Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

  • 540
Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce připlatí až tisícikoruny navíc "Je to neuvěřitelný skok. Elektřina bude luxusní zboží," řekl v pořadu Rozstřel energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán.

Dodavatelé nedávno oznámili dost nepopulární zdražení na rok 2019 v průměru cca o deset procent a u plynu zhruba o pět procent. Znamená to minimálně stokoruny navíc na účtenkách, ale i tisícikoruny u domácností, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a vytápění.

„Pokud to jde, radím odejít od elektřiny,“ nabádá Vladimír Štěpán diváky iDNES.cz, jak se bránit rostoucím cenám. „Doporučoval bych přejít na plyn,“ dodal s tím, že s plynem lze ušetřit až polovinu ročních nákladů, což může znamenat zhruba 25 tisíc korun.

Plyn má podle Štěpána nulové emise, naproti tomu elektřina není vůbec čistý zdroj, jak to podle hosta iDNES.cz stát nesprávně prezentuje. „Jsme jeden z největších znečišťovatelů ovzduší na světě, je na to studie. Škoda je kolem 300 miliard korun ročně,“ dodal.

Důvodů, proč má elektřina v příštích letech zdražovat, je několik. Mj. má vliv přísné sledování emisí Bruselem a nastavování nových limitů a s tím související prudký nárůst cen emisních povolenek. Ty zpočátku stály dvě eura, později 5, nyní dvacet euro, ale plánuje se zdražení až na 30 eur. To se podle Štěpána promítne do cen elektřiny na burze.

Ne všechny domácnosti ale mají možnost ušetřit přechodem na plyn. Mohou však například investovat do úspornějšího vytápění, které nahradí neefektivní přímotopy, třeba do úsporných panelů. „Budou to investice i v desítkách tisíc, ale velmi rychle se to vrátí,“ myslí si odborník.

Přímotopy podle jeho odhadu mohou využívat statisíce domácností.

Štěpán je neúnavným kritikem státní energetické politiky. ČR podle něj má jednu z nejhorších koncepcí v Evropě, protože se opírá jen o jádro a obnovitelné zdroje. Na takzvanou čistou elektřinu dává stát ročně 45 miliard korun, například v lednu, kdy je to nejvíce potřeba však nevyrobí téměř nic a skladovat se v podstatě nedá.

„Od roku 2030 je to jeden bilion korun zbytečně vyhozený z okna,“ uvedl s tím, že spotřeba elektřiny nebude v budoucnu stoupat, jak někteří předpokládají, ale naopak klesat díky úspornějším spotřebičům. Na OZE každý platí kolem 15 procent ceny na složenkách.

Opřel se také do dotací na zelenou elektřinu, protože údajně pokřivují trh. „Všechno, co spotřebovává elektřinu je dotované. Chytré sítě, tepelná čerpadla, elektromobily... Těmito dotacemi si dále zhoršujeme životní prostředí,“ řekl.

,