Ken Rice u soudu řekl, jak se manipuluje s výsledky

Ken Rice u soudu řekl, jak se manipuluje s výsledky | foto: Reuters

Šéfové z Enronu u soudu potápí Laye a Skillinga

  • 2
Soud s exprezidenty zkrachovalého Enronu Kenem Layem a Jefferey Skillingem pokračuje. Zatím se pod palbou otázek právníků obou stran octli dva bývalí významní manažeři. Oba se přiznali k tomu, že se podíleli na falšování finančních výsledků v nechvalně proslulém energetickém gigantu.

Prvním z klíčových svědků byl šéf vztahů s investory Mark Koenig. Ten se přiznal, že veděl o machinacích, kterými bývalí prezidenti Enronu uměle navyšovali zisky, a že se na falšování i sám podílel, píše agentura Reuters.

Koenig u soudu popsal, jak detailně se Ken Lay a Jeff Skilling starali o výsledky společnosti. Podle něj je zajímal pouze jediný ukazatel - čistý zisk na akcii.

Co je čistý zisk na akcii

*Podíl čistého zisku a počtu emitovaných akcií
*Udává, kolik by mohl držitel jedné akcie dostat na dividendách, kdyby se společnost rozhodla celý zisk vyplatit akcionářům.
*Jeden z klíčových faktorů, ovlivňujících cenu akcie firmy


Čistý zisk na akcii je číslo, které pečlivě sledují burzovní analytici. Ti dopředu vytvářejí odhady, jak by asi ta která společnost mohla dopadnout. Pokud firma očekávání expertů nesplní, pak ji čeká pokles kursu akcie. Jestliže naopak odhady překoná, zájem o její akcie stejně tak jako jejich kurs roste.

Vývoj kursu akcie se zase promítá do hodnocení úspěšnosti vedení firmy. Proto se každý vrcholový manažer snaží udržet akcie firmy v růstu.

Zájem o čistý zisk na akcii je proto ze strany Kena Laye a Jeffa Skillinga pochopitelný. Dosáhnout trvalého růstu kursu akcie, který by byl založený na pravdivém účetnictví, je ovšem umění. To věděli i Skilling a Lay a proto se problémem, jak dosáhnout zisku a vůbec udržet podnik v chodu, příliš nezabývali. Své úsilí raději upřeli směrem, který se zdál zdánlivě jednodušším - zfalšovat výkazy.

Udělejte to, jak chcete, chci 34
Analytici z Wall Streetu předpověděli Enronu pro rok 2000 32 centů zisku na jednu akcii. Šéfové Enronu se ani nestarali, kolik to je ve skutečnosti a rovnou stanovili svůj cíl - vykázat 34 centů na akcii.

Koenig řekl, že o tom věděl a dokonce jim s přípravou nepravdivých údajů i pomohl.

Jednou z fint, které šéfové použili na zastření nepříznivé skutečnosti, byl přesun ztrát z jedné divize firmy do druhé. To potvrdil i další klíčový svědek procesu - šéf divize Enron Broadband Services Ken Rice.

Obhájce exšéfa Skillinga Dan Petrocelli se pokusil vinu svého mandanta zlehčit tím, že přesunem zisku do ztrátové oblasti nedošlo k porušení žádného zákona, ani účetních předpisů.

Hrajete si na Mirka Dušína...
Poté, co se Mark Koenig přiznal, napadl ho obhájce, že se snaží přiznáním vyvolat sympatie soudu, aby se tak vyhnul nejtvrdšímu možnému postihu.

Ken Rice u soudu vypověděl, že Enron Broadband Services předpovídal pro rok 2001 ztrátu 489 milionů dolarů. Přiznal se, že souhlasil s tím, že výsledek zakamufluje tak, aby mohl svým nadřízeným předložit lepší očekávaný výsledek - ztrátu pouze 100 milionů dolarů. Skilling ovšem trval na tom, že ztráta nesmí být větší než 65 milionů.

Na větší díru větší záplata
Rice pak na nátlak obhájce Petrocelliho přiznal, že i původní 489 milionů dolarů byl nereálný a příliš pesimistický. V čase, kdy se jednotlivým oddělením přidělují rozpočty se totiž každý šéf to své snaží vykreslit v co nejubožejším světle, aby získal co největší rozpočet, píše se na webu USAToday.

Obhájce Petrocelli se dále pokoušel dostat z Rice, že EBS měl šanci stát se ziskovým, což by znamenalo, že zakrývání ztrát mělo být pouze dočasné, ale neuspěl.

Dále se druhý právník hájící exprezidenty Mike Ramsey snažil přesvědčit soud, že analytici o nesrovnalostech v účetnictví museli vědět. Mark Koenig ale řekl, že experti sice věděli, že Enron má nějaké problémy, ale jak velké tyto nesnáze jsou si dokázal představit málokdo. "Nevzpomínám si na mnoho lidí, které by rozsah a povaha té ztráty nepřekvapila," řekl Koenig

Skilling a Lay čelí obvinění z více než třiceti trestných činů a hrozí jim desítky let ve vězení.