Zlínská firma Spur dodává výrobky do stavebního, textilního i spotřebního...

Zlínská firma Spur dodává výrobky do stavebního, textilního i spotřebního průmyslu. Nově se orientuje na výrobu roušek a respirátorů z nanovláken. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Druhá vlna? Jsme připraveni lépe než na jaře, říkají čeští výrobci roušek

  • 12
Česko je ve výrobě roušek a respirátorů soběstačné, v posledním týdnu však výrobci čelí problémům s logistikou i se zvýšeným počtem objednávek kvůli nedostatečné přípravě firem na druhou vlnu. O české výrobky mají zájem především školy, soukromé ordinace a firmy.

Poté, co se čeští výrobci firem zmobilizovali, dokážou měsíčně vyrobit miliony roušek. „V tuto chvíli evidujeme výrobní potenciál zhruba 15 milionů roušek a osmi milionů respirátorů FFP2,“ říká sektorový specialista pro nanotechnologie a pokročilé materiály z agentury CzechInvest Jakub Hájek.

„Česko je v tuto chvíli soběstačné jak ve výrobě roušek, tak respirátorů. Samozřejmě to předpokládá nějakou modelovou potřebu odpovídající jarní krizi. Pokud by vznikla podobná situace jako na jaře, tedy při přerušení dodávek z Asie, jsme jednoznačně v oblasti respirátorů i roušek mnohem lépe připraveni,“ dodává Hájek.

Výrobce ale momentálně trápí obrovská poptávka. „Lidé začínají zase ve velkém nakupovat a pak se prodlužují doručovací lhůty. Zatímco před týdnem jsme zvládali doručovat do dvou dnů, teď to trvá zhruba týden,“ dodává předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

To potvrzuje i Jana Vykoukalová z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. „Ještě před týdnem se stíhalo dodávat, momentálně je ale poptávka opravdu veliká,“ uvedla pro iDNES.cz

Jedním z největších výrobců je zlínská firma SPUR. I tam mají problémy s kapacitou. „Tlak je s příchodem druhé vlny obrovský. Poptávka překračuje naši kapacitu a navíc máme problém s obsazením směn, proto pořizujeme ještě další linky s více výrobními zařízeními a hledáme nové zaměstnance,“ říká ředitel SPURu Tomáš Dudák.

Firma měsíčně vyrobí zhruba 1,5 milionu roušek a dva miliony respirátorů. Ty prodává do zdravotnických zařízení nebo koncovým klientům přes e-shop. Momentálně začíná spolupracovat i s ministerstvem vnitra.

Podle Dudáka je momentální logistický problém způsobem i nepřipraveností Čechů na druhou vlnu. „Netuším, jaká je skutečná spotřeba, jelikož mnoho firem se předem dostatečně nezásobilo a nyní objednávají obrovské množství, které chtějí ideálně do druhého dne. V takovém případě pak může jít i o objednávky na 15 až 20 milionů zdravotnických pomůcek měsíčně,“ uvedl Dudák pro iDNES.cz.

V případě veřejných zakázek se zadavatel musí řídit zákonem o veřejných zakázkách a jakékoliv zvýhodnění českých firem tak prakticky není možné. V tuto chvíli se čeští výrobci snaží prosadit na trhu zejména vysokou kvalitou svých produktů.

Jakub HájekCzechInvest

Počet firem sdružených v Asociaci nanotechnologického průmyslu od začátku pandemie vzrostl. „Byli jsme dřív velmi zanedbatelnými hráči, především u respirátorů, vyráběli jsme jich okolo 150 tisíc měsíčně. Teď jen ve firmě Pardam vyrobí za stejné období půl milionu respirátorů a mohou ještě zdvojnásobit kapacitu,“ říká Kůs.

České firmy dodávají především do firem, škol či soukromých ordinací. Některé spolupracují i s nemocnicemi či kraji a mnozí prodávají přes e-shopy pro veřejnost. Vládní zakázky se ale výrobcům zatím ve velkém nehrnou. „Materiál, který se tu vyrábí zkrátka za dvě koruny za kus nekoupíte,“ podotýká Kůs.

„V případě veřejných zakázek se zadavatel musí řídit zákonem o veřejných zakázkách a jakékoliv zvýhodnění českých firem tak prakticky není možné. V tuto chvíli se čeští výrobci snaží, a podotýkám velmi úspěšně, prosadit na trhu zejména vysokou kvalitou svých produktů,“ uzavírá Hájek.