Šaty na svatbu lze koupit i vypůjčit

aktualizováno 
-
Otázka nejčastěji pokládaná v souvislosti se svatbou zní: A jaké měla nevěsta šaty? Na oschlý řízek, chudé chlebíčky či kyselé víno se rychle zapomene. O tom, jestli to nevěstě slušelo nebo »měla pecku«, se v rodinách povídá ještě dlouho.

Výběr svatebních šatů je především otázkou vkusu. Peníze jsou v tomto případě až na druhém místě. Nevěsta totiž nemusí za svatební šaty vydat více než za běžný oděv, tedy zhruba dva až pět tisíc korun, a přitom být krásná. A naopak - i když na svoji výzdobu věnuje desetitisíce, může vypadat jak přezdobený dort. Budoucí novomanželka má při rozhodování o svém svatebním oděvu několik možností: může navštívit speciální půjčovnu svatebních oděvů, nechat si šaty na míru ušít nebo je koupit v konfekci.

Na vesnici je zájem o princezny

Podle Hany Šálové ze Svatebního studia z Přelouče se dnes především nevěsty z města stále více kloní k jednodušším modelům, které, pokud si je nechají ušít na míru, neskončí po svatbě ve skříni, nýbrž je lze využít například na plesy a večírky. Krejčí si za ně řekne obvykle tři až pět tisíc korun podle použité látky a zpracování. »Trendem jsou úzké nepříliš zdobené šaty. Konečně se začíná vedle tradiční bílé barvy prosazovat i odstín champagne a smetanová,« dodává Hana Šálová. Zejména na vesnicích a menších městech stále letí móda bohatě zdobených dlouhých »princeznovských« šatů. Ty si ve většině případů nevěsty nekupují, ale půjčují. Nové značkové šaty, například Pronuptia, Karnak či Weise, totiž stojí průměrně dvacet až třicet tisíc korun, jejich půjčení však od dvou do osmi tisíc korun na čtyři dny. Výše půjčovného závisí na několika okolnostech. Levnější bývají jednoduché méně zdobené šaty domácí výroby. Jejich cena se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Za stejné z dovozu je třeba připlatit - půjčení stojí zhruba tři až čtyři tisíce. »U svatebních šatů nezáleží na stylu, ale na značce. Mnohdy jsou jednoduché značkové šaty dražší než ty zdobené tuzemské výroby,« říká Ivana Příkaská z hodonínské svatební agentury. Ani nevěsta, která trvá na výpravných zahraničních šatech a nemá právě peněz nazbyt, nemusí zoufat. Pokud se spokojí s loňským modelem, může ji půjčení stát okolo tří tisíc korun. V levnějších půjčovnách, většinou mimo Prahu, se za stejné peníze půjčují i aktuální modely. V průměru za pět až osm tisíc korun se lze obléct do luxusních nápadně zdobených šatů nebo naopak módních hladkých se značkou známého zahraničního svatebního salonu. »Často k nám chodí nevěsty s obrázky šatů z předních módních časopisů. Chtějí totéž, nevadí jim, že za půjčení značkových francouzských svatebních šatů zaplatí víc,« říká Vladimíra Blažková ze společnosti Pronuptia de Paris. Potíž někdy bývá s velikostí šatů. »Některé francouzské a italské šaty jsou jako pro panenky. Nepočítají třeba s větším poprsím ani s bříškem těhotné nevěsty,« vypráví se smíchem Jana Nováková, která tento problém řešila před několika měsíci. Většina salonů však zdarma šaty upraví na míru i nekonfekčním postavám.

Šijí se především jednoduché modely

Pokud by nevěsta chtěla výpravný princeznovský model vlastnit, musí počítat s tím, že originální dovezené šaty by ji přišly i na třicet tisíc korun. Jestliže najde šikovnou krejčovou, zaplatí za ně zhruba o deset tisíc korun méně. O šití velkých svatebních rób na míru však není příliš zájem. Salony je vyrábějí spíše pro půjčovny. »Nevím o salonu, který by uměl zhotovit bohaté klasické svatební šaty, jaké se dovážejí z ciziny. Nikdo by totiž nezaplatil ruční práci,« domnívá se Dana Miklovičová, majitelka plzeňského salonu Orchidea. Jana Müllerová z českobudějovické firmy Svatební šaty však má na věc jiný názor. Cenu za ušití bohatě zdobených šatů s korálky a volánky, jejichž originál se prodává za šestadvacet tisíc, odhaduje na patnáct až šestnáct tisíc korun. Stejné romantické šaty ocenila Hana Šálová ze Svatebního studia na osm až jedenáct tisíc korun.

Ženich má půjčení šatů levnější

Ženichové to mají v půjčovnách jednodušší. Nemusí vybírat z takového množství modelů a hlavně je pro ně půjčovné výrazně nižší. Včetně košile a motýlka či kravaty zaplatí za oděv obvykle od sedmi do patnácti set korun. »Poptávka je po oblecích a smokingu. Stále více si muži vybírají barevné, například i různě vyšívané šaty. Módní jsou košile i saka se stojáčky,« říká Dana Miklovičová ze salonu Orchidea. Pokud si nechá ženich na slavnostní chvíle sňatku oblek ušít na míru, musí počítat s cenou začínající zhruba na úrovni čtyř tisíc korun. Zhruba od této hranice se pohybuje i cena v obchodech s tím, že za kvalitní materiál a značku je třeba připlatit. V půjčovnách svatebních šatů ovšem nemyslí jen na snoubence. Ve svatebním průvodu by měly s párem dobře ladit i družičky. Za půjčení dětských šatů se platí v průměru od tří do pěti set korun. Dospělý doprovod stojí oděv většinou pět set až tisíc korun. »Pokud si u nás půjčí šaty nevěsta, mají družičky i maminky padesátiprocentní slevu. Mohou mít šaty za dvě stě padesát až tři sta korun,« uvádí Dana Miklovičová.

Nové modely svatebních šatů uvidí zájemci na výstavě

Vybíravé nevěsty a ženichové, kteří se nespokojí s nabídkou jedné půjčovny či krejčovství, se mohou nechat inspirovat na výstavách svatebních šatů, doplňků a služeb.Letos se uskuteční dvě v Praze.První s názvem Svatba 99 proběhne od 30. září do 2. října na Výstavišti Letňany, zároveň se bude od 1. do 2. října konat v hotelu Holiday Inn akce Svatební den. »V roce 1996, kdy jsme s výstavami začínali, se jich účastnilo dvanáct firem, dnes jich je třicet pět,« říká manažerka výstavy Svatební den Jitka Pokšteflová.

Poškozené šaty lze platit z pojistky

Značkové, a tedy drahé šaty z půjčovny skrývají jedno riziko.Jejich zničení může nevěstu stát, vzhledem k jejich ceně počítané v desítkách tisíc korun, jako celá svatební hostina. Naštěstí lze škodu za určitých okolností uhradit z pojistky.Pokud jsou šaty například jen někde natržené či mají menší skvrny a dají se uvést do původního stavu, zaplatí nevěsta obvykle několik stokorun za opravu či vyčištění. Když je zničí tak, že se už nedají nosit, může půjčovna požadovat jejich plnou cenu. »Jestliže nehodu zaviní někdo jiný - například polije šaty červeným vínem, může se ztráta platit z jeho pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám,« vysvětluje Michal Urban z České pojišťovny.Kdyby rodině například vyhořel byt a s ním i oděv, vztahuje se na škodu pojistka domácnosti. Novomanželkám lze tedy jen poradit, aby měly připravené ještě jedny »civilní« šaty na převlečení. Pohodlněji než v nadýchané nádheře v nich absolvují hostinu a hlavně se nemusí bát skvrn či od tance natrženého volánu.

ORIENTAČNÍ CENY PŮJČOVEN V KČ

Půjčovna šaty pro nevěstu šaty pro ženicha dětská družička

Ivana Příkaská Hodonín 1000-4500 700-1500* 350-500
L' armonia Praha 3000-5000 900 nebo 1900 3000
Orchidea Plzeň 2400-4000* 700-1500* od 250
Penelope Kolín 2180-3300* 800 oblek, 300-490
1250 smoking
Pronuptia de Paris Příbram** 1900-5000 1200 - 1600 400-600
Pronuptia de Paris Praha** 1900-6000 1200-1800 400-600

CHASSAGNE

půjčovné v salonu Pronuptia de Paris: mimo Prahu: 4700 korun v Praze: 5500 korun prodejní cena originálu: 27 200 korun ušití na zakázku v salonu Svatební šaty Jany Müllerové, České Budějovice: asi 6800 korun (látka satén a krajka) ve Svatebním studiu Hany Šálové, Přelouč: asi 5200 korun podle materiálu a ruční perličkové práce

THOMAS

půjčovné v salonech Pronuptia de Paris: 1500 korun prodejní cena originálu: 8900 korun prodejní cena podobného modelu ve Svatebním studiu Hany Šálové: 4200 korun * včetně doplňků, ** plus doplňky: rukavice 200, vlasové ozdoby 300 - 600, závoje 300 - 900, klobouky 400 - 800

ALBI

půjčovné v salonu Pronuptia de Paris: 5000 korun prodejní cena originálu: 26 900 korun ušití na zakázku v salonu Svatební šaty Jany Müllerové, České Budějovice: asi 15 000 - 16 000 korun (látka satén a organza) ve Svatebním studiu Hany Šálové, Přelouč: cca 8000 - 11 000 korun podle délky vlečky a zdobení


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz