Ve směnárně Chequepoint na Staroměstském náměstí dostali zákazníci za euro 15 korun. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Výměnu peněz ve směnárně půjde do tří hodin stornovat, schválila Sněmovna

  • 105
Zákazníci směnáren budou moci do tří hodin stornovat svou výměnu peněz. Novelu příslušného zákona ve středu schválila Sněmovna. Jejím cílem je zamezit nekalým praktikám některých směnáren, kterých se dopouštějí nejčastěji v centru Prahy při jednání se zahraničními turisty.

Novelu zákonodárci přijali 157 hlasy, pět poslanců bylo proti.

„Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 procent,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

S pozdějšími stížnostmi však cizincům nikdo nepomůže. Směnárny si totiž mohou kurz stanovit dle vlastního uvážení. Žádný zákon ani vyhlášku tím neporušují.

Smyslem novely je zvýšit ochranu klientů směnáren a zpřesnit některá ustanovení zákona o směnárenské činnosti. Novela zavádí možnost zákazníků odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu do tří hodin od provedení obchodu. To je o hodinu více, než uváděl návrh schválený vládou (psali jsme zde). Poslanci nepřijali návrh Jakuba Michálka (Piráti), který chtěl lhůtu pro odstoupení prodloužit až na čtyři hodiny. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena již na prvním místě. Na dokladu o transakci bude také muset být uvedena webová stránka České národní banky, kde budou uvedeny informace o právech zákazníka.

Pro odstoupení od smlouvy zákon stanovuje limit 1 000 eur, čímž zabrání spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy. Podle ministerstva tak bude možné odstoupit zhruba od 90 až 95 procent směnárenských obchodů.

Zákaz VIP kurzů

Pokud smlouvu se směnárnou uzavřou zákazníci prostřednictvím směnárenského automatu, budou moci odstoupit od kontraktu do 3 pracovních dnů v kterékoliv provozovně nebo v sídle směnárníka.

Praha brojí proti nevýhodným směnárnám. Strážnice od jedné odháněly turisty

Zveřejňování takzvaných VIP kurzů v provozovně formou výhodnějších směnných kurzů nebude nadále povoleno. K ochraně zákazníků směnáren slouží také zákaz úplaty za provedení směnárenského obchodu.

„Bohužel se ukazuje, že zákazníci se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy orientují. Přehlednost je navíc mnohdy záměrně zhoršována různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny. Nevýhodnost provedené směny tak zákazníci poznají až následně, což v případě turistů může znamenat pokažený zbytek dovolené, ale i celkový dojem z návštěvy naší země,“ dodává Schillerová.

Asociace směnáren podle svého dřívějšího vyjádření s návrhem nesouhlasí. Je podle ní nesystémový. Také Česká bankovní asociace hodnotí změnu zákona jako nešťastnou. Podle ní ohrozí poskytování směnárenských služeb v bankách. 

Banky budou muset podle asociace vynakládat miliony až desítky milionů korun na úpravy IT systémů zpracovávajících směnárenské operace. Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík již dříve poslance z rozpočtového výboru varoval, že změna zákona může v krajním případě vyvolat konec bankovních směnáren.

Otestovali jsme některé pražské směnárny (říjen 2017):

31. října 2017

,