Nájemníci centra Eden, které vlastní Carrefour, si stěžují na nízkou návštěvnost. Ilustrační foto

Nájemníci centra Eden, které vlastní Carrefour, si stěžují na nízkou návštěvnost. Ilustrační foto | foto: Petr Novotný, MF DNES

Prodejci žalují obchodní centra

  • 168
Po letech rychlého nárůstu nákupních center přichází vystřízlivění. Alespoň pro obchodníky, kteří v nich chtěli působit. Jejich nespokojení zástupci už začínají posílat k soudu první žaloby.

To je příklad pražského centra Nové Butovice, které patří australskému penzijnímu fondu Babcock and Brown. K soudu se chystají jít i nájemci z dalšího pražského centra – Edenu.

Problémy tu byly od začátku
"Minulý týden jsme podali žalobu k rozhodčímu soudu," říká právník Marek Odrobina, který zastupuje zhruba dvacet nespokojených nájemníků z Butovic. Tito obchodníci neplatí nájem, protože tvrdí, že z různých důvodů nejsou povinni uzavřít nájemní smlouvu.

Když Butovičtí posílali loni na podzim stížnost majiteli, upozorňovali na nízkou návštěvnost, na málo atraktivních značek v centru, které by táhly lidi, na prázdné prostory a na neúčinnou a předraženou reklamu.

Podobně si dopisují s Carrefourem, který je zatím majitelem nákupního centra Eden, i tamní obchodníci. Stěžují si na nižší než slibovanou návštěvnost, na to, že pro centrum nebyly získány dostatečně silné značky jako Kenvelo, Zara, Next či McDonald’s, které lákají zákazníky.

"Slibovali nám, že to bude kulturní a nákupní centrum, ale kino nebo fitness tu třeba není a to je pro kavárny a restaurace špatné," vysvětluje situaci Josef Baloun z firmy Neon centrum, která provozuje v Edenu Café Noir.

Jeho podnik je v prvním patře, takže je na tom přece o něco lépe než kolega o patro nad ním. Tam totiž z případných zákazníků dojede skutečně jen málokdo.

"Jsou tu kanceláře pro 1500 lidí a ty jsou stále volné," říká spolumajitel restaurace Fluidum bar v druhém patře Stefan Gbúr. Podle něj nahoru denně dorazí jen pět set až šest set lidí, ale to je na dvě restaurace, tři fast foody a tři kavárny, které tam jsou, málo.

Problémy se podle nájemců objevily hned na počátku. První vlna lidí sice byla silná, ale řada prostor byla zavřená a nesla pouze vysvětlující nápis "Již brzy otevřeme". Problém je v tom, že tato písmena jsou na některých prázdných místech v centru dodnes. A to mnohé zákazníky samozřejmě odradilo.

"Není zajištěna slíbená kyvadlová a na letácích propagovaná doprava speciální autobusovou linkou od metra Strašnice," napsali dále nájemníci loni v létě Carrefouru.

Kromě toho nebylo dostavěno schodiště do druhého patra. Stejné je to s ohlášeným dětským koutkem. A navíc: tamním kavárnám konkuruje Carrefour svým vlastním podnikem stojícím hned vedle hypermarketu, v němž byly nasazeny i hypermarketové ceny.

"Odpověděli nám až po dvou měsících a museli jsme si najmout právníky, aby se s námi Carrefour začal bavit," říká Gbúr.

Odpověď majitele je však neuspokojila. Carrefour napsal, že kyvadlovou dopravu zamítl magistrát, schodiště bylo zrušeno, aby lidé chodili i do vedlejší galerie, a že jeho kavárna není žádná konkurence.

"Jde hlavně o pultový prodej," píše společnost Eden Development, kterou vlastní Carrefour. Nájemníci se s touto reakcí nespokojili a příští týden chtějí poslat Carrefouru výzvu a následně i podat žalobu, když nebude reagovat.

Obchodníci z Edenu mají při komunikaci s Carrefourem tu nevýhodu, že Francouzi z českého trhu odcházejí a jejich motivace cokoli řešit je doslova minimální. Jistou naději představuje skutečnost, že jejich hypermakety převezme oficiálně zřejmě už letos na jaře Tesco. To by podle dobře informovaných zdrojů mělo koupit i celé obchodní centrum Eden a přesunout do něj svou centrálu.

Právě do zmíněných kanceláří ve druhém patře, které zatím zejí prázdnotou. Slibuje to ostatně ve své odpovědi nespokojeným nájemníkům i Eden Development. "O pronájem části těchto prostor se zajímá Tesco," napsal nájemníkům na podzim Carrefour.

"Doufáme, že se situace s příchodem Teska otočí, ale zároveň se obáváme, aby nešli proti nám a nevymáhali nájemné jako dluh," říká Baloun. Carrefour totiž v rámci vyjednávání nájemníkům ustoupil v tom, že restauracím a kavárnám odpustil nájemné za loňský rok, dokud se nezprovozní celé druhé patro.

"Ale nemáme na to žádný papír," říká Gbúr. Letos navíc nájemníky zaskočilo, že jim Carrefour řekl, že od začátku roku dostanou slevu na nájemné za šest měsíců zpátky a tři dopředu. "My ale teď máme slíbený aktuální nájem nula," říká Gbúr.

Nabídka Carrefouru nicméně měla jeden nepřehlédnutelný efekt. Někteří vzbouřenci díky ní odpadli z boje. Podobně to dopadlo i v Butovicích, kde se majitelům a správcům podařilo řady nájemců rozklížit. Na konci jich proto zbylo zhruba dvacet,
podobně jako v Edenu.