Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Nejhorší skládky jsou ty, o nichž se dozvíme pozdě, říká šéf inspekce

  6:00
Nelegální návozy odpadů, zejména stavební suti, v krajině zůstávají, pachatel vydělá a zkrachuje. Odstranění je pro stát drahé a složité. „České právo chrání firmy nelegálně vydělávající na odpadech, úředníci na ně často nemohou,“ tvrdí Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí. | foto: Jiří Čihák, MAFRA

Co je z pohledu inspekce horší – porušování předpisů na legální skládce, nebo nelegální skládkování mimo místa k tomu určená?
Určitě to druhé. Horší pro nás je to, o čem nevíme nebo se to dozvíme pozdě. Řešení je pak velmi problematické. Pokud nemáme podnět zvenčí, tak na nelegální skládku těžko přijdeme. Ekonomická motivace nelegálně skládkujících je velká. Někdy si nelegální skládkař dokonce vezme od původců odpadu peníze jako za legální odstranění odpadu a tvrdí, že má potřebné oprávnění. Jenže pak to umístí na pozemek, kde ho to stojí jen peníze za bagr a náklaďáky.

Fotogalerie

Jak je možné, že si nikdo nevšimne, že se někde tvoří nový kopec?

Když se ptáme lidí či vedení obce, proč se neozvali dřív, zpravidla odpoví, že mysleli, že je všechno v pořádku. Nelegální skládkař je balamutil, že dělá povolené terénní úpravy, a nás k tomu zavolají pozdě, často ve stadiu posledního zoufalství. Už jsou tam navezeny tisíce tun odpadu a vrchní vrstva zeminy, takže to dokonce může vypadat přátelsky. Je však zlikvidovaná údolní niva, mokřad nebo potok a jsou tam odpady, které někdy navíc nevyhovují limitům pro uložení na povrchu terénu.

Můžete to okamžitě zastavit?
Nedokážeme to zastavit v momentě, kdy nám někdo zavolá. Inspektor musí nejprve prověřit legalitu věci – jestli je vydané stavební či jiné povolení – což trvá poměrně dlouho. Někdy se úřady nejsou schopny domluvit, který z nich je první kompetentní a má to zastavit – jestli to spadá pod stavební úřad, anebo pod ČIŽP přes zákon o odpadech. Rozdílné jsou i sankce a možnosti úřadů. Mezitím náklaďáky, každý s desítkami tun odpadu, navážejí dál a čas běží.

Zastavit lze takový podnik jedině z hlediska zákona o ochraně přírody a krajiny. Pokud by subjekt ohrožoval nějaký vzácný druh nebo byl v místě nějaký významný krajinný prvek, inspekce může subjektu nařídit zastavení činnosti. Teď v jednom otevřeném případu nám „pomohlo“, že byl zasažen potok.

Nelegální miliardy v horách odpadu. Vznikají kopce, zanikají údolí s potoky

Nemůže být úřad odvážnější a zastavit věc preventivně?
Náš právní systém je nastaven tak, že se podnikatel může efektivně bránit. Řada těch, které šetříme, nás upozorňuje, že pokud jim budeme bránit v podnikání a nic nelegálního jim pak neprokážeme, vyúčtují nám veškerou ekonomickou újmu. Ve finále by jim tak stát, tedy daňoví poplatníci, musel hradit jejich nerealizovaný zisk.

Kdo posléze krajinu vrátí do původního stavu? Pachatel?
S odstraňováním navezeného odpadu je problém. Životní prostředí zatížíme násobně tím, že se něco bude přemisťovat zpět. Pokud nemáte jasného pachatele nebo jde o společnost s ručením omezeným se sídlem jednatele na obecním úřadě, nemá to kdo zaplatit. Řada věcí v krajině proto zůstává. Vzácně to zaplatí stát, třeba v případě nebezpečných odpadů, ale je složité to vyjednat.

Nese nějakou odpovědnost majitel pozemku, kde je odpad nelegálně uložen?
Z pohledu současného zákona o odpadech nese odpovědnost majitel nemovitosti, fyzická osoba, pouze v případě, že by prostor neschválený k nakládání s odpady za tímto účelem pronajal. Řešíme však i kauzy, kdy situace někdy sklouzne z legální do nelegální činnosti – do pronajatého prostoru pachatel velmi rychle naveze odpad a zmizí. Majitel objektu žije v domnění, že se tam budou skladovat stavební hmoty, a pak zjistí, že tam má sudy s kapalnými a nebezpečnými odpady. Ten, kdo tam odpady navezl, je už ale nekontaktní.

Češi třídí jako o život, velká část odpadu však stejně skončí na skládce

Jak si někdo vůbec troufne navozit bez povolení odpady někam, kde nesmějí být?
Řada lidí má pozemek, pro který nemá využití. Když se na ně podnikatel obrátí, že se potřebuje zbavit pár tatrovek stavebního odpadu, údajně hlavně zeminy, a že jim za to zaplatí, rádi souhlasí. Anebo jde o záměrně vytvořený dlouhý řetěz firem. Setkali jsme se s případem, že se odpad navezl na plochu patřící někomu cizímu, a ti, které jsme tam chytili, ho přemisťovali na pozemek majitelky, která s tím bezelstně a bez znalostí zákona souhlasila. Připadalo jí dobré, že tam bude mít rovinu a ne svah, a všichni jí tvrdili, že je to povolené dokonce od stavebního úřadu, přitom žádnou listinu nikdo neviděl. Spoléhají, že se na to přijde pozdě a nikdo už je s tím nespojí, jejich odpovědnost „vyšumí“, nebude prokazatelná.

Podnikatelské plány s nelegálními skládkami jsou založené na tom, že někde za cenu dopravy uložím odpad a zkrachuji. Pokuty udělené inspekcí bývají ve statisících, výjimečně v milionech. Proč jsou tak nízké?
Smíme uložit sankci jen pět let zpátky a navíc se často dozvídáme o dlouhodobém nelegálním ukládání odpadů pozdě. Posledních pět let se dobře rozjíždí spolupráce s policií a státním zastupitelstvím. Díky tomu vidíme naději, že budou možná potrestáni i ti, kteří za úmyslně zkrachovalými s. r. o. stojí. Dva roky natvrdo jsou pro pachatele větší hrozbou než pokuta stovek tisíc od inspekce.

Autor:
  • Nejčtenější

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Covid přiměl Čechy platit za online seriály, počet uživatelů se ztrojnásobil

Kvůli pandemii v Česku výrazně vzrostlo využívání internetových služeb. Podepsala se na tom distanční výuka na školách,...

Útraty během Black Friday přesáhnou miliardu, slevy v průměru 19 procent

Slevová akce Black Friday, která připadá na poslední listopadový pátek, letos zřejmě přiláká rekordní počet českých...

Plasty v restauracích nahrazuje papír i třtina. Přesto někde chybí boxy

Zvýšené množství objednávek jídla domů znamená vyšší spotřebu plastových obalů. Některé restaurace pociťují jejich...

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

Čeští nábytkáři museli v letošním roce přijít s novými nápady, prodávat nábytek online a přizpůsobit se změně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....