Lubomír Soudek

Lubomír Soudek - Lubomír Soudek | foto: David Port, MF DNES

Soud zamítl návrh konkurzu na majetek exšéfa plzeňské Škodovky

  • 8
Lubomír Soudek, který dříve stál v čele plzeňských strojírenských závodů Škoda, nepřijde o majetek. Krajský soud v Plzni dnes zamítl návrh na konkurz Soudkova osobního majetku. Ten podal konkurzní správce zkrachovalé Soudkovy firmy Skywalker Martin Litvan.

Firma Skywalker, kterou Soudek vlastnil spolu se svým synem Lukášem, zkrachovala před třemi lety. Lubomír Soudek firmě údajně dluží asi 1,2 milionu korun, proto prý konkurzní správce navrhl jeho osobní konkurz.

Martin Litvan ale dnes u Krajského soudu v Plzni neuspěl. Soudce Jan Blažek návrh zamítl s tím, že nešlo o žádnou pravomocnou ani zcela jednoznačnou pohledávku. Soud by podle Blažka musel existenci pohledávky složitě dokazovat.

"Není možné jednoduchým dokazováním doložit, že se o pohledávku vedou spory," uvedl Blažek.

Litvan se ale nehodlá vzdát a chce se odvolat k vrchnímu soudu.

Lubomír Soudek iDNES.cz řekl, že návrh konkurzu považuje za neopodstatněný a pohledávku za smyšlenou. Firmě Skywalker prý nic nedluží a Martina Litvana chce zažalovat.

"Dnešní rozhodnutí soudu je podle mě naprosto v pořádku. Na pana Litvana podám žalobu a budu po něm vymáhat dost vysokou finanční částku," řekl Soudek.

Litvan podal v Plzni ještě návrh na konkurz firem Silver Bell a Soudek, s. r. o., které podle obchodního rejstříku patří Soudkovu synu Lukášovi. Ten dnes potvrdil, že oba tyto návrhy už soudy zamítly. "První před třemi týdny a druhý tento týden," řekl ČTK.

Litvan navíc tvrdí, že Lubomír Soudek spolu se svými rodinnými příslušníky z firmy Skywalker vyvedli fiktivními půjčkami přes 24 milionů korun. I o tuto částku se chce soudit.

Věřitelé firmy chtějí 87 milionů
"Zhruba 16 milionů korun z této částky bylo neoprávněně vyplaceno firmě Soudek, s. r. o., další peníze odešly firmě Silver Bell a blízkým osobám," řekl Litvan. Mezi penězi je i 1,2 milionu korun, kvůli kterým jednal dnešní soud.

Soudek starší odmítá, že by půjčky byly smyšlené. "Šlo o skutečné půjčky, které prošly účetnictvím. Půjčky šly do firmy, takže i já jsem byl po vyhlášení konkurzu jejím věřitelem," brání se. 

Podle Litvana je do konkurzu firmy Skywalker přihlášeno 45 věřitelů, kteří mají pohledávky zhruba ve výši 87 milionů korun.

Lukáš Soudek ČTK řekl, že je mezi nimi Litvanem uznaná pohledávka 42 milionů korun, která vůbec neexistuje. Podle něj správce argumentuje pohledávkami, které neexistují. Litvanovo jednání označil za trvalé útoky. "Dává neustále žaloby, protože je osvobozen od soudních poplatků," dodal pro agenturu.

Soudek podniká dál
Litvan u dnešního soudu argumentoval pohledávkami firmy AP Trust a pražského advokáta Richarda Malečka. Ty už ale podle soudce i obhájkyně Soudka, jeho bývalé snachy Martiny Soudkové, neexistují. Jedině pohledávku firmy Wadia - přes 250 tisíc korun - pražský soud uznal jako oprávněnou. Wadia ale Lubomíra Soudka na konkurz nenavrhla a  údajně s ním jedná o vzájemném vypořádání.

Lubomír Soudek stál v minulosti v čele plzeňských strojírenských závodů Škoda. V čele představenstva podniku stanul tehdy osmačtyřicetiletý Soudek v roce 1992. Během krátké doby se mu podařilo strojírenský gigant vzkřísit, firma začala opět vyrábět a expandovala. Média začala Soudka nazývat kapitánem českého průmyslu. Jeho impérium se však po pár letech zhroutilo.

V roce 1999 byl Soudek z vedení Škodovky odvolán a o rok později ho policie obvinila z jejího tunelování. Své firmě NERo měl z kasy Škodovky zajistit několikasetmilionové podezřele výhodné úvěry. Soudka nakonec vrchní soud osvobodil. čtěte Soudek odešel jako nevinný muž

Soudek se ve světě byznysu pohybuje dál. Nyní podniká ve společnosti Silver Bell, kterou podle obchodního rejstříku vlastní jeho syn Lukáš.