Kvůli dlouhodobým kontraktům z 90. let prodělává stát stovky milionů.

Kvůli dlouhodobým kontraktům z 90. let prodělává stát stovky milionů. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Stát prodělává stamiliony kvůli nevýhodným pronájmům pump kolem dálnic

  • 61
Ředitelství silnic a dálnic unikají až stovky milionů korun za pronájem pump kolem dálnic. Mohou za to smlouvy uzavírané zejména z devadesátých letech, které zaručují pumpařům velice výhodné podmínky někdy až na desítky let.

Provozovatelé čerpacích stanic Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zaplatí za pronájem pozemku pro svoji pobočku vedle nejfrekventovanějších dálnic v průměru 550 tisíc. Nikoliv však měsíčně, jak by se dalo předpokládat, ale ročně. Denní nájemné za nejlukrativnější plochy se tak pohybuje v průměru okolo 1 500 korun.

Ředitelství si proto nechalo zpracovat audit, který ukázal, že státu ročně unikají kvůli nevýhodným smlouvám na pronájmy stovky milionů korun. "V porovnání s Rakouskem u nás provozovatelé pump platí za pronájem několikanásobně méně," potvrzuje generální ředitel ŘSD David Čermák.

Změnit tento nepoměr nebude jednoduché: smlouvy uzavřelo vedení ŘSD především v 90. letech, kdy je dávalo na 50 let. Kontrakty jsou navíc prakticky nevypověditelné. "Z většiny smluv pro nás není úniku, snažíme se alespoň o částečné narovnání," dodal Čermák.

Z uzavřených smluv jsou pro stát nejhorší ty kolem nejvytíženější dálnice D1, které se uzavíraly v 90. letech. Později už ŘSD zkrátilo dobu pronájmu, ale také u novějších dohod ještě několik let poběží nevýhodné finanční plnění. Tyto smlouvy vedení ŘSD uzavíralo už na základě znaleckých posudků, ale ty většinou zohledňovaly cenu za nájem na nejbližší pumpě. Tou obvykle byla čerpací stanice na zapadlé silnici s podstatně menším provozem než na dálnici.

ŘSD navíc zjistilo, že v některých případech platí nájemci méně, než kolik skutečně vysoutěžili, což byl podle ředitelství třeba případ Pávova u Jihlavy na dálnici D1, jedné z nejvytíženějších pump provozované OMV. "V současné době probíhají jednání s některými nájemci o navýšení ceny nájmu. Přestože v některých případech jde až o desetinásobný nárůst, zdá se, že jednání budou úspěšná," věří Čermák.

Správci silnic mají ještě jinou cestu k vypovězení smluv: hlídat jejich nedodržování. Podmínkou smluv na pronájem odpočívek a čerpacích stanic je například nepřetržitý provoz toalet.

Nevýhodné smlouvy mají dokonce ještě neexistující pumpy

Nepříliš výhodné smlouvy budou navíc pokračovat i na nových úsecích dálnic, které se budou otvírat příští rok. Byly uzavřené ještě za předchozích vedení při soutěžích na celou stavbu. Ve srovnání s kontrakty z 90. let je v nich několik rozdílů: místa už ŘSD nepronajímá přímo petrochemickým řetězcům, ale například zprostředkovatelské firmě s akcionáři na Kypru. Právě pronájem odpočívek je jedním z důvodů, proč policie trestně stíhá někdejšího výkonného ředitele ŘSD Michala Halu. Ten vinu odmítá. "Žádnou smlouvu jsem nepřipravoval, nedoporučoval či neschvaloval s vědomím, že je pro ŘSD nevýhodná, ani s úmyslem, aby nevýhodná byla," sdělil už dříve MF DNES.

Do budoucna chce ŘSD zcela změnit systém pronájmu dálničních odpočívek, kdy bude výše nájmu odvozena od výše tržeb. Jednou z dalších možností v případě transformace ŘSD bude pronajímat nejen plochy odpočívky, ale i jejich kompletně vybudované zázemí.