Pražský hotel Four Seasons je k mání. Majitel za něj chce 2 miliardy

  2:08aktualizováno  3:08
Nejslavnější česká pětihvězdička, která hostila Madonnu, Seana Conneryho či ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, luxusní pražský hotel Four Seasons, je na prodej. Majitel - irská investiční skupina Quinland Partnership - ho nabízí za 80 milionů eur, tedy téměř dvě miliardy korun.

Hotel Four Seasons čeká prodej. | foto: Profimedia.cz

"K rozhodnutí přispěla krize a problémy na irském finančním trhu. Majitelé chtějí dát nemovitost na trh a získat tak investici zpátky," vysvětluje Ivan Chadima, který v Česku irského vlastníka zastupuje. Podle něj za ním stojí zhruba dvacítka investorů.

Nemovitosti Quinlandu spravuje realitní společnost Avestus Real Estate. Té se loni podařilo prodat jiný hotel Four Seasons v Budapešti ománskému státnímu fondu bohatství za 75 milionů eur. "Trvalo to dlouho, byly tam horší výsledky. Praha je na tom lépe," říká Chadima s tím, že loňský provozní výsledek pražského Four Seasons byl kladný. Podle posledních zveřejněných údajů z roku 2009 byl celkový hospodářský výsledek firmy ztráta 113 milionů korun.

Na chod hotelu by neměl mít prodej vliv, nový majitel totiž získá také manažerský kontrakt s kanadským hotelovým řetězcem Four Seasons na několik desítek let dopředu. Je nepravděpodobné, že by chtěl měnit již zavedenou značku, kterou v Praze movití zahraniční klienti vyhledávají. "Většina světové VIP klientely na úrovni amerických prezidentů či hvězd bydlí buď v Hiltonu, anebo ve Four Seasons, značka táhne," potvrzuje Vojtěch Přidal. Ten mimo jiné řídil obří hotel Atrium na Florenci těsně předtím, než se stal součástí řetězce Hilton.

Four Seasons ve stopách Hiltonu

Hotel u Karlova mostu s výhledem na Pražský hrad koupila firma v roce 2001. Moderní budova jí patří, tři historické budovy - neoklasicistní, neorenesanční a barokní - si pronajímá od města na "stoleté smlouvy". Hotel má 141 pokojů a 21 apartmánů. "Noc v prezidentském jednoložnicovém apartmá aktuálně, tedy před hlavní sezonou, přijde na 4 100 eur," říká Martina Vávrová, mluvčí hotelu Four Seasons.

Ještě loni se mohl hotel chlubit jedinou restaurací v Česku (Allegro), která nesla ocenění michelinskou hvězdou, letos v březnu restaurace nově otevřela v novém kabátě pod názvem Cotocrudo a s novým šéfkuchařem. Pokud by se hotel prodal, šlo by o jednu z největších transakcí svého druhu na českém hotelovém trhu. Mezi ně určitě patří prodej obřího hotelu Hilton na pražské Florenci, který má 800 pokojů, cena ovšem nebyla zveřejněna.

Hotely běžně kupují finanční fondy

Další pražská pětihvězda, Hotel Intercontinental, se prodávala v roce 2010 za 2,7 miliardy korun. Cena za Four Seasons odráží podle odborného serveru Property Week pětiprocentní roční výnos investice. "Osmdesát milionů eur je s ohledem na malou kapacitu hodně, i když je to výborná lokalita," míní Vojtěch Přidal. Praha má podle něj nadbytek lůžkových kapacit, což jde proti ceně.

Kdo by mohl mít o hotel zájem? Podobné nemovitosti, obhospodařované světoznámou firmou, kupují finanční fondy. Představuje to pro ně určitou záruku kvality a výdělku. "Je to na delší lokte, trvá to tři až šest měsíců, než se sejdou nabídky a než se to vytřídí," dodává Chadima. Podle něj už loni o Four Seasons projevil nejmenovaný klient zájem, nakonec však z prodeje sešlo.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz