Předmanželské smlouvy nevyřeší při rozvodu spory o majetek

- Něco jsme si v manželství naspořili, postavili a nakoupili. Rozdělíme se teď pěkně rovným dílem. To je ideální případ rozvodu, ovšem většina partnerů, kteří se rozhodli žít odděleně, se takhle nedomluví. Tahanice jsou nedílnou součástí mnoha rozvodových stání.
Předmanželské dohody tahanice neulehčí

Zkuste se zeptat zamilovaných snoubenců, kteří se již nemohou dočkat, až se postaví před oltář, jestli uzavřeli předmanželskou smlouvu. Jako byste dráždili býka červeným hadrem: my přece budeme navždy spolu. Přitom je tato smlouva v podstatě nevinná, majetkové spory u případného rozvodu stejně neřeší.

Podoba předmanželské smlouvy, tak jak ji formulovali tuzemští zákonodárci, je podle notáře Martina Krčmy poněkud nešťastná. Partneři se v ní totiž pouze dohodnou na tom, že během manželství si bude každý se svými penězi hospodařit sám, jak uzná za vhodné - v manželstvích bez smlouvy by měl jeden o druhém vědět, co nakupuje a jak hospodaří. Veškerý majetek, který nashromáždí partneři během manželství, totiž spadá do takzvaného společného jmění manželů, dříve bezpodílového spoluvlastnictví. Například: byť bude manžel, který si tajně koupil chatu, figurovat v kupní smlouvě jako jediný majitel, stejně bude chata patřit spolu s ním na základě tohoto institutu i manželce. Dokonce pokud by se například muži nelíbilo ženino nové červené auto, které pořídila na vlastní pěst, má možnost namítnout neplatnost kupní smlouvy a soud pak může nařídit, aby vůz vrátila.

Kromě ustanovení o tom, že mohou manželé libovolně nakládat se svým majetkem, mohou předmanželské smlouvy obsahovat i paragraf, ve kterém by stálo, že si například budoucí manžel vydělávající desetkrát více než žena každý rok pro sebe schová dvacet procent ze svých zisků. Ale to je tak všechno.

Když se totiž partneři, byť uzavřeli předmanželskou úmluvu, rozvádějí, musí dát majetek nahromaděný během manželství na jednu kupu. A z ní pak soud přiřkne každému to, co mu podle zásluh náleží.

»Dnes nemá tato smlouva pro většinu rodin smysl - mají obvykle jen byt nebo rodinný dům, auto a možná chatu a běžné, větší či menší příjmy. Takže o čem by vlastně měla být,« uvádí Martin Krčma. Zatím o smlouvy mezi snoubenci příliš zájem není. »Za rok jsem jich sepsal asi deset,« dokládá situaci Martin Krčma. Takřka nulový zájem o předmanželské smlouvy potvrzují i další notáři.

Majetek »za svobodna« se při rozvodu nedělí

Nejvíce se lidé většinou bojí o majetek, který si s sebou do manželství přinesou ze svobodného stavu, případě z předchozího manželství. A na druhou stranu se leckterý vypočítavec domnívá, že když se bohatě ožení či vdá, má vyhráno. Je to omyl a ani předmanželská smlouva v tomto případě nehraje roli. »Všechno, co už měl člověk před manželstvím, je jeho a také jeho zůstane při případném rozvodu,« říká Martin Krčma. A to i v případě, že například své auto během manželství prodá a za stejné peníze si koupí jiné. »Je ale dobré mít o tom doklad - čestné prohlášení o majetku manželů, které stvrdí notář. Předejde se pak tahanicím před soudem,« dodává Krčma.

I společný majetek může patřit jen jednomu

Je tedy vůbec možné, aby bylo něco jen mé, pokud to získám během manželství? Tato otázka často napadne především lidi s vyššími příjmy. Možností je několik. Vyřadit nějakou věc ze společného majetku nebo naopak do něj vložit lze takzvanou manželskou smlouvou. Může nastat například tato situace: manžel podniká jako fyzická osoba, a tedy ručí za své závazky celým svým majetkem. Cítí, že mu teče do bot a snaží se zachovat pro svoji rodinu alespoň domek. Převede ho tedy pomocí manželské smlouvy do výlučného vlastnictví manželky. »Věc má však jeden háček. O této dohodě by měli vědět věřitelé - banky či obchodní partneři. Pokud jim smlouva nebude známa, nemusí ji v případě, že budou vymáhat své dluhy, uznat. Pak je taková smlouva na nic,« vysvětluje Martin Krčma. Nebo naopak manželka si vydělá na automobil za jeden milion korun. T uší, že manželství není v pořádku a nechce se o vůz dělit. Může tedy rovněž požádat manžela o uzavření smlouvy, ve které by se vozu vzdal. T o je pochopitelně teoretická možnost závislá na velkorysosti partnera.

Jak usnadnit rozvod

* ti, kteří se chtějí rozvést bez průtahů a neutrácet za advokáty, by se měli při rozvodu o dělení majetku předem dohodnout

* pokud jeden z partnerů nechce uhradit soudem vyměřenou částku, může ho druhý partner znovu zažalovat, v takovém případě je možná i exekuce

* při uzavírání manželství je dobré sepsat u notáře čestné prohlášení o majetku, který už měli manželé před sňatkem, nepatří totiž do společného jmění manželů a u rozvodu se o něj »nehraje«

Kolik stojí sepsání smlouvy

Odměna notáře se v případě manželské smlouvy o rozšíření nebo zúžení rozsahu společného jmění manželů vypočítává z hodnoty tohoto jmění. Když jde například o půl milionu, měl by klient zaplatit šest tisíc, z jednoho milionu korun osm a půl tisíce a z každého následujícího milionu další dva tisíce korun. U předmanželské smlouvy jde většinou o takzvaný neocenitelný úkon a odměna se pohybuje obvykle okolo dvou až tří tisíc korun.

Podnikatelé se bojí při rozvodu o své firmy

Dělení majetku při rozvodu nedává mnohdy spát také podnikatelům. K e svému jmění přišli často až během manželství. To, že dřeli ve firmě od rána do večera a dobře zajištěná manželka chodila s kamarádkami klábosit do kaváren, u soudu jako argument neobstojí. »Pokud například manžel vlastní společnost s ručením omezeným, patří celý majetek firmě, nikoli manželovi, byť je třeba jejím jediným majitelem. Manželka má však při rozvodu právo na část z obchodního podílu. A ten se vypočítává z obchodního jmění, tedy veškerého vlastnictví společnosti,« vysvětluje Martin Krčma. Dodává, že v praxi jsou známy případy, kdy podnikající manžel, případně manželka převedou před rozvodem téměř celý majetek na jiný podnik, čímž se podíl, na který má partner nárok, stává prakticky bezcenným. Obdobná situace je i u akciových společností