Když chci doma zapnout kávovar, použiji telefon, líčí šéf firmy roku

  11:54aktualizováno  11:54
Před dvaceti lety začal Jiří Konečný v garáži vyrábět časová relé. Dnes v holešovské společnosti Elko EP zaměstnává přes dvě stovky lidí a propaguje domy s inteligentní elektroinstalací. Díky tomu získal ocenění Firma roku ve Zlínském kraji.

Jiří Konečný vybudoval firmu Elko EP s více než dvěma stovkami zaměstnanců za dvacet let. | foto: Luděk Ovesný

Setmělou ulicí přijíždí vůz, odbočí k domu. Čidla ho zaregistrují, rozsvítí světla, která lemují příjezd ke garáži, brána se otevírá. Jakmile je řidič uvnitř, rozsvěcejí se světla vedoucí k domu a vstupní hala. Žaluzie v oknech sjíždějí a jen tak mimochodem se začíná nahřívat sauna. Stačil k tomu povel z chytrého telefonu.

Jiří Konečný

Narodil se v roce 1973 v Roštění, maturoval na Středním odborném učilišti strojírenském v Kroměříži, obor mechanik elektronik.

Firma Elko EP Holding vznikla v roce 1993 jako akciová společnost, postupně se z podnikání fyzické osoby stala akciová společnost Elko EP Holding. Zaměstnává 227 lidí, z toho 165 v Holešově. Prodejní pobočky jsou v sedmi zemích. Společnost vyrábí přes 200 typů relé, posledních šest let se orientuje i na inteligentní elektroinstalace. Jejich dálkově ovládaný systém iNELS řídí například osvětlení zámku v Holešově.

Společnost Elko EP sídlí v Holešově.

"Můžete si vymyslet scénu jakou chcete, co se má rozsvítit nebo zapnout. Pokud je to na elektriku, můžete to snadno ovládat odkudkoliv," tvrdí Jiří Konečný, šéf firmy Elko EP z Holešova.

Pro mě je to představa, která patří někam mezi lety na Měsíc a vznášedla místo autobusů. O jaké budoucnosti se bavíme?
Není to budoucnost. V západní Evropě má inteligentní elektroinstalaci 40 procent rodinných domů. U nás asi šest procent. Do pěti let ji ale bude mít polovina. Šetří to čas i peníze, protože nesvítíte a netopíte zbytečně v místnostech, kde to právě není potřeba.

Vážně půlka rodinných domů?
Neříkám, že budou lidé všechno v domě ovládat přes telefon, ale aspoň něco z inteligentní elektroinstalace v tom domě určitě bude. Když už se budou dělat třeba rozvody, nebudou se používat tlusté klasické kabely na vedení elektřiny, ale jen tenký káblík, tedy sběrnici. Navíc stačí jednou ho rozvést po domě a v budoucnu pak můžete jen přidávat další funkce.

Jaké to jsou?
Jakékoliv. Když budete mít v domě rozvedenou sběrnici a vymyslíte si třeba, která světla se mají rozsvítit při příchodu domů. Aby se v pokojíčku, kde usíná malé dítě, postupně stmívalo světlo nebo třeba abyste mohli vypnout všechny zásuvky v domě, když odjedete na dovolenou a nejste si jistá, že máte vypnutou žehličku.

Jenže naprogramovat tu funkci by mi trvalo rozhodně déle než použít klasický vypínač. Pokud bych na to vůbec přišla.
Nemusíte to dělat sama. Jen si vymyslíte, co chcete, a ostatní zařídí montážní firma. Tedy elektrikář.

Firma roku 2012

Šéf  Elko EP Jiří Konečný převzal ocenění svojí společnosti, která se stala

Společnost Elko EP ve čtvrtek získala titul Firma roku Zlínského kraje. Uspěla v konkurenci celkem 252 společností.

Porota ocenila, že "vítězná firma se vypracovala od nuly. Její majitel začínal s rodinnou manufakturou a dnes je významným zaměstnavatelem v kraji. Získal řadu mezinárodních ocenění, a jak sám říká, nikdy se nesetkal s překážkou, kterou by nedokázal překonat."

Jakýkoliv elektrikář?
To úplně ne, ale najdete ho snadno. Dnešní elektrikáři do brašny s nářadím čím dál častěji přidávají notebook. Školíme je, takže vím, že zájem mají.

Vraťme se na začátek. Kdy jste začal podnikat?
Za rok to bude dvacet let. Byl jsem po vojně a pracoval ve firmě, která instalovala elektrické topení a vyráběla elektrokotle. Pro ni jsem v garáži u rodičů začal dělat spínací bloky a časová relé. Jednoduše jsem to vymyslel, vyrobil a prodal, a i po dvaceti letech je základní princip stejný. Stále to funguje.

Jak dlouho jste vydržel být zaměstnaný a podnikat najednou?
Dva roky. Pak se to rozjelo, a když už jsme dělali třeba pět set nebo tisíc kusů a pracovali bez přehánění 24 hodin denně, vzdal jsem to a z práce jsem odešel. A začal zaměstnávat lidi.

Co jste vyráběli?
Časová relé. Děláme je pro Siemens, Eaton, Schneider Electric, Hager a další, které patří k největším elektrofirmám na světě. Na našich relé je jejich značka. Vždycky říkám, že to jsou velké objemy za málo peněz, ale dělá nám to dobré jméno.

Kde všude vyrábíte?
Výroba je jen v Holešově, zatím se bráním vyvážet ji do Číny. Česká značka má pořád na zahraničí velmi dobrý zvuk, tak proč ji degradovat.

Mají relé ještě budoucnost?
Stále pro nás znamenají 80 procent obratu, ale je fakt, že už jsme narazili na strop. Ve vývoji relé už se nic moc vymyslet nedá. Na druhou stranu vývoj IT v telefonech, autech, domácích spotřebičích jde neuvěřitelně rychle dopředu, a proto jsme se zaměřili na inteligentní elektroinstalace. Už šest let investujeme hlavně do vývoje a osvěty. Naprostá většina lidí je spokojená s tím, že světlo ovládá vypínačem. Dnes je ale možné užít si elektřinu na tisíc způsobů. A rozhodně to není otázka nereálných investic.

Má to i jiné uplatnění než v rodinných domech?
Náš systém iNELS řídí třeba osvětlení zámku v Holešově, nemocnice v Olomouci nebo benzínky v Mohelnici.

Co všechno doma telefonem ovládáte vy?
Všechno. Už to mám vychytané tak, že zapnu i kávovar (směje se). Ale trvalo mi půl roku, než jsem se s domem sžil a přišel na to, co chci. Baví mě si takhle hrát. I v práci jsem daleko raději ve vývoji než v kanceláři nad smlouvami a fakturami.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz