Regulace zvyšuje tržní nájmy

  • 415
Pokud by vláda uvolnila nájmy, dvě úrovně současných činží - tržní a regulované - by se daly do pohybu o tisícikoruny měsíčně. Vědci v Sociologickém ústavu vypočítali, jakou cenu za bydlení by Češi platili, pokud by ze dne na den zmizely smlouvy s regulovanými nájmy.

"Šoková deregulace nájemného by cenovou hladinu v Praze ustálila někde v rozmezí mezi 63 a 72 korunami za metr čtvereční měsíčně," tvrdí Martin Lux, hlavní z autorů studie.

"Je zjevné, že nájemní bydlení by bylo mnohem reálnější alternativou. Mladí lidé jsou dnes téměř odsouzení k jedinému řešení - aby si byt koupili."

Deregulace má vítěze i poražené
Největší úlevu by pocítil zhruba čtvrtmilion domácností, které dnes platí tržní nájemné. V Praze, kde se volné nájmy vyšplhaly nejvýš v zemi, by měsíčně ušetřily až pět tisíc korun, jež dnes dávají za bydlení.

Průměrný byt 2+1 by měl jít po deregulaci v hlavním městě pronajmout za cenu kolem 4500 korun. Naopak tři čtvrtě milionu nájemníků v bytech s regulovanými činžemi by si muselo zvyknout, že jejich měsíční útrata za bydlení bude vyšší. Konkrétně v Praze pak zhruba i dva tisíce korun.

Jsou však regiony - například severní Čechy kde by skok byl poloviční. "Je nepřijatelné, aby kvůli těm lidem, co platí tržní nájem, stát hodil přes palubu ostatní," oponuje plošnému uvolnění Milan Taraba ze Sdružení nájemníků. "Řada lidí nemůže měnit svůj život."

Dekrety, a tím i klíč k levnému bydlení však dnes mají stejně tak lidé bohatí, jako i příjmově slabší. Sociologové proto tvrdí, že deregulace odstraní nespravedlnost z minulosti a se státními příspěvky na bydlení by neměla dopadnout tvrdě ani na chudé.

Regulaci nájmů zrušil sice před dvěma a půl lety Ústavní soud, ovšem vládě se od té doby nedaří prosadit zákon, který by růst nájemného znovu upravil. Činže od té doby stojí a daly se do pohybu jenom tam, kde se dokázali nájemníci a majitelé bytů shodnout na novém nájmu.

Další boj o to, jak rychle uvolnit nájemné, lze čekat za pár měsíců. Na ministerstvu pro místní rozvoj píší nový zákon a vláda by jej měla mít v únoru. "Schéma už je hotové a právě propočty Sociologického ústavu jsme brali v úvahu," říká zatím bez detailů náměstek ministra Ivan Přikryl.

Po uvolnění nájmů volají i obce. "Já osobně bych byl pro. Na dvou tisících bytech, které máme, proděláváme," líčí starosta Kolína Miroslav Kaisler. Jako jedna z mála obcí staví nové nájemní byty pro budoucí pracovníky automobilky Toyota a v nich chce vybírat trojnásobně vyšší nájmy, než platí lidé v městských bytech se starým dekretem.