Smíšený Výstavní fond BVV Investu věří rozvojovým trhům

- Otevřený podílový fond, který zřídila brněnská společnost BVV, má připraveny pro drobné investory podílové listy v minimální hodnotě deset tisíc korun. Jeho působení na tuzemském trhu začalo v dubnu před čtyřmi roky. Jde o globální fond, který se snaží zhodnocovat peníze vkladatelů především na rozvojových trzích.

FOND UTRPĚL ZTRÁTY Z KRIZE V RUSKU
Výstavní fond je koncipován podle statutu jako smíšený. To znamená, že jeho majetek tvoří v poměru půl na půl akcie i obligace. Statut fondu předepisuje, aby peníze vkladatelů zhodnocoval především ve státních dluhopisech, dluhopisech, za něž převzal záruku stát, a hypotečními zástavními listy. Fond může investovat i do dluhopisů s veřejnou obchodovatelností na tuzemském trhu a do obligací, jejichž emitenti jsou státy Evropské unie. Z dalších zahraničních cenných papírů mohou portfolio tvořit všechny tituly, které se veřejně obchodují na zahraničních trzích a jež schválilo ministerstvo financí. Podíl zahraničních cenných papírů v majetku fondu smí dosáhnout třeba i sta procent.
V současné době tvoří portfolio Výstavního fondu z dvaceti procent tuzemské pevné dluhopisy, patnáct procent pokladniční poukázky, pět procent akcie a zbytek zahraniční cenné papíry a dluhopisové fondy. Společnost vidí podle svého manažera Tomáše Rampuly v současné době dvě rizika, která ovlivňují portfolio: "Prvním je pokles světových akciových trhů a druhým posilování české koruny vůči dolaru. Měli jsme v Rusku investováno necelých pět procent aktiv. Bohužel však kvůli přelití krize i na ostatní trhy, především na Maďarsko, kde jsme měli investováno 20 procent aktiv, jsou naše ztráty větší." Podle Rampuly se krize podepsala na majetku fondu poklesem zhruba o milion a půl korun.
POPLATKY FONDU NEJSOU VYSOKÉ
Výstavní fond je přístupný právnickým i fyzickým osobám. Zaměřuje se na klienty, kteří nejsou spokojeni s výnosem na bankovním termínovaném vkladu a jsou ochotni přijmout určité riziko. Správce fondu - BVV - zároveň doporučuje potenciálním investorům uložit peníze do fondu nejméně na šest měsíců. Lákavá je nabídka poplatků, které musí člověk zaplatit za služby fondu. Za nákup podílových listů nezaplatí podílník nic. Správcovský poplatek, tedy odměna za to, že peníze podílníka společnost zhodnocuje, je 1,85 procenta z hodnoty portfolia fondu. Nejvyšší sazbu pak společnost naúčtuje při zpětném prodeji podílových listů - tři procenta z objemu odkupu.
ZPĚTNÝ ODKUP TRVÁ MAXIMÁLNĚ SEDM DNÍ
Čistý výnos z majetku, tedy snížený o daň, je zcela reinvestován. Podílník tak získá hodnotu své investice jen při zpětném odkupu. BVV Invest musí obchod vyplatit nejpozději do jednoho měsíce od uzavření smlouvy o zpětném odkupu. Reálná doba vypořádání je však podle Petra Adámka z BVV Investu kratší. "Klient dostane své peníze většinou do tří dnů od oznámení odkupu." Pokud by fond neměl dostatek prostředků na vypořádání transakce, může být zpětný odkup vyřízen do sedmi dnů.
Působení Výstavního otevřeného podílového fondu zhodnotil analytik časopisu FONDSHOP Petr Šimčák: "Fond má příliš širokou investiční strategii. Může sice investovat bez regionálního omezení, tedy sto procent do zahraničí, a to jak do dluhopisů, tak do akcií, avšak velikost obchodního jmění - 13 milionů korun - k efektivnímu investování po světě nestačí."

BVV Invest Výstavní otevřený podílový fond

Zakladatel fondu: BVV Invest, Investiční společnost, a.s.
Správce portfolia: BVV Invest, Investiční společnost, a.s.
Generální ředitel společnosti: Ivana Jakubová
Hlavní portfolio manažer: Tomáš Rampula
Depozitář: ČSOB
Auditor: HZ Praha
Typ fondu: Smíšený
Kategorie fondu: Růstový
Specializace fondu: Globální
Volatilita portfolia podle časopisu FONDSHOP: 9,8 %
Rating podle časopisu FONDSHOP:             ***
Měna, ve které je denominován: Kč
Perioda oceňování PL:  1 týden
Výnos za poslední týden:  +0,17 %
Výnos za poslední měsíc:  -7 %
Výnos od začátku roku: -22 %

Pramen: BVV IS, UNIS ČR, www.fondshop.cz