Vladimír Bezděk

Vladimír Bezděk | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Spoléhat ve stáří na stát je jako čekat na hodinky s vodotryskem, říká expert

  • 414
Češi se musí připravit na radikální změnu penzijního systému. Počet důchodců roste a okruh pracujících se zužuje, takže současný systém nedokáže nastřádat pro budoucí seniory důstojné penze. Lidé si musí začít na své stáří spořit. Kdo se bude spoléhat jen na stát, bude čekat na hodinky s vodotryskem, řekl v chatu se čtenáři expert na důchody Vladimír Bezděk.

Nynější průběžný systém, který vyplácí penze z výdělků aktuálně pracujících lidí, stačí podle Bezděka v delším horizontu jen na výplatu dvou třetin důchodů. Z jedné třetiny je tak nesolventní.

ODPOVĚDI V. BEZDĚKA NAJDETE ZDE

A právě proto je podle něj nutné si začít na stáří spořit. Lidem, kteří zastávají názor, že by bylo lepší odvádět peníze státu a čekat pak od něj důstojné zabezpečení ve stáří, vzkazuje: "Takto přesně vznikají zbožná přání, zdánlivě rozumná, ale přitom neufinancovatelná. Taky bych chtěl hodinky s vodotryskem... :-)," napsal v on-line rozhovoru Bezděk.

Smyslem celé reformy má být to, aby lidé převzali odpovědnost státu za jejich stáří na sebe víc než dosud. To však neznamená, že by se měl stát přestat o důchodce starat. Role průběžného systému bude podle Bezděka i po reformě v celém systému naprosto dominantní.

FÓRUM ZLATÉ KORUNY

Vladimír Bezděk bude v úterý 5. října i jedním z hlavních řečníků fóra Zlaté koruny věnovaného penzijní reformě. Registrace ZDE.

Na otázku, zda se lidé budou moci spolehnout na to, že když budou spořit do fondů, tak o naspořené peníze nepřijdou, odpověděl Bezděk že ne.

Svou odpověď ale doplnil o argument, že zrovna tak se lidé nemohou spolehnout stoprocentně ani na to, že jim penze vyplatí sám stát, a právě proto je dobré postavit systém na více rovnocennějších pilířů.

Odchod do důchodu podle počtu odpracovaných let

Čtenáři se zajímali také o to, zda by nebylo spravedlivější nastavit důchodový systém tak, aby se při odchodu do penze namísto věku zohledňoval počet odpracovaných let.

Podle Bezděka by to možné bylo. "Technicky je celkem jedno, jestli pracujete s věkovou hranicí nebo minimálním počtem odpracovaných let. Parametricky lze obé nastavit tak, že se dostanete ke stejným výsledkům."

O nutnosti penzijní reformy bude Vladimír Bezděk debatovat také v úterý s dalšími odborníky i politiky na fóru Zlaté koruny (podrobnější článek o fóru najdete zde). Přímý přenos z dopolední části konference můžete sledovat od 9:30 na iDNES.cz.

Dotazy hostům fóra můžete klást zde

Vladimír Bezděk bude hájit názor, že na reformě se musí intenzivně pracovat už dnes. Pokud by totiž vláda s prací na reformě otálela, nestačí ji parlament schválit tak, aby mohla začít přespříští rok fungovat, jak si kabinet předsevzal.

"Pokud se to má spustit v roce 2012, musí na tom aparát začít pracovat zítra. V příštím roce, nejlépe ještě před prázdninami, by vláda měla schválit příslušné návrhy zákonů, aby je Sněmovna na podzim mohla projednat," řekl nedávno MF DNES.

Ať ale nakonec reforma projde, či ne, jedno je podle ekonomů jisté. Lidé si budou muset děj se co děj na své důchody přispívat.

Čeští důchodci totiž čerpají od státu až 94 procent svých příjmů, což je podle makroekonomického stratéga ČSOB Tomáše Sedláčka svým vysokým podílem světová rarita.

Vladimír Bezděk (36)

V letech 1997 až 2006 pracoval v České národní bance. Od roku 2007 do května 2010 působil jako generální ředitel a předseda představenstva Aegon Pojišťovna a Aegon Penzijní fond (v České republice). V letech 2004 a 2005 a od ledna do června 2010 vedl expertní skupinu vlády ČR zaměřenou na přípravu důchodové reformy. Letos v srpnu se připojil k týmu ekonomických odborníků (NERV) radících vládě, jak nejlépe pomoci rozvoji českého hospodářství.

Na konci srpna oznámila skupina Generali PPG Holding, že se Bezděk stane generálním ředitelem a předsedou představenstva skupiny pro Slovensko.

Bezděk je ženatý a má 4 děti.