ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Štědré roky za pokladnou končí. Řetězce přestávají závodit ve mzdách

  • 320
Obchodníci se ještě loni předháněli v tom, aby svým zaměstnancům přidali a dotáhli jejich plat na dohled lídra trhu, řetězce Lidl. Letos to vypadá, že těmto závodům je konec. Všechny obchodní řetězce sice plánují mzdy zvednout, nicméně nejčastěji to bude „jen“ pár jednotek procent.

„Letošní průměrný mzdový nárůst očekáváme šest až sedm procent. Tento nárůst byl doporučen pro privátní sféru na manifestačním mítinku Českomoravské konfederace odborových svazů,“ uvádí za Unii zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Martin Svojš. Loni se platy zvýšily podle jejich dat o desetinu.

„V předchozích letech jsme byli svědky situace, kdy řetězce dorovnávaly mzdy konkurence, případně se snažily získat náskok, a tak vydávaly finanční prostředky nad rámec dlouhodobých plánů. Nyní je situace na trhu práce stabilnější,“ potvrzuje František Jareš z Agentury Student, která nejen obchodníkům obstarává brigádníky. Letos počítá s nárůstem mezd o pět až osm procent.

Kolik platí řetězce zákazníkům

„Dá se říci, že většina provozních zaměstnanců v obchodech nastupuje za mzdu vyšší než 24 tisíc korun,“ dodává za agenturu Credit Czech Roman Kubričan. Například v Praze, kde jeho agentura zajišťuje zaměstnance pro velké řetězce, je průměrná hodinová mzda pokladních 145 korun na hodinu, u prodavačů v obslužných úsecích, jako jsou lahůdky, maso či pekárna, bývá na úrovni 152 korun za hodinu.

„Stále platí, že sazby v Praze jsou oproti zbytku republiky o deset až dvacet procent vyšší. Některé regiony, jako například Mladá Boleslav a Plzeň, jsou Praze na dohled,“ tvrdí Kubričan.

Zákaz dvojí kvality potravin narazí u zákazníků, obávají se řetězce

Tři dny zdravotního volna

Tahounem největšího růstu mezd v posledních letech byl zmíněný Lidl. Ten letos od března zvedl nástupní mzdu na celý úvazek na 28,5 tisíce korun, což je o dvě procenta více než loni.

O pětistovku měsíčně si polepší ti, kteří pracují v Lidlu na nejběžnější, částečný úvazek. K růstu mezd Lidl letos přidal jako benefit tři placené dny zdravotního volna. Na částečné úvazky u německého řetězce pracuje 70 procent zaměstnanců.

„V provozních pozicích se nám zkrácené úvazky vzhledem k náročnosti práce jak po fyzické, tak po psychické stránce osvědčily a vítají je i sami zaměstnanci. Dnes proto primárně nabízíme kratší úvazky,“ uvedl šéf Lidlu Pavel Stratil. Nejběžnějším úvazkem je 35 hodin týdně. Nástupní mzda letos těmto zaměstnancům stoupne na 25 tisíc korun a po třech letech dosáhne 28 tisíc, přičemž v Praze je ještě o něco vyšší.

„Byl to právě Lidl, kdo před lety jako první výrazně mzdy navýšil a v tomto trendu pokračuje. Od března dosáhne v Praze nástupní mzda v Lidlu téměř 31 tisíc korun při plném úvazku,“ uvádí Kubričan.

Největší řetězce ročně utrží přes 320 miliard, lidé ale chtějí víc večerek

A jak připomíná Jareš z Agentury Student, zčásti už jde v tomto směru i o dobře vytvořenou pověst, kterou firma udržuje. „Lidl se v pravý čas rozhodl změnit trh, a tím se zapsal velice dobře u zaměstnanců i zákazníků. Zvládl si vybudovat dobré jméno a nyní z toho těží, a i když nebude mít nejvyšší mzdy, bude pozitivně vnímán a tím bude atraktivní pro kandidáty,“ uvádí Jareš.

Věčná honička bez pití

Relativně vysoké výdělky ovšem nejsou zadarmo, jak ukazují diskuse na pracovních portálech. Zaměstnanci Lidlu si nejčastěji stěžují na nedostatek času a hodně práce. „Práce, která je velmi dobře ohodnocená, není však vhodná pro ty, kteří chtějí být často se svou rodinou,“ napsala na konci loňského roku bývalá vedoucí z Krnova.

„Pokud vám jde pouze o to, vydělat si hodně peněz, proč ne. Ale tato práce není v budoucnu reálná, vysoké nasazení, věčná honička, bez šance se skoro napít, najíst nebo dojít na WC,“ uvedla další zaměstnankyně na pozici prodavačka v hodnocení řetězce na pracovním portálu Indeed. Vysoké výdělky si naopak zaměstnanci pochvalují.

Chování ke zvířatům před porážkou už hlídají i řetězce. Zavádí nové standardy

Ostatní řetězce to v internetových diskusích tolik neschytávají, i když mzdy jsou u nich většinou nižší. Například Penny Market zvýšil od března mzdy v průměru o pět procent, minimálně o tisíc korun. Pohybují se tak od 24 do 30 tisíc korun podle délky zaměstnání.

„Zásadní pro nás bylo navýšit zaměstnancům mzdy více, než je očekávaná inflace pro letošní rok, a také zůstat nad průměrem retailu,“ podotýká za řetězec mluvčí Tomáš Kubík. Podle něj se navíc uvádí mzda bez dalších příplatků, například za víkendové směny.

Výše mzdy je tajná

V Albertu vzrostly podle Jiřího Marečka od ledna mzdy v průměru o devět procent a minimálně o pět procent každému pracovníkovi. Kolik to dělá v absolutní částce, neuvádí. Patří tak mezi zhruba polovinu hráčů, kteří se s výší průměrné mzdy nesvěřují. Podobně je na tom Billa, Tesco či Globus.

Jak lze ale vyčíst například z vývěsky v pražské prodejně Albert, na pozici prodavač hledá obchod brigádníky za 133 korun na hodinu. „Výše mezd nezveřejňujeme, protože na trhu není jednotná metodika výpočtu, a zahrnutím jiného stupně řízení, například vedoucích týmů nebo manažerů prodejen, může dojít k výraznému zkreslení. Zveřejňujeme konkrétní nabídky. Například pražský pekař u nás nastoupí za 26 540 korun a řezník za 27 810,“ uvádí Mareček za řetězec, který v Česku zaměstnává téměř 17 tisíc lidí.

Řetězce vylepšují obaly. Lidé totiž tápou, kam je vyhodit

„Tuto informaci je pro nás složité zpracovat, protože mzdy se liší jak na úrovni regionů, tak v závislosti na úrovni pracovních pozic. Jeden údaj o průměrné mzdě v Globusu by byl zavádějící,“ vysvětluje mluvčí Globusu Rita Gabrielová. V tomto řetězci se o výši mezd letos teprve vyjednává, stejně jako v Tesku.

„Od 1. března 2019 jsme stanovili minimální interní nástupní mzdu ve výši 24 tisíc korun při plném pracovním úvazku u nejníže ohodnocené pozice. Minimální výdělek na této pozici je v některých regionech vyšší, například v Praze se jedná o 26 tisíc korun hrubého při plném úvazku,“ říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Zaměstnanci u obslužného pultu dostanou při nástupu minimálně 28 tisíc korun. A všichni si po roce u firmy přijdou na tisícovku navíc.