Co se podaří novému prezidentovi prosadit, se rozhodne v červnových volbách.

Co se podaří novému prezidentovi prosadit, se rozhodne v červnových volbách. | foto: Reuters

Sarkozy přinese Francii liberální vítr. Jak silný?

  • 68
Francie má nového prezidenta. Žádné překvapení se nekonalo, zemi povede gaullista Nicolas Sarkozy. Sakrozy je nakloněn volnému trhu a reformám trhu práce. "Francouzi si vybrali změnu," řekl Sarkozy ve svém nočním projevu ihned po zvolení. Co konkrétně se ale dá od nového prezidenta čekat?

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Sarkozy zvítězil v nedělním druhém kole francouzských prezidentských voleb s 53,06 procenta hlasů. Jeho socialistická soupeřka Ségolene Royalová získala 46,94 procenta. - více zde

ZatímcoRoyalová se ve svém programu snažila navázat spíše na socialistikou vizi francouzské politiky, se Sarkozym přichází do Francie anglosaský vítr, říká analytik ČSOB Jan Bureš.

Čitelnější a liberálnější
"Obávám se že paní Royalová nebyla schopna odpoutat se od ideologických klišé," říká. Proti nezaměstnanosti chtěla bojovat zvýšením minimální mzdy, chtěla podporovat státem dotovaná místa pro mladé.

"Pro trhy je Sarkozyho vítězstí jednoznačně pozitivní zprávou. Jeho program je čitelnější," říká Bureš.

Vedle intervencionalistické politiky socialistky Ségolene se skutečně Sarkozy zdá jako pravý liberál. Francie ale není Velká Británie a obyvatelé země galského kohouta jsou zvyklí na své jisté. Liberálně orientovaný Sarkozy tak nebude mít při prosazování svých vizí jednoduchou práci.

"Záleží zejména na tom, nakolik se ukáže být Sarkozy obratným diplomatem. Jen těžko by se mu asi mohlo podařit zrušit 35hodinový týden. Tím, že nebude práci nad 35 hodin danit, ale může dosáhnout prakticky stejného efektu," říká Bureš.

Nižší daně, více práce
Sarkozy sliboval reformy. Nezaměstnanost ve Francii sice už dál neroste, nicméně 8,8 procenta lidí bez práce, které Eurostat reportoval na konci února, svědčí o tom, že s francouzským trhem práce není něco v pořádku. Právě proto se Sarkozy chce zaměřit právě na něj.

Nový prezident se chce vydat dvojí cestou. Jednak již zmíněnými daňovými úpravami. Práce přesahující 35 hodin týdně nemá být daněna, chystá změny zdanění pracovní síly či změnu pravidel výplaty příspěvků v nezaměstnanosti .

Nelehký úkol ho čeká také při diskuzích s odbory. Pokud bude chtít svoje vize prosadit, nezbude mu nic jiného, než roli pěti hlavních odborových svazů oslabit.

Francouzský prezident, na rozdíl od mnohých jiných hlav států, skutečně vládne a má v rukou řadu možností, jak prosadit svou. Přesto ale není samovládcem. Co nakonec z předvolebních slibů zůstane, záleží do velké míry na tom, jak dopadnou  červnové parlamentní volby a jestli Francii skutečně bude vládnout pravice. - více zde