Praha brojí proti nevýhodným směnárnám. Strážnice od jedné odháněly turisty

  13:29aktualizováno  13:29
Taxi a směnárny. Dvě věci, o kterých cizinci často nehezky vyprávějí poté, co se vrátí z dovolené v Praze. Zatímco však někteří taxikáři turisty podle zákona okrádají, směnárny jim nabízí nevýhodný kurz nebo vysoký poplatek za směnu zcela legálně. Ve středu cizince před směnárníky varovala i dvojice pražských strážnic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: freeimages

Směnárna Chequepoint na rohu Staroměstského náměstí, v místě, kde do něj ústí Železná ulice, je jednou z těch, která má u cizinců nejhorší pověst. Za jedno euro zde totiž dostanou jen patnáct korun, navzdory tomu, že aktuální kurz České národní banky je téměř dvacet šest korun.

Jenže s pozdějšími stížnostmi nepochodí. Směnárny si totiž mohou kurz nastavit podle vlastního uvážení a žádný zákon ani vyhlášku tím neporušují. Taková situace samozřejmě nepřispívá dobrému jménu České republiky a jejího hlavního města v zahraničí.

Od nevýhodné směny se proto cizince snažila aktivněji odradit i městská policie. Ve středu před zmíněnou směnárnou postávala dvojice strážnic v uniformách. „Varují turisty a říkají jim: pozor, v této směnárně dostanete za euro patnáct korun. A každý turista se otočí,“ uvedl reportér Janek Rubeš, který se problematice pražských směnáren dlouhodobě věnuje a který na strážnice jako první upozornil na svém twitterovém účtu.

10.října 2017 v 17:28, příspěvek archivován: 12.října 2017 v 12:27

https://t.co/5GxCPWUtM5

Ve čtvrtek, tedy o den později, už však strážnice před směnárnou nestály a turisté si v ní peníze čile vyměňovali. 

Zdá se totiž, že nejde o žádné trvalé opatření. „Je to také o personálním stavu, strážníci nemohou dělat jen toto,“ uvedl pro iDNES.cz pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava. Podle něj ale informace o nevýhodných směnárnách poskytují turistům běžně. „Vykonávají to v rámci služby. Ano, je pravda, že teď se na to více dívají a jsou k tomu více senzitivní,“ dodal radní. 

Podle mluvčí pražské městské policie Ireny Seifertové jsou dotazy na výhodnost a naopak nevýhodnost směnných kurzů jedněmi z nejčastějších, které turisté na strážníky mají. Hned po těch, které se týkají zón placeného stání, umístění služeben policie v případě, že jsou okradeni, a nasměrování k památkám.

Praha chce nevýhodné pasti na turisty omezit zákonem

Ač tedy s policejním dozorem před dveřmi nevýhodných směnáren nemohou turisté počítat každý den, Praha připravuje jiná dlouhodobá opatření.

Předseda pražského zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek předložil ve středu primátorce Adrianě Krnáčové návrh novely zákona o směnárnách. Ten by měl nově Praze i dalším obcím umožnit zakázat extrémně nevýhodné kurzy.

„Praha by si tak například mohla zvolit, že se v centru města směnný kurz eura a amerického dolaru nesmí lišit od kurzu vyhlašovaného Českou národní bankou o více než deset procent,“ vysvětluje Michálek. To by podle něj neměl být problém, jelikož mnohé směnárny v centru města se v tomto rozmezí již dnes pohybují. „Turisty jich podvádí jen několik,“ dodává Michálek.

O možnosti předložit sněmovně návrh novely zákona bude rada hlavního města jednat během příštích čtrnácti dnů. Praha mimo to připravuje také informační kampaň, která má turisty na nevýhodné směnárny upozornit a zároveň i prověření, zda některé z nich neprovozují svou činnost v objektech vlastněných magistrátem. 

Dvě hodiny na rozmyšlenou

Souběžně s tímto návrhem připravuje Česká národní banka i vlastní novelu směnárenského zákona, podle které by mohl turista od smlouvy do dvou hodin odstoupit, pokud by po směně zjistil, že si peníze nevyměnil výhodně.

Novela by také směnárnám stanovila povinnost mít jen jeden kurzovní lístek. Dnes mají totiž některé z nich dva – jeden pro běžné klienty a druhý pro ty, kdo si chtějí vyměnit velké množství peněz. Pokud se nevyskytnou žádné problémy, mohla by novela České národní banky platit od začátku roku 2019.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Najdete na iDNES.cz