takzvané komplexní lázeňské péče. Tedy na pobyty, které jsou doporučeny lékařem, schvalovány orgány správy sociálního zabezpečení a plně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění," citují Hospodářské noviny právníka OSA Tomáše Matějičného.

U komplexní lázeňské péče, na rozdíl od té částečné, zdravotní pojišťovna pacientovi hradí kromě procedur i ubytování.

Podle svazu nyní vedou lázně s OSA spory o desítky milionů korun. "Přičemž téměř polovinu žalovaných částek tvoří tzv. bezdůvodné obohacení, jinými slovy pokuta, jež je násobkem údajně neoprávněně neuhrazených licenčních poplatků," píše svaz.

Lázně nejsou jedinými zařízeními, na něž OSA uplatňuje tvrdý postup. Loni svaz avizoval, že se více zaměří i na poslech rádií v kancelářích firem. Za jeden přijímač požaduje až tisíc korun ročně, poplatky plánuje vymáhat i zpětně.