Slovensko zvažuje odvolání proti ČSOB

  • 4
Slovenská vláda hledá ve spolupráci s právníky cestu, jak zvrátit výsledek prohrané arbitráže s ČSOB o 24,7 miliardy slovenských korun. Do 11. února se vláda může odvolat proti postupu při výpočtu stanovené částky. Vůči samotnému rozsudku má na odvolání čas zhruba do konce března.

Pokud by se Slovensko odvolalo proti způsobu vyčíslení sumy 24,7 miliardy Sk, námitku by řešil stejný arbitrážní senát Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů ve Washingtonu, který vynesl rozsudek. - více ZDE

V případě odvolání proti rozsudku by případ dostal na stůl odvolací senát. Slovensko
by mělo zaplatit do 28. ledna. Při nedodržení této lhůty se částka navýší o úrok pět procent za rok.

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš se už seznámil s analýzou bratislavské právnické kanceláře Černejová&Hrbek, která vypracovala rozbor arbitrážního rozsudku. Ministr i zástupce kanceláře se odmítli k dokumentu blíže vyjádřit.

"Příští týden předložím vládě informativní materiál, který shrne historii případu. Návrh na další postup předložím vládě později," uvedl ministr.

Spor mezi ČSOB a Slovenskem se týká pohledávky banky za slovenskou státní firmou Slovenská inkasní. Banka této firmě v roce 1993 poskytla úvěr na odkup špatných úvěrů z let socialismu. Slovenská inkasní splatila 1,5 miliardy korun a v roce 1996
splácet přestala.

Následující rok banka Slovensko vyzvala, aby rychle splatilo celou dlužnou sumu 13,7 miliardy Sk. ČSOB se poté obrátila na arbitráž a uplatňovaná částka narostla s požadovaným úročením a ušlým ziskem na současných zhruba 47 miliard Sk.

Současné vedení slovenského ministerstva financí dává ve sporu vinu svým předchůdcům z vlád Vladimíra Mečiara, které podle Mikloše podcenily postup při dělení a správě pohledávek vyvedených z ČSOB. Mimosoudnímu vyrovnání po roce 1996 podle Mikloše bránily vysoké požadavky české strany.

ČSOB si totiž zajistila od české vlády záruku za případnou prohru ve sporu ve výši zhruba 30 miliard korun. Pro Slovensko byla tato suma příliš vysoká, uvedl ministr.

Jeden z poslanců nejmenší vládní strany Aliance nového občana (ANO) už v souvislosti s případem podal trestní oznámení proti neznámému pachateli. Strana ministra hospodářství Pavla Ruska viní ze špatného postupu hlavně bývalé ministry financí.