Rozhádané cestovky míří do jedné asociace

  3:03aktualizováno  3:03
České cestovní kanceláře ještě nikdy nebyly tak blízko tomu, aby vytvořily jednu silnou profesní organizaci. Silná asociace cestovek přitom může mít podstatně větší hlas při vytváření zákonů o cestovním ruchu a podmínek pro podnikání.
Až dosud jsou české cestovky sdruženy v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Ilustrační foto

Až dosud jsou české cestovky sdruženy v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Až dosud jsou totiž čeští podnikatelé s dovolenými sdruženi v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Řeč je především o Asociaci cestovních kanceláří (ACK) a Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

"Obě vyvíjejí podobné aktivity a uvítal bych jejich sloučení v jednu organizaci. Doposud bylo velmi složité spolupracovat ve stejné věci se dvěma partnery a již několikrát jsem apeloval na jejich sloučení, ve které pevně doufám," říká ředitel státní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Obě asociace o sloučení několikrát debatovaly, nikdy se ale nedohodly. Tentokrát však má spojení silné zastánce, mezi které patří v ACK například hoteliér Viliam Sivek a zejména pak majitel cestovní kanceláře Eso Travel Tomáš Cikán.

Jeho firma je totiž současně i v konkurenční asociaci a Cikán je také čerstvě členem představenstva ACK. "Je to můj hlavní cíl, vytvořit jednu silnou organizaci. Pokud se mi to do roka nepovede, končím," uvedl Cikán. Podle něj je hloupost, aby byly na českém trhu dvě podobné asociace.

"Členové si sloučení dokážou představit, vedení ne," dodal Cikán. Oficiální prohlášení obou sdružení deklarují vůli ke spojení. "Považujeme za nezbytné vytvořit jednu společnou asociaci a jsme připraveni okamžitě zahájit o tom s AČCKA jednání. Je jen na ní, aby se vnitřně dohodla na formě spojení," uvedl mluvčí ACK Jan Papež.

Podle Tomia Okamury z konkurenční asociace by spojení jen uvítali. "Bylo by dobré, aby vznikl jeden silný subjekt, který vytvoří i silné povědomí o cestovním ruchu a bude také organizací pro ochranu klientů," uvedl Okamura. Nicméně v posledním dopise napsal prezident AČCKA Roman Škrabánek konkurenci, že "momentálně není nejvhodnější doba k dalšímu jednání".

Původně největším profesním sdružením byla ACK, v jejímž čele v devadesátých letech stáli i představitelé padlých cestovek typu Travela nebo East-West Travel. Proto vznikla původně "malá" AČCKA, která se postupně stala počtem členů větší a díky extrémní mediální aktivitě svého viceprezidenta Tomia Okamury i na veřejnosti známější.

I když mají obě asociace na většinu problémů v cestovním ruchu podobné názory, někdy se jejich náhled na byznys silně liší. Například starší sdružení napadlo rivala za informování o komplikacích před sezonou v Chorvatsku. Okamura prý problém zbytečně nafouknul.

Ve hře jsou teď dvě varianty. Buď dojde ke sloučení v jednu, což by znamenalo dohodu, že jedna z asociací dobrovolně skončí, nebo je vzhledem k neshodě některých představitelů možné, že z jedné přejde většina členů do druhé a původní postupně zanikne.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost firmy proti pokutě za koninu v mletém hovězím mase

Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz