Pyramidové hry si nasadily roušku serióznosti

  8:52aktualizováno  8:52
P l z e ň, P r a h a - Vidina snadného zbohatnutí zlákala za poslední roky v České republice statisíce lidí ke vstupu do takzvaných pyramidových her. Jejich princip je jednoduchý - zaplať za vstup do hry a pak si vydělej tím, že přivedeš další účastníky.
Ačkoliv hráči vynaložili miliardy korun, jen velmi málo lidí se dočkalo kýženého zisku. Nakonec si spokojeně mnuli ruce pouze organizátoři a pár šťastlivců, kteří se vrcholu pyramidy ocitli nejblíž.


Stát, ačkoliv si je vědom obrovských daňových úniků, zatím jen mlčky přihlíží. Na stolech kriminalistů z policejního prezidia se kupí poznatky o aktivitách dvou desítek společností, které jsou v podezření, že provozují pyramidové hry. Dokázat jim překročení meze zákona je však těžké.

STÁLE NOVÉ FINTY

Organizátoři dobře vědí, že již jednou podvedeného nemá cenu přesvědčovat slovy: Víte, toto klasické "letadlo" se určitě nezřítí. Proto dnes společnosti lákají potenciální hráče na zcela jiné argumenty a sliby. S touto strategií se před dvěma lety v Česku uchytila holandská firma Vanilla. "Přinášíme nový marketingový systém k akumulaci kapitálu," hlásali její reprezentanti.
Princip spočívá v tom, že lidem nabídnou některou ze zlatých mincí Vanilla, v hodnotě například dva a půl tisíce švýcarských franků. Člověk složí zálohu pět set franků a pak má dvě možnosti. Buď do roka přivede dalších čtrnáct účastníků, kteří složí zálohy, a získá minci, nebo si nechá vyplatit ekvivalent její hodnoty. Pokud se mu to nepodaří, může si doplatit zbývajících dva tisíce franků a mince je jeho.
"Filozofie organizátorů se opírá o to, že člověk, než by doplatil, raději zálohu oželí. V tu chvíli buď nemá dost peněz, nebo zjistí, že o zlatou plaketu vlastně vůbec nestojí," vysvětluje kriminalista z policejního prezidia.
Systémový analytik Pavel Hejrovský uvedl, že v současnosti se už jen zřídka narazí na klasické letadlo. "Většinou se tyto aktivity tváří velice seriózně. Jedno ze zlatých pravidel, jak rozpoznáme, že páteří projektu je pyramidová hra, je jednoduché. Pokud méně než třicet procent účastníků usiluje o koupi nabízeného produktu, v případě Vanilly o zlatou minci, už to není košer.
Podstatou systému je totiž především nabalování dalších hráčů a účast na penězích, které do systému vnesou," konstatuje systémový analytik Pavel Hejrovský.

HRÁLI I ÚŘEDNÍCI

Podle odhadu expertů se do Vanilly zapojilo už přes čtyřicet tisíc lidí. Od podnikatelů až po státní úředníky. Kriminalisté dostali do rukou dopis od zaměstnankyně pečovatelské služby na Plzeňsku, která upozorňuje, že ve Vanille "jede" celé vedení příspěvkové organizace i vysocí úředníci z Okresního úřadu Plzeň-sever. "Ano, tato hra se skutečně na úřadu objevila. Já jsem se jí nezúčastnil, ačkoliv jsem byl v anonymu také označen za jednoho z dealerů," říká přednosta Jiří Leščinský.
"Už s tím nemám nic společného a nebudu to komentovat," prohlásil zástupce ředitelky Centra pečovatelských a ošetřovatelských služeb okresu Plzeň-sever Jan Frána.
"Kromě přednosty, u něhož se prokázalo, že do Vanilly není zapojen, všichni ostatní svou účast bez rozpaků přiznali. Podezření, že mohla být zneužita databáze klientů pečovatelské služby, se nepotvrdilo," konstatoval kriminalista, který se případem zabýval.
Své aktivity ve Vanille otevřeně přiznal podnikatel z Plas Roman Šobáň, který má kontakty i s představiteli holandského vedení společnosti. "Se ziskem jsem maximálně spokojen. Získal jsem více než sto lidí, kteří vstoupili do projektu akumulace.
Zlatou minci nemám, upřednostnil jsem výplatu v hotovosti," prohlásil Šobáň.
Tvrdí, že v republice neexistuje žádná oficiální pobočka. "Holandské vedení eviduje pouze finanční obraty v té které zemi.
Odhaduji, že v Čechách se do Vanilly zapojilo na padesát tisíc lidí. Dnes však fáze akumulace stagnuje," připustil.

LEGISLATIVNÍ RÁJ

Vanilla je podle specialistů typickým příkladem pyramidové hry využívající nedostatků české legislativy. Policisté tvrdí, že organizátorům nelze dokázat porušení zákona, a tak mohou lákat další oběti na zlaté mince.
"V České republice je bohužel legislativní ráj pro všechny podobné aktivity," řekl systémový analytik Pavel Hejrovský. Podle něj by Vanilla třeba v USA neměla šanci - platí tam osm zákonů k potírání pyramidových her.
Od dubna platná novela zákona o loteriích pyramidové hry nepřipouští. "Paragraf číslo jedna zakazuje loterie a jiné hry, jež nezaručují všem zúčastněným stejné podmínky včetně možností výhry. To je případ pyramidových her," uvedl jeden z pracovníků ministerstva financí. "Myslím si, že tato úprava je postačující, a překvapuje mě, že ještě nebyl nikdo za provozování takových her potrestán," řekl.
Dodal, že také trestní řád pamatuje na tento typ her: "Kdo provozuje peněžní nebo jinou hru, jejíž pravidla nezaručují rovné možnosti výhry, může být potrestán až dvěma lety nebo peněžitým trestem." Podle Hejrovského však tato úprava nestačí. "Legislativci by museli jít až k jádru věci, neboť některé systémy kamuflují, že podstatou je vtahování nových a nových účastníků, a nikoliv prodej nabízeného produktu. Metrem by mohlo být zmíněné zlaté pravidlo, které používají právě Američané," navrhuje Hejrovský.

O PROHŘE NEMLUVIT

Policisté vidí problém i v tom, že poškození, kteří se nedočkali slibovaných zisků, svůj neúspěch tají. "Trestních oznámení je velice málo vzhledem k počtu lidí, kteří se do her zapojili a neuspěli. Podnikatelé se většinou bojí o kredit firmy, pokud by vyšlo najevo, v čem se angažovali. Navíc nechtějí, aby se jim při vyšetřování někdo podíval pod pokličku účetnictví a na zdaňování zisku," říká kriminalista z policejního prezidia. Přiznává, že je složité dokázat organizátorům her porušení paragrafu trestního zákona o provozování nepoctivých her a sázek. "Zatím jiný zákonný nástroj v ruce nemáme. Možností je prokázat daňové úniky, ale to už je vedlejší produkt celého fenoménu." Ministerstvo financí strká před pyramidovými hrami hlavu do písku. "Zatím jsme žádnou pyramidovou hru nezakázali, protože žádost o povolení k jejímu provozování k nám nedošla," sdělila Hana Burdová z tiskového oddělení ministerstva.

STEJNÁ ŠANCE VŠEM

Čeští kriminalisté mapují nejenom pyramidové hry, ale i další podobný fenomén - černé loterie a sázky. Odborníci upozorňují, že loterie a pyramidové hry mají společnou filozofii. "Lidé vkládají své peníze, aby získali peníze, kteří tam dávají druzí za stejným účelem.
Klíčové je, zda mají všichni rovnou šanci, což u pyramidových her není," vysvětluje Hejrovský.
Porušení zákona policie nenašla například u sdružení Eurolight, které organizátoři založili v roce 1995 za účelem společného podávání sázkových tipů ve hře Sportka. Vklad každého nového účastníka byl dvanáct tisíc korun, přičemž pouze šestnáct set korun bylo určeno na podání sázek. Právě vysoké účastnické poplatky jsou pro černé sázky a loterie charakteristické. Do sdružení vstoupilo přes pětapadesát tisíc lidí, kteří investovali bezmála miliardu korun. Policisté zjistili, že sdružení prosázelo jen sto dvacet šest milionů, přičemž téměř půl miliardy skončilo na zahraničním kontě společnosti ILG CZ, která Euro-light organizovala. Rakouská policie loni na podzim zatkla pět osob včetně jednoho Čecha a obvinila je z trestného činu, v jehož pozadí je nejspíš organizovaný zločin.
Čeští policisté nestíhají nikoho.

Jak nepřijít o peníze v pyramidových hrách
1. Vyhněte se všem programům, které nabízejí odměny za získání nových distributorů
2. Dejte si pozor na programy, které od vás vyžadují vydat peníze za drahý inventář
3. Buďte opatrní, když firma tvrdí, že vyděláte peníze, když získáte nové členy systému namísto prodeje, který byste realizovali sami
4. Dejte pozor na sliby vysokých zisků a tvrzení o zázračných produktech
5. Reference posuzujte s opatrností - mohou být falešné
6. Neplaťte žádné peníze a nepodepisujte smlouvy ve vypjatých situacích
7. Ověřte si všechny nabídky u autorit v dané oblasti
Přeloženo z publikace vydané Federálním úřadem pro obchod U.S.A.
Podrobnější rady najdete na internetové adrese www.ggs.tsx.org 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz