Politici dál tápou, kde vzít na důchody

  • 217
Generace dnešních třicátníků i čtyřicátníků bude muset v příštích desetiletích napnout hodně sil, aby zaplatila všechno, co ji čeká. Zvláštní expertní tým sestavený kvůli přípravě důchodové reformy ve čtvrtek vydal další varovnou zprávu o důchodech.

Podle nich začnou státu za dvacet let chybět peníze na důchody a hledat řešení bude velice obtížné.

Experti kolem někdejšího ekonoma České národní banky Vladimíra Bezděka také nově spočítali všem pěti parlamentním stranám, jak by v praxi fungovaly jejich představy o reformě důchodů.

Z výsledků vyplynulo, že každá varianta s sebou ponese velké oběti, které padnou hlavně na lidi odcházející do důchodu za dvacet a více let.

Češi mají méně dětí, a tak budou muset na důchod déle vydělávat a sami si něco přispořit.

"Ideální systém neexistuje. Vždycky je něco za něco. Můžete si v nějaké oblasti pomoci, ale někde jinde si tím pádem něco pohoršíte," prohlásil ve čtvrtek Bezděk při své první veřejné přednášce o výsledcích zhruba ročního počítání.

Bezděkův tým, najatý pěti parlamentními stranami, bude ještě měsíc s politiky dolaďovat jejich návrhy.

Základní verzi už ukázal ve čtvrtek, při stávají vládní krizi lze však těžko odhadovat, co se s tímto klíčovým klíčovým tématem hospodářské politiky bude dít v příštích měsících.

Sociální demokraté stále nejsou jednotní
Sociální demokraté si od Bezděka nechali spočítat takzvanou švédskou variantu, kterou zastával někdejší premiér Vladimír Špidla, ale strana není ve svých představách jednotná a patrně svůj návrh ještě změní.

Její varianta by znamenala nižší důchody pro chudší lidi, přitom by rostly odvody na sociální pojištění a na státním důchodovém účtu by vznikl přebytek.

Své plány postupně mění také opoziční ODS, která chce v případě vítězství ve volbách experimentovat s takzvaným rovným důchodem na úrovni jen dvaceti procent průměrné mzdy.

Nízký rovný důchod nabízí ODS lidem do třiceti let za to, že nebudou muset odvádět tolik peněz na státní sociální pojištění a budou si moci spořit sami. Podle stínové ministryně práce Aleny Páralové se však návrh ODS bude ještě měnit.

Podobně jako ODS uvažují i lidovci, s tím rozdílem, že nechtějí dát lidem ušetřené pojistné do ruky, ale chtějí je poslat rovnou povinně do penzijních fondů.

Zástupci politických stran, kteří na Bezděkovu komisi dohlíželi, pochybují o naději udělat jakékoli reformní kroky před volbami.

"Dávám tomu velmi malou pravděpodobnost. Při dnešní rozjitřené situaci bych nedával velké naděje na nalezení shody ani uvnitř stojedničkové koalice," říká Ivo Foltýn, zástupce lidovců v expertním týmu.

Dohodu teď blokuje jednak skutečnost, že slabá vláda dokáže komplikované a citlivé téma rok před volbami sotva prosadit - zvláště nyní, kdy politici mají potíže shodnout se na dělbě moci. Do voleb rovněž platí slib všech stran nedělat důchodovou reformu samostatně, ale jen po dohodě vlády s opozicí, aby se pravidla později neměnila.

Návrhy jednotlivých politických stran jsou nyní vzdálené a do diskuse se až na výjimky nepouštějí politické špičky. Existuje proto vážné riziko, že propočty expertů zůstanou rok bez odezvy.

Co nás čeká (první návrhy důchodové reformy)

ČSSD
Státní penze vyplácet podle možností rozpočtu, tedy úsporněji. Ročníky 1965 a mladší půjdou do penze v pětašedesáti. Pojistné stoupne v roce 2010 z 28 na 29,6 procenta. Důchody více přizpůsobit platům (tj. chudším je snížit), ale přizpůsobit se možnostem rozpočtu, tzn. průměrný důchod klesne do roku 2050 z 40 na cca 30 procent průměrné mzdy. V rozpočtu by místo dluhu zbyl v roce 2050 přebytek 35 procent HDP.

ODS
Snížit státní penze a nechat lidi spořit. Ročníkům 1975 a mladším snížit hned pojistné z 28 na 20,5 procenta. Ušetřené peníze ať si každý sám utratí nebo uspoří, v penzi dostanou jen 20 procent průměrné mzdy, nejdřív v pětašedesáti. Pro ročníky 1961 až 1971 namíchat dnešní a nový systém (čím mladší, tím nižší pojistné a důchod). Pro ročníky 1960 a starší nechat dnešní systém, tím vznikne státu dluh (25 procent HDP do roku 2050).

KDU-ČSL
Povolit spoření místo daní. Kdokoli mladší padesáti let si může přesměrovat až osm procent z pojistného do penzijního fondu, pokud přidá dvě procenta ze svého. První tři děti snižují povinné pojistné o 1 až 3 procenta. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze 40 procent na 30, mladší a bohatší si ale přilepší. Důchodový věk se protáhne na pětašedesát let. Státu vznikne dluh cca 15 procent HDP.

Unie Svobody
Povolit spoření místo daní. Tři procenta z pojistného lze přesměrovat do fondu, ale jen když člověk přidá šest procent ze svého. Odložit důchodový věk na pětašedesát let v roce 2009, časem na sedmašedesát let. Průměrný důchod klesne do roku 2050 ze čtyřiceti na třicet procent průměrné mzdy, státu nevznikne dluh ani přebytek.

Ilustrační foto.