Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura | foto: Dan Materna, MAFRA

Škrtat líp než Stanjura. Kalkulačka ukazuje, jak bolí snižování deficitu

  • 123
Národní rozpočtová rada zveřejnila kalkulačku výdajů státního rozpočtu. Ta navazuje na již dříve vydanou kalkulačku příjmů. Nový nástroj umožňuje uživatelům, aby si vyzkoušeli hledání úspor v rozpočtu.

Novou kalkulačku rada zveřejnila mimo jiné v reakci na záměr nově vznikající vlády, že sníží plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok až o 80 miliard korun pouze díky úsporám ve výdajích bez nutnosti zvyšovat daně.

Excelovou simulaci státního rozpočtu najdete ZDE

„Kalkulačka je nástrojem, který umožňuje ve zjednodušené podobě vytvořit vlastní návrh výdajové strany státního rozpočtu. Jeho účelem je přispět k racionalizaci debaty o úpravách výdajové strany státního rozpočtu, kterou si vysoké deficity veřejných financí pravděpodobně vyžádají,“ uvedla rada v tiskové zprávě.

Komplexní excelová tabulka umožňuje upravovat rozsah jednotlivých položek státního rozpočtu, přičemž výchozími daty jsou hodnoty výdajů schválené v rozpočtu na letošní rok. Na dalších listech souboru je pak možné pracovat s příjmy.

Vláda Andreje Babiše schválila na příští rok schodek rozpočtu 376,6 miliardy korun. Nová vláda chce ale rozpočet přepracovat. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura z ODS v neděli uvedl, že předpokládá, že Česko bude hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku. Podle něj je potřeba na přepracování návrhu rozpočtu zhruba šest týdnů.

Jak kalkulačka funguje

  • Podstatou nástroje je možnost upravovat rozsah jednotlivých položek státního rozpočtu, přičemž výchozími daty jsou hodnoty výdajů schválené v rozpočtu na letošní rok.
  • Názvy jednotlivých výdajových titulů jsou ve sloupci B a jejich hodnota pro rok 2021 v mld. Kč ve sloupci C. Návrh nového rozpočtu je možné připravit prostřednictvím úpravy parametrů, které jsou specifikovány ve sloupcích I a K. Ve většině výdajových položek je aplikována přírůstková metoda, kdy je možné zadat procentuální změnu.
  • U některých položek je možné úpravu provádět prostřednictvím změn jiných parametrů, jako je například počet příjemců vybrané sociální dávky, nebo její průměrná výše.
  • Data ve sloupci N specifikují navýšení, případně úsporu proti roku 2021.
  • V buňce M149 je vypočten deficit navrhovaného rozpočtu, pokud by byly jeho příjmy ve výši specifikované v aktuální návrhu rozpočtu na rok 2022.
,