Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pražská olympiáda vyjde na 135 miliard

  1:00
Celkové náklady na pořádání olympiády v Praze jsou podle studie PwC ve výši 135 miliard korun. Příjmy by měly být o čtyři miliardy vyšší. Poradci, sportovní lobbisté a reklamní agenti jsou tak vítězi olympiády v Praze. A to i kdyby vůbec nebyla.

Primátor Pavel Bém je hlasitým příznivcem olympijského ohně. Je připraven investovat miliardy korun na kandidaturu Prahy na pořádání olympijských her. | foto: KRESBA: ŠTĚPÁN MAREŠ

Tomáš Petera se stěhuje z Monaka do Prahy. Eso sportovního managementu s monackým pasem, dříve tenista a úspěšný trenér, totiž povede minulý týden vzniklou společnost Praha olympijská. "Musím být v centru dění," říká Petera.

Co je na firmě ve vlastnictví města tak výjimečného? Potečou přes ni stovky milionů korun vyčleněných Prahou na prvotní námluvy s Mezinárodním olympijským výborem. Hry by se sice mohly uskutečnit nejdříve za devět let, ale již dnes se rozdávají medaile. Na krk si je pověsí lidé, kteří na olympijské myšlence vydělají. Ať už olympiáda bude, nebo ne.

Kdo dostane medaili
První zlatou si odnáší právě Petera. Následovat ho bude několik poradenských firem, stovky odborníků z řad univerzit, soukromých firem i ministerstev, marketingoví a reklamní mágové, především však významní sportovní lobbisté.

Společně si rozdělí přibližně půl miliardy korun, které Praha podle dřívějších odhadů bude muset vyčlenit na šanci získat olympijské hry. Pokud by město skutečně vyhrálo a olympiáda v Praze byla, částka i okruh profitujících se raketově znásobí.

"Doufám, že je to byznys minimálně na dvanáct let," pochvaluje si Petera. Na mysli má uspořádání pražské olympiády v roce 2020, což je datum, o němž většina odborníků soudí, že je reálnější než přihláška do soutěže na rok 2016. Ale kdo chce uspět, musí postupovat krok za krokem. A každá zkouška něco stojí.

Rozpočet bude do dvou měsíců
"Dotazník do soutěže o pořádání olympiády by měl být odeslán prakticky do roka a do dne," říká Petera. Do července proto plánuje ustanovit pracovní skupiny pro každou z desítek otázek, na něž musí kandidátské město Mezinárodnímu olympijskému výboru odpovědět. Zároveň dá Petera na stůl rozpočet, kolik bude uchazečství Prahu stát.

Půl miliardě se nebrání ani pražský primátor Pavel Bém. "Bude z ní kromě poplatků olympijskému výboru uhrazena například studie rozvoje severní terasy, dopravní studie kupříkladu na výstavbu dálnice D3 a rozvoj železničních koridorů. Další peníze půjdou na marketing," říká Bém. Podle něho jde o investice, které Prahu stejně čekají.

Tok peněz částečně nasměrují studie renomovaných poradenských firem, které se tedy dostanou pod velký tlak na přesnost a budou muset odolávat lobbingu například stavebních firem a developerů. Podle experta na ekonomiku olympijských her, německého profesora Holgera Preusse, se tlaky na zkreslování výsledků objevují hlavně v pozdější fázi kandidatury.

Poslední komplexní studii vypracovala společnost Pricewaterhouse- Coopers (PwC) v roce 2004 a dnes je připravena ji aktualizovat.

"Pokud bychom byli přizváni, samozřejmě máme zájem dál s Prahou spolupracovat," říká senior manažer firmy Karel Kolář. Naposledy stála Prahu analýza přibližně šestnáct milionů korun. Petera uvažuje, že by nechal udělat kromě její aktualizace ještě studii druhou.

"Šlo by o jakousi oponenturu k PricewaterhouseCoopers. Určitě budou na všechny zakázky vyhlašovány průhledné soutěže," říká Petera.

Sergej Bubka něco stojí
Největší část z plánované půlmiliardy však spolknou náklady na reklamu, marketing a lanaření Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

"Sto třináct členů výboru představuje velmi široký rejstřík názorů a zájmů. Velmi cennými kontakty jsou z tohoto pohledu především bývalí sportovci-olympionici, byznysmeni z řad aktivních sponzorů a také politici," říká Kolář z PwC.

Ti všichni by se měli pokusit dostat k těm "správným" lidem a důrazně je upozorňovat na výhody konání olympiády v Praze. Podle Petery je mocným člověkem MOV například slavný atlet Sergej Bubka, k němuž má blízko třeba český zástupce ve výboru Jan Železný. Praha tedy musí počítat s nákladnými zahraničními cestami. Do rozpočtu firmy Praha olympijská však budou částečně patřit také takzvané referenční akce, které mají pro MOV velký význam.

"Budeme pořádat velké a elitní sportovní události," říká Petera. Do Česka by tedy v dohledné době měly zamířit významné sportovní podniky, na jejichž organizaci budou získávat "olympionici" důležité ostruhy.

Olympiáda malých vzdáleností
S tímto mottem půjde Praha do soutěže, jejíž první kolo by mělo být uzavřeno příští rok v květnu, kdy MOV vybere pět kandidátských měst na olympiádu v roce 2016.

Všechna sportoviště, tréninkové plochy a ubytování sportovců a novinářů by podle plánů organizátorů měly být mezi sebou co nejblíže. Pokud Praha do užšího výběru postoupí, přijede se na různá olympijská místa v Česku přibližně o rok později podívat hodnotící komise MOV.

"V dotazníku proto budeme co nejrealističtější," odmítá spekulace o "vylepšování" nabídky Petera. Komise si podle něho vše důkladně zkontroluje a největší devizou české přípravy by měla být přesnost a systematičnost. "Mnoho měst kvůli zkreslování vypadlo," dodává.

Na druhou etapu závodu o možnost udržovat v Praze olympijský oheň by mělo padnout dalších přibližně 24 miliard korun. "Ale pořád to nebudou peníze, které vložíme přímo do her, jde o investice, které bychom museli udělat tak jako tak," říká Bém.

Celkové náklady na třetí fázi, tedy pořádání olympiády, jsou podle studie PwC ve výši 135 miliard korun. Příjmy by měly být přibližně o čtyři miliardy vyšší. Podle expertů by výdělek mohl být ještě větší. Vždy ale záleží na tom, jakým způsobem
se konečný účet počítá.

Při odhadech nákladů, a tedy i celkového vyznění olympiády se vždy hraje o infrastrukturu. Otázka zní: co do olympijských nákladů zařadit a co bychom stavěli stejně? Prodloužené metro, pražský okruh, dráha na letiště. To je dalších 490 miliard, které odpůrci olympijských kruhů občas zahrnují do výsledného účtu.

S olympiádou je však přímo spojovat nelze, město by k jejich výstavbě stejně mělo přistoupit. Hry ale mohou budování infrastruktury urychlit, a tím také zdražit. To by se mohlo stát v případě, že by Praha vyhrála hned na první pokus a olympiáda by se musela uspořádat již v roce 2016.

Ještě nikdy podle plánu Faktem ovšem je, že žádné olympijské hry nedopadly podle původního plánu a byly vždy dražší. Ukazuje to přehled porovnávající prvotní a konečné náklady olympiád od roku 1972. Každý rok čekání na olympiádu znamená několikaprocentní prodražení celé akce.

Autoři:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Všem se to líbit nemusí. Australská miliardářka nechce mít svůj obraz na výstavě

17. května 2024

Miliardářka Gina Rinehartová vyzvala australskou národní galerii, aby odstranila její portrét z...

Protest zemědělců příští týden nebude, kvůli Ficovi nechtějí jitřit situaci

17. května 2024  18:17

Čeští zemědělci odvolali protest, který se měl konat příští týden ve středu. Chtějí tak uklidnit...

Mladí Rakušané dostanou jízdenku na vlak zdarma. Jde o politiku, namítají kritici

17. května 2024

Všichni Rakušané, kteří v roce 2024 již dosáhli nebo teprve dosáhnou plnoletosti, obdrží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...