Sbírání vína? Spíš záliba než investice

Hodláte se blýsknout jako znalec nebo si jen udělat radost a sázíte na sbírání značkových vín? S trochou znalostí, financí a umu se vám to může i podařit. Sbírání vína nelze považovat za klasickou investici. Zpeněžit sbírku může být totiž problém.

Považujete-li sběratelství vína za méně komplikovanou a cenově příznivější obdobu sbírání cenností, pak na tuto kratochvíli raději rychle zapomeňte. Tento zdánlivě bezrizikový a nekomplikovaný, finančně méně náročný sběratelský obor skrývá mnohá úskalí.

Především: ke sbírání není vhodné víno jakékoliv. Ke dlouholetému skladování jsou určena pouze vína archivní. Ta za dodržení přísných podmínek postupně dozrávají a léty získávají na kvalitě a chuti. Vybrat však ze širokého sortimentu trhu a nabídky jednotlivých vinných oblastí ty nejušlechtilejší značky a nejvydařenější ročníky znamená často dlouhá léta zkušeností.

Laik si může pomoci sledováním odborné literatury, pravidelných výročních ocenění a v neposlední řadě také konzultací s odborníky.

Vína za tisíc i za 15x více
Ve světě se vzácná archivní vína prodávají na pravidelných specializovaných dražbách, a to u těch nejrenomovanějších aukčních řetězců. Vyvolávací ceny se pohybují řádově v tisících dolarů. Obchod s těmito "neuměleckými" položkami zde má stejný věhlas a renomé jako obchod s výtvarným uměním.

Díky rozvinutému trhu je zde možné skutečně nakoupit a prodat archivní vína té nejvyšší kvality. Jinak je tomu v tuzemsku. I zde lze vína poměrně snadno získat ve specializovaných obchodech, na aukcích se však objevují jen zřídka. A pokud, tak jsou zde chápána spíše jako doplňkový sortiment, jako zpestření nekonečných, celé hodiny se táhnoucích dražeb.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

U síně Meissner-Neumann, jež postupně rozprodává jistou sbírku francouzských vín, se můžeme setkat s jednotnou vyvolávací cenou 100 korun za lahev. O nabízená vína je však velký zájem, kupce naleznou téměř vždy.

Dosažené ceny se u třicet až čtyřicet let starých vín pohybují od 1000 do 4000 korun, u sedmdesát let starých vín již šplhají na 10 000 až 15 000 korun. Takto stará vína jsou však jen zřídka určena pro přímou konzumaci. Většinou jsou nakupována pro svou historickou a sběratelskou hodnotu.

Znalec nakupuje po kartonech
Sbírání vína nelze za těchto podmínek v tuzemsku považovat za investiční možnost. Zatímco totiž pořídit kvalitní vína i zahraničních značek lze dnes již zcela běžně, horší je to s jejich zpětným prodejem.

Běžný sběratel nakupující pouze po jednotlivých lahvích má tak posléze po letech jen relativně malou šanci je výhodně v tuzemsku odprodat. Potenciální odběratelé z řad restauratérů a majitelů vinoték mají běžně zájem pouze o větší dodávky, čítající množství několika kartonů.

A šance, že by majitel uspěl s perlami své kolekce na zahraničním aukčním trhu, je nízká. Nakupování vína za účelem investice je tak pro běžného sběratele-konzumenta značně komplikované. Vyžaduje poměrně náročné dlouhodobé možnosti skladování za přísných klimatických podmínek, erudovanou orientaci v oboru a stálou, léty vybudovanou síť odběratelů.

Jak uskladnit víno
Pro sbírání vína je nutné vytvořit specifické podmínky. Nakoupené lahve vína nelze jednoduše použít jako dekoraci v bytě, jako je tomu s obrazem či sochou. Obraz bude viset na stěně bez jakékoliv naší pozornosti i léta, aniž by muselo dojít k výraznějšímu poškození.

Jinak je tomu s vínem. To již po krátké době v neodpovídajícím prostředí ztrácí na kvalitě. Podmínky uložení vín jsou velmi přísné. Při správném uskladnění musí lahve ležet, aby byl korkový špunt neustále vlhčen vínem. Záleží také na prostředí. Optimální je tmavý, dobře větratelný sklep se stálou celoroční teplotou v rozmezí 10 až 13 °C.