Příchod rakouských finančníků do čela pražské burzy přišel na necelé 4,2 miliardy Kč. Ilustrační foto.

Příchod rakouských finančníků do čela pražské burzy přišel na necelé 4,2 miliardy Kč. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prodej burzy se vyplatil. Tuzemské banky v době krize vydělaly stamiliony

Přestože hlavní akcionáři pražské burzy před měsícem neprodali své podíly státní varšavské burze, která nabízela víc než nový rakouský vlastník, mohou si do výročních zpráv za rok 2008 připsat velmi výnosný obchod. Na prodeji pražského akciového trhu totiž vydělali stovky milionů.

Nejvíce pak obchodník s cennými papíry ze stáje ČSOB Patria Finance, který za svůj čtvrtinový balík utržil přes miliardu korun.

O tom, jak výnosné bylo burzovní akcie držet, svědčí nejlépe případ amerického fondu Tiger Holding Four. Ten před dvěma lety složil svůj téměř čtrnáctiprocentní podíl nákupem cenných papírů mimo jiné od slovenské VÚB, rakouské Bawag Bank a Citi.

Podle informací MF DNES za ně tehdy zaplatil okolo sedmi tisíc korun za akcii. Nový majoritní akcionář – Wiener Börse – pak před měsícem Tigeru a dalším vlastníkům platil necelých sedmnáct tisíc korun. Jenom Tiger tak za dva roky vydělal 350 milionů.

Neprodala GE
Příchod rakouských finančníků do čela pražské burzy nakonec přišel na necelých 4,2 miliardy korun. Prodej parketu přitom provázel zvláštní výběr. Najatí poradci Goldman Sachs a advokátní kancelář Allen & Overy si dali za úkol dostat do jedné místnosti v jeden den několik desítek akcionářů, jejichž podíl dával dohromady téměř sto procent pražské burzy. Tam se měli vyjádřit k ceně, která byla do té doby přísně střeženým tajemstvím.

Spěch s prodejem a striktní požadavky na oprávněnost zástupců prodávajících měly za následek, že se nakonec neprodalo původně plánovaných 98,1 procenta akcií. Před branami tak zůstal jeden z významných akcionářů pražské burzy – GE Money Bank s více než šestiprocentním podílem.

Kolik vydělali největší akcionáři  
akcionář zisk z prodeje   podíl
Patria Finance (včetně ČSOB) 1,04 mld. Kč  25,85 %
Česká spořitelna   0,66 mld. Kč  14,67 %
PPF banka 0,50 mld. Kč 12,12 %
Komerční banka 0,48 mld. Kč  11,51 %
Tiger Holding  0,35 mld. Kč  13,54 %
UniCredit Bank ČR  0,34 mld. Kč   8,28 %

Pozn.: Prodán byl podíl 92,4 %. Z větších akcionářů neprodala pouze GE Money s podílem 6,56 %. Pramen: Propočty MF DNES, BCPP

"Skutečně jsme neprodali a zatím stále zvažujeme, jak se svým podílem naložíme," sdělila mluvčí banky Markéta Dvořáčková.

Podle kuloárních informací GE nestihla své emisary vybavit patřičnými písemnostmi kvůli delším schvalovacím procedurám mezi tuzemskou pobočkou a centrálou v USA. Z GE se tak rázem stal druhý největší majitel tuzemského parketu. Nový majoritní akcionář by v případě, že by banka chtěla dodatečně prodat, nebyl ničím nucen zaplatit stejně vysokou cenu. Toho se ale GE podle všeho bát nemusí.

"Zaznělo tam, že by jim Vídeň nakonec stejně tu cenu zaplatila,“ uvedl zdroj blízký transakci.

Burza cenných papírů Praha v posledních letech dobře svým majitelům vynášela, když vyplácela stamilionové dividendy. Akcionáři, kterých bylo podle výroční zprávy firmy za loňský rok šestadvacet, tak těží z pohybů na burze přesto, že nových emisí je v Praze na rozdíl od Varšavy nebo i Vídně jako šafránu.

Z burzy se i přes vlažnější obchodování v posledních letech stala bohatá nevěsta. Dosáhla toho, že je jednou z největších burz ve střední a východní Evropě. Ke konci letošního září se na ní obchodovaly akcie 29 společností a celková kapitalizace akciového trhu činila téměř 40 miliard eur, což je zhruba jeden bilion korun. Průměrný objem měsíčního obchodování činí 2,77 miliardy eur, takřka 70 miliard korun.

Polské peníze nevoněly
Předností Vídně jsou podle obchodníků silnější postavení v regionu a zkušenosti s obchodováním s investičními certifikáty, které by tímto mělo i v Praze dostat nový impulz. Slabší stránkou jsou podle ekonomů stejně jako v Praze primární emise akcií.

Zájem o pražskou burzu měly například i transatlantická burza Nasdaq, New York Stock Exchange, londýnská burza, Deutsche Börse nebo státní varšavská burza. Ta nabízela za sto procent akcií své pražské kolegyně o více než půl miliardy korun více. Přesto hlavní akcionáři trvali na tom, že nový vlastník nesmí být vlastněn státem.