Dalším impulzem ke snížení tržních nájmů bude deregulace.

Dalším impulzem ke snížení tržních nájmů bude deregulace. | foto: MF DNES

Realitky: Rostoucí nabídka bytů sráží nájmy až o 15 %

  • 91
Počet bytů, které mohou majitelé pronajímat za tržní ceny, roste. Sehnat bydlení v podnájmu tak už není takový problém jako dříve a navíc se rostoucí nabídka a větší konkurence mezi nabízejícími projevuje i v klesajících nájmech.

Ceny tržních nájmů se v Praze za poslední rok snížily o deset až 15 procent a mírný pokles bude pokračovat i letos. Nájmy zlevňují zejména kvůli rostoucí výstavbě nových bytů, kterou podporují levné hypoteční úvěry i očekávané zvýšení DPH, a také kvůli pokračující privatizaci bytového fondu. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří na dotazy ČTK.

"Jednoznačně se projevuje převis nabídky nad poptávkou, proto jdou ceny dolů," uvedla ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality Iva Cikánková s tím, že se ceny za poslední rok snížily až o 15 procent.

Nabídka je podle ní více obohacena o byty v novostavbách, které někteří lidé kupují na investici. Podle generálního ředitele Českomoravské realitní Petra Vosmíka se výnosnost z pronájmu bytu pohybuje ročně mezi pěti až šesti procenty. Banky vklady úročí kolem procenta za rok.

Deregulace způsobí další pokles
Poptávka zůstává zejména po pronájmu menších bytů. "Především po bytech 1+kk až 2+1 po rekonstrukci nebo v novostavbách," upřesnila Cikánková. Proti loňskému roku se zvýšily nároky lidí na vybavení bytu. "Zájemci o pronájem díky vyšší nabídce mají tendence smlouvat, a leckdy úspěšně, o cenu," dodala.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Panelový byt 2+kk o velikosti 45 až 50 metrů čtverečních se bez poplatků pronajímá v průměru za 10.000 korun měsíčně, řekl jednatel Akropolis reality Daniel Krejča. Podle něj ceny za poslední rok stagnovaly či klesly zhruba o pět procent.

Výraznější impulz získá trh pronájmů bytů v okamžiku, kdy nastane deregulace nájemného. Makléři očekávají, že poté by tržní nájmy mohly v Praze klesnout zhruba o třetinu. V současné chvíli jsou tržní nájmy v průměru asi čtyřikrát vyšší než regulované.

Zatímco v bytě o velikosti 60 metrů čtvereční platí nájemník s regulovaným nájmem maximálně 2220 korun bez poplatků, v podobném bytě s tržním nájemným to je 9000 korun a více.

Zájem je o Prahu 4, 5, 10
Podle Vosmíka se zvyšují rozdíly mezi pražskými lokalitami. Zájem je vedle tradičně poptávaných Vinohrad a Žižkova zejména o Pankrác, Nové Butovice, Vršovice či nově díky přístupu k metru o Kobylisy. Méně zajímavé jsou Petrovice, Horní Měcholupy či Háje, a to i přesto, že tato lokalita je také spojena s metrem. Velkou roli hraje i kvalita bydlení. "Už nejde o to, sehnat nějaké bydlení, ale sehnat kvalitní bydlení," dodal.

Změny na trhu pronájmů by mohly nastat od roku 2008, kdy by se měla zvýšit daň z přidané hodnoty na bytovou výstavbu. Ze současných pěti procent by sazba měla stoupnout na 19 procent.

Je pravděpodobné, že ceny nových bytů, které nebudou spadat do kategorie sociálního bydlení, porostou. Zájem o pronájem by se tak podle realitních makléřů mohl zvýšit, tím by ale zároveň zřejmě pronájmy podražily.

,