Praha 10 před více než dekádou zakoupila chatu v Janských Lázních, kterou kvůli...

Praha 10 před více než dekádou zakoupila chatu v Janských Lázních, kterou kvůli opravám nevyužívá. | foto: Praha 10

Nad silvestrovskou invazí si hoteliéři mnou ruce. Vlekaři bez sněhu skuhrají

  • 12
Dva dny v řadě musela policie kvůli náporu hostů omezit příjezd do Krkonoš. Málokdy je na horách tak rušno jako na Silvestra, ať už je sníh, nebo není. Pro majitele horských penzionů je Silvestr jedním z nejvýdělečnějších dnů v roce. Pro vlekaře také, pokud je dost sněhu. I letos jsou pokoje na závěrečné období roku zamluvené už měsíce předem a na hory míří tisíce Čechů.

„Máme úplně plno, polovinu míst jsme prodali už v létě. Další vlna byla začátkem podzimu a teď jen poslední šťastlivci vykoupili, co zbylo. Jedná se víceméně o samé Čechy,“ říká zaměstnanec kempu Zákoutí v­ Deštném v Orlických horách, který si nepřál uvést své jméno. 

Napilno budou mít i v Rokytnici nad Jizerou. „Je naplněno asi 90 procent kapacity. Rezervace přicházejí ve dvou vlnách: první už někdy v lednu, druhá v období prvních předpovědí silvestrovského počasí,“ uvádí Jan Samohel z penzionu Samohel.

Průměrná cena se u­ něj pohybuje okolo 800 korun za osobu na noc. „Silvestry bývají vždy rušné, jezdí nám sem jak Češi, tak cizinci, nejčastěji Němci, Poláci nebo Holanďané,“ dodává.

Výpadek se dá dohnat

Plný stav hlásí dominanta Jeseníků. „Žádné volné místo už nemáme, většina lidí si rezervovala pobyt už při odjezdu po minulém Silvestru,“ říká Tomáš Hrazdil z hotelu Vysílač Praděd.

Časné rezervace jsou běžné také v ostatních chatách. „Někteří lidé si dělají rezervace rok dopředu, hodně lidí se k nám vrací a úplně plno máme standardně od 26. prosince,“ popisuje provozní jesenické chaty Švýcárna.

Zatímco hoteliéři počasí dosud příliš neřešili, protože na přelomu roku mají plno vždycky, u vlekařů je to jiné. Kvůli nedostatku sněhu a­ vysokým teplotám se v mnoha střediscích začalo později než obvykle. Například největší areál Plzeňského kraje Ski & Bike Špičák letos zahájil sezonu o patnáct dní později než v předchozích letech.

„Výpadek především mezi vánočními svátky a Novým rokem je vždycky znát. Z vývoje několika jiných sezon v minulosti ale víme, že bude záležet na podmínkách od ledna do března. Když se povedou, jsme schopni jej kompenzovat. Uvidíme, zatím nechci předjímat černé scénáře,“ říká ředitel špičáckého areálu Vladimír Kasík.

Podobně na tom jsou i další ski- areály. Otevřena dosud byla jen ta největší střediska, teprve mrazy o­ posledním prosincovém víkendu umožnily důkladnější zasněžování i na níže položených svazích.

Lepší, ale dražší lyžování

Ti z návštěvníků, kteří kromě bujarých oslav míří na hory i za lyžováním, musejí proti loňsku počítat s­ o­ něco vyššími náklady. Mnoho středisek prošlo nákladnou rekonstrukcí, která se odráží na cenách skipasů. V případě těch rodinných jde o nárůst až v řádech stokorun.

Proměnou prošel třeba areál Lipno, kde na návštěvníky čeká nová dvousedačková lanovka, více parkovacích míst, nová rodinná sjezdovka či snowcrossová trať. I díky 40milionové investici se zvedla cena skipasu pro dospělého z loňských 710 na 760 korun za den, rodinnou permanentku lze pořídit za 2 ­310 Kč.

Návštěvníci si připlatí i­ v Železné Rudě, na Klínovci, Tanvaldském Špičáku nebo v Herlíkovicích. Naopak stejné ceny jako loni mohou očekávat na Ještědu, v Peci pod Sněžkou, Rokytnici nad Jizerou či na Severáku v Jizerských horách.

S novinkou letos přichází skiareál Špindlerův Mlýn, který místo klasického ceníku zavádí takzvané flexi ceny. Lyžařské permanentky prodává podobně jako letenky na internetu, vše je založeno na čase zakoupení a aktuální poptávce.

Cena se odvíjí od atraktivity termínu, předpokládané návštěvnosti a­ předpovědi počasí. Při hodně brzkém zakoupení lze nejlevnější denní skipas pořídit za zhruba 300 korun, naopak v atraktivní dny lyžování vyjde až na tisícovku denně.

Provozovatelé také častěji lákají k ­nákupu skipasů online, umožňují to už v podstatě všechna větší střediska. „Lidí, kteří nakupují s ­předstihem na internetu, přibývá. Skipasy vyjdou levněji zhruba o pět až patnáct procent,“ líčí ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Výhoda spočívá i v tom, že se tak člověk vyhne frontě u pokladny.

30. prosince 2019