Soud Gottvalda z vazby na kauci nepustil

  • 21
Bývalý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Gottvald zůstane ve vazbě. Brněnský krajský soud totiž zamítl žádost o jeho propuštění na kauci 13 milionů korun. Gottvald je podezřelý z hospodářské trestné činnosti se škodou za 400 milionů korun.

Gottvald tráví od konce února vazbu ve věznici v Brně-Bohunicích. Jeho advokát Alan Korbel rozhodnutí soudu nekomentoval. "Můj klient si nepřeje, abych dával k případu jakékoli informace," řekl ČTK Korbel.

V uplynulých dnech uspěl u Městského soudu v Brně s žádostí o propuštění Gottvalda na kauci. Proti tomu se ale odvolal státní zástupce Michal Galát, jemuž dal krajský odvolací soud za pravdu.

Gottvald čeká na soud
Brněnský soud vzal do vazby bývalého místopředsedu Českomoravského fotbalového svazu Jana Gottvalda v posledních únorových dnech. "Důvodem uvalení vazby je skutečnost, že by se zadržený mohl vyhýbat trestnímu stíhání," uvedl tehdy kriminalista Stanislav Vašek.

Gottvald podle Vaška při výslechu v policejní cele požadoval, aby stíhání probíhalo na svobodě. Bývalý fotbalový činovník je obviněn ze stamilionových podvodů. Policie po něm neúspěšně pátrala čtyři měsíce, v úterý se nakonec sám dostavil na policii. Obvinění místo něj převzal na přelomu roku soudem určený advokát.

"Předpokládám, že uzavření případu nebude dlouho trvat. Nechci mluvit o konkrétním termínu. Podle mě se kauza dostane před soud v nejbližších měsících. Jde skutečně o krátký časový horizont," zdůraznil kriminalista.

Gottvald je podobně jako jeho někdejší šéf z fotbalového svazu František Chvalovský stíhán pro nejzávažnější z hospodářských deliktů: podvod a porušování povinností při správě svěřeného majetku. Tyto činy zákon oceňuje vůbec nejvyššími sazbami za hospodářskou kriminalitu.

"Hrozí mu pět až dvanáct let vězení," uvedla Soňa Jindráková ze speciálního policejního Úřadu finanční kriminality a ochrany státu. To vše kvůli jeho tři roky starým finančním operacím v ústecké potravinářské společnosti Setuza.

Jednou z ústředních postav příběhu, kvůli kterému je nyní Gottvald obviněn, byl právě jeho bývalý šéf František Chvalovský. Podezřelé obchody se odehrály v letech 1998 a 1999, kdy byl Gottvald předsedou představenstva Setuzy.

O exekuci Gottvaldova majetku čtěte ZDE

Gottvald za firmu vystavil dvě směnky za necelých 200 milionů korun zlínské firmě Zempos a společnosti ČAS Františka Chvalovského. Obě firmy za směnky získaly od Komerční banky peníze, za něž měly nakoupit řepku pro Setuzu, která je jejím největším tuzemským zpracovatelem a výrobcem rostlinných olejů.

Společnosti však nikdy řepku Setuze nedodaly a policie nyní podle dostupných informací zkoumá, zda nešlo o předem dohodnutou akci na vylákání peněz z banky. Gottvald přitom neměl oprávnění směnky podepsat, protože stanovy Setuzy vyžadovaly, aby na směnkách byly podpisy minimálně dvou členů představenstva.

Setuze nakonec škoda nevznikla, protože Gottvald v době, kdy již ve firmě nepůsobil, dluh zaplatil. "Pro nás je to uzavřená záležitost, pan Gottvald nemá s firmou nic společného," sdělila mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Kromě tohoto případu jiný policejní odbor prověřuje i další Gottvaldovy transakce se směnkami, které vystavil jako garance za úvěry, jež mu poskytl šéf dnes již zkrachovalého Chemapolu Group Václav Junek. Také v tomto případě jde o 200 milionů korun.

,