Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozpočet 2010 podle abecedy: vyšší daně, ale žádné šetření

  5:02
Nejtvrdší boj o státní rozpočet v historii Česka skončil neslavně. Ze zamýšleného šetření zbylo hlavně zvyšování daní, které zaplatí všichni. Poslanci doslova rozcupovali koncepci rozpočtu. Dlouho nebylo vůbec jasné, zda Česko nakonec nepojede příští rok podle rozpočtového provizoria.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Alkohol
Stát začal klasicky a bude muset v honbě za penězi více zdanit neřesti, které si lidé neradi odpírají. Spotřební daň u půllitru piva bude o padesát haléřů vyšší, líh podraží o pětikorunu za litr. Alkohol a pivo tedy zdraží, výrobci teď jedou naplno, protože se obchodníci chtějí předzásobit ještě za nižší ceny. Na ty také lákají své zákazníky hlavně obchodní řetězce. Stát počítá, že takto vybere zhruba 1,2 miliardy korun navíc.

Benzin
Spotřební daň z benzinu i nafty vzroste o korunu na litr. Pumpaři tvrdí, že stejně se zvedne i cena, ale že na tom stát zřejmě nevydělá tolik, kolik si vláda představuje (6,9 miliardy). Hrozí totiž, že kvůli drahým pohonným hmotám klesne jejich spotřeba a například kamiony dálkové přepravy budou tankovat v levnějších okolních zemích.

Cigarety
Od ledna stoupne cena krabičky cigaret přibližně o 2,50 koruny. Minimální daň na jednu cigaretu se totiž zvýší z 1,92 Kč na 2,01 Kč, více se zdaní také tabák. Stát chce vybrat navíc dvě miliardy korun. Pro kuřáky to není zdaleka poslední zdražení, kterému budou muset čelit. Brusel totiž schválil přísnější spotřební daň: minimální sazba stoupne ze současných 64 eur na 90 eur na tisíc cigaret. Cena jedné krabičky v českých trafikách by tak při současném kurzu stoupla o šest korun. Členské země mají čas na zavedení opatření do roku 2014.

boj o rozpočet

Rozpočet prošel: vyhrála ČSSD, učitelé, zemědělci a sociální ústavy

ČSSD
Strana, která společně s komunisty vedla největší "odboj" proti původní předloze rozpočtu na příští rok. Nejvíce brojila proti šetření s tím, že si Česko může ještě na další výdaje půjčovat. Nechce připustit snížení platů u státních zaměstnanců, slibuje vyplacení 13. důchodů z dividend ČEZ, zastavení ekologické zakázky či zavedení milionářské daně. Schvalování rozpočtu brala jako předvolební boj.

V březnu ČSSD svrhla Topolánkovu vládu a společně s ODS a Stranou zelených dosadila úředníky do úřednické vlády. V září zabránila předčasným volbám, když nepodpořila rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Důchody, DPH, dluh státu
Důchody zůstanou stejné jako letos, přičemž průměrný starobní důchod byl ke konci třetího čtvrtletí 10 025 korun. Oproti minulým letům se jeho výše nevalorizovala ani o minimum, protože inflace nedosáhla předepsaných dvou procent. Zvyšovat by se mohl příští rok, protože se čeká, že inflace opět poroste. Do budoucna však odborníci varují, že státní důchody budou každopádně klesat, protože populace stárne a stát bude mít s jejich financováním stále větší problémy.

DPH stoupne o procentní bod. Na potraviny, léky, ubytovací či sociální služby se bude vztahovat desetiprocentní daň z přidané hodnoty a na ostatní zboží a služby dvacetiprocentní. Stát chce vybrat poměrně jistých deset miliard korun.

Dluh státu je aktuálně vyšší než jeden bilion korun, což je zhruba výše celého státního rozpočtu. Tvoří 35 % HDP a během příštího roku rychle stoupne na 40 %. Tímto tempem bychom za další čtyři roky překročili maastrichtské kritérium pro přijetí eura, tedy šedesátiprocentní hranici dluhu vůči HDP.

Euro
Aktuálně je přijetí eura v nedohlednu, protože neplníme kritérium výše deficitu státního rozpočtu do tří procent. Letos bude deficit přes šest procent, příští rok se počítá s 5,3 procenta. V roce 2013 bychom se měli dostat na tři procenta, jak požaduje Evropská komise. To znamená každoročně snížit deficit zhruba o 40 miliard korun. O zavedení eura se však mluví v ještě pozdějších termínech.

Firmy
Českým firmám skončí největší protikrizová zbraň, kterou jim poslala Národní ekonomická rada vlády – sleva na sociálním pojištění. Ta zlevňovala zaměstnávání lidí s hrubými příjmy do 27 000 korun měsíčně, čímž mírnila tlak na jejich propouštění. Stát tak ušetří 16,5 miliardy korun.

Granty
Akademie věd měla příští rok dostat necelých pět miliard, tedy téměř o miliardu méně než letos. Poté, co akademici protestovali a argumentovali pokusem o likvidaci vědecké instituce, vymohli si o půl miliardy více.

HDP
Letos se v Česku podle předpovědi ministerstva financí vyrobí zboží a služby za necelé tři biliony korun. Je to zhruba o pět procent méně než loni, a ekonomika tak klesla na výkon z roku 2007. Příští rok klesne HDP prý už "jen" o 0,3 procenta s tím, jak se světová ekonomika bude probírat z recese. Jiní ekonomové říkají, že HDP již bude v plusu.

Vývoj Česka závisí hlavně na kondici sousedního Německa. Pokud by byl růst větší, než se čeká, může umazat část plánovaného rozpočtového schodku. Platí to však i obráceně.

Inflace
Ceny zboží a služeb letos rostou v průměru jen kolem jednoho procenta. V některých měsících jsme dokonce zažívali po dlouhé době mírný pokles cen. Je to jeden ze znaků pokračující recese. Příští rok by měla inflace růst směrem ke dvěma procentům.

Janota
Muž, který ví vše o českém státním rozpočtu. V jeho odboru pracuje už 31 let, od roku 1999 na pozici náměstka ministrů. Na podzim se nebál rozjet snahu o úspornější verzi rozpočtu. Kritikové mu však vyčítají, že z ní nakonec zbylo prakticky jen zvyšování daní.

KSČM
Podle vidění světa komunistů je stát všemocný a může si půjčovat donekonečna. Chtěli proto přidat vědě, mládeži a školám – mimo jiné na úkor splácení státního dluhu a armádních či policejních výdajů.

Lidovci
KDU-ČSL prosazovala nesnižování mateřské, zvýšení peněz pro přímé platby zemědělcům a navýšení peněz pro sociální ústavy a domovy důchodců. Brala by především z výdajů na armádu.

Mateřská
Příští rok se sníží v průměru o 23 procent, což je opatření, které se dotkne asi 180 tisíc matek. Vládní návrh na úspory vyvolal velké emoce u KDU-ČSL, ČSSD a komunistů. Letos se přitom mateřská zvyšovala.

Náhrady poslanců
Ústavní činitelé byli ochotni si snížit platy o čtyři procenta, ačkoliv se původně mluvilo až o pětině. ČSSD našla peníze v rozpočtu při hlasování nejen pro učitele, ale i pro ústavní činitele. Jejich snižování platů je tedy nejisté. Každopádně si zdanili paušální náhrady k platu, tedy asi 20 tisíc korun, které dostávají poslanci či například prezident Nejvyššího kontrolního úřadu na reprezentaci.

ODS
Poslanci ODS při schvalování rozpočtu nenavrhli prakticky žádný významný pozměňovací návrh. Navenek se jim obecně nelíbí růst daní a raději by více šetřili ve výdajích. Jasnou koncepci, jak ze zadlužení státních financí ven, však zatím nenabízejí.

Porodné
Nakonec zůstalo a nesnížilo se ze 13 na 10 tisíc korun. Naopak se nezvýšily přídavky na dítě ani podpora v nezaměstnanosti, jak navrhovala ČSSD.

Rodičovský příspěvek
Vláda navrhla snížení o desetinu, nakonec to však u stran neprošlo. Rodiče trochu vydělají – zvýšila se daňová sleva na dítě o 924 Kč ročně, kterou mohou uplatnit na více než dva miliony dětí.

Stropy, schodek rozpočtu
Stropy udávající hranici, od níž se nemusí solidárně odvádět sociální a zdravotní pojištění, se posunuly nahoru – ze čtyřnásobku na šestinásobek průměrné mzdy. Tedy z 1,1 na 1,7 milionu korun ročně. Dobře vydělávající pracovníci zaplatí do rozpočtu víc.

Schodek rozpočtu bude letos rekordní – ve státní kase může chybět až 175 miliard korun. Příští rok to má být 163 miliard. Panuje reálná obava ze skrytého schodku – podstřelení výdajů na důchody, dluh či nemocenskou.

TOP 09
Kvůli exministrovi Miroslavu Kalouskovi má k rozpočtu Eduarda Janoty (jeho bývalý náměstek) nejblíže. Svůj volební program staví na šetření a motá tak hlavu hlavně ODS, které zřejmě převezme část voličů. Volby jsou však daleko, její zisk proto může být menší, než teď vypadá.

Unie a rozpočet
Z unijních fondů jsme vyčerpali již zhruba 82 miliard korun. Pokud však nebudeme držet státní dluh na uzdě, hrozí zastavení čerpání z fondů soudržnosti, v nichž je pro Česko ještě připraveno přes 700 miliard korun.

Volby
Ať dopadnou jakkoli, bude jejich vítěz stát opět před problémem, jak snížit zadlužení státu. Většina opatření v Janotově balíčku má zatím totiž jen jednoletou účinnost. Rozhodně se nedá spoléhat na předvolební sliby politiků, pokud tedy nebudou chtít totálně Česko vydrancovat. Spíše se dá sázet na opětovné zavedení progresivního zdanění příjmů a další omezování dávek.

Zemědělci
Nestávkovali nadarmo. Sněmovna včera podpořila zvýšení objemu peněz na přímé platby zemědělců o 1,5 miliardy korun.

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

Zaoceánské lodě zažívají rozmach. Jsou horší než letadla, varují ekologové

Prodej pobytů na zaoceánských výletních lodích letos dosahuje historicky nejvyšší úrovně. Očekává se, že na cesty se některým z obřích plavidel se v tomto roce vydá 35,7 milionu pasažérů. S rostoucí...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

V gastronomii chybí nebývalé počty lidí. Paradoxně někde platí hůř než loni

Kuchaři, číšníci či servírky si v poslední době mohou z nabídek práce vybírat, poptávka po pracovnících v gastronomii jednoznačně převyšuje nabídku. Podle statistik však paradoxně na nejžádanějších...

14. července 2024

Panují až neuvěřitelné představy, jak se mají nezaměstnaní dobře, říká ekonom

Premium

USA a Evropská unie nestíhají už nyní čelit záplavě levnějších čínských elektroautomobilů a zavádějí na jejich dovoz drakonická cla. Číňané na oplátku reagují zaváděním cel na evropskou vývozní...

14. července 2024

Američané se kvůli drahým potravinám zadlužují. A zvažují hlas pro Trumpa

Volební období amerického prezidenta Joea Bidena se ve Spojených státech takřka přesně kryje s časem nebývalé inflace. Ceny potravin od začátku roku 2021 stouply o čtvrtinu a i když v posledních...

14. července 2024

KOMENTÁŘ: Znamená Trump problém? Jak prezidentské volby ovlivňují cenu akcií

Premium

Trhy předpokládají, že bývalý prezident Donald Trump má vyrovnanou šanci vyhrát listopadové volby v USA. Zatím se zdá, že jim to nevadí. Co vlastně nejvíc ovlivňuje cenu akcií a vyplatí se do nich...

13. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...