Na ostatních úřadech jde většinou jen o rušení desítek až pár stovek míst.
Jak celá reforma probíhá, sledovat nelze, protože ani úřad, jenž má úředníky na starosti, jejich úbytky nezná. "Bohužel takovými informacemi nedisponujeme," říká Kamil Srnec, šéf Generálního ředitelství státní služby.
Postup na jednotlivých ministerstvech se liší. Někde ani propouštět nemusí, i když dostali peníze na méně lidí. Ve svých rozpočtech mají rezervy, protože vždy hlásili a dostávali peníze na více pracovníků, než kolik potřebovali.
Podle údajů z předchozích roků se počet "mrtvých duší" pohyboval kolem devíti tisíc lidí a náklady na ně okolo miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že jsme ani loni nenaplnili počty zaměstnanců dané státním rozpočtem, lze počítat s tím, že k faktickému propouštění z tohoto důvodu letos nedojde," potvrzuje Karla Kubíková z ministerstva zdravotnictví.
Kromě rušení mrtvých duší budou některá ministerstva letos naopak lidi přibírat. Posily mohou nabírat kvůli vstupu do Evropské unie. To je případ ministerstva práce a sociálních věcí, jehož šéf Zdeněk Škromach nabádá ostatní resorty, aby zeštíhlely.
Paradoxem je, že ačkoli by měl být úředníků kvůli propouštění dostatek, odborníky na unii hledají státní instituce obtížně. "Zatím je těžké je najít," potvrzuje Kateřina Prejdová, mluvčí ministerstva práce, které letos může přijmout 190 lidí se zaměřením na unii.
K masivnějším odchodům tak ve státních službách dochází jen ve školství, armádě a situaci na úřadu financí zachraňují celníci. "Hodně jde o odchody naplánované ke konci školního roku, teď v červnu," říká k propouštění ze škol Dagmar Regelová předsedající školským odborům v Moravskoslezském kraji.
Zatím to však podle odborářů nevypadá dramaticky. Alespoň co se týče rozdávání výpovědí. Hodně lidí má ve školství smlouvy na dobu určitou a ty nebudou prodlouženy. Pak v tomto oboru pracuje velký počet důchodců.
Z celní správy už po vstupu do Evropské unie letos odešlo přes tisíc lidí. Pár stovek se však uchytí na jiných státem placených místech.
Velké firmy letos opustí tisíce pracovníků
Největší firmy v Česku letos pošlou na úřady práce více než deset tisíc lidí. Hlavní vlna propouštění v hutích, dolech a dalších obřích průmyslových podnicích, ale i bankách je už minulostí.
Stovky až tisíce lidí však ještě každoročně v těchto firmách o práci přicházejí. O největší přísun do řad nezaměstnaných se postarají České dráhy, které ohlásily šest tisíc propuštěných.
Některé z nich však spolknou nově tvořené dceřiné společnosti, takže konečný dopad nebude tak velký. V restrukturalizaci a snižování o tisíce lidí ročně pokračuje i Český Telecom.
Pokles zaměstnanců v dalších firmách už lze počítat na stovky lidí. To se týká i bank, které podstupují zeštíhlení. "Jde hlavně o pracovní pozice v zázemí, nikoli o ty pracovníky, kteří jsou v přímém kontaktu s klienty," upřesňuje, kdo firmu opouští, mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.
Velké firmy se tak i letos zaslouží o to, že nezaměstnanost nijak nepoklesne. Ke konci dubna bylo v Česku bez práce 535 tisíc lidí. Přes léto lze čekat další pokles, zejména díky každoročním sezonním pracím na polích a stavbách. Nakolik se nezaměstnanost trvale rostoucí už tři roky podaří potlačit, ukáže až zima.
Jak letos budou propouštět firmy České dráhy 6000 Český Telecom 4000 SPAT Nová huť 1500 Komerční banka 600-700 Česká pojišťovna 500-600 Pramen: firmy |