Pojišťovny chtějí bič na podvodníky, sdílené databáze

  4:11aktualizováno  4:11
Delší bič na podvodníky si chtějí uplést tuzemské pojišťovny. Rády by vytvořily společně sdílenou databázi, v níž by byly evidovány pojistné podvody, lidé s nimi spojení a vůbec podezřelé případy pojistné likvidace.
Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto.

Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro MF DNES to uvedl šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. "Chceme se vzájemně informovat o problematických klientech. V podstatě by náš systém byl podobný bankovnímu registru," říká Síkora.

Důvodem je podle něj stálý nárůst pojistných podvodů, jejichž výši za loňský rok odhaduje na půl miliardy korun. "Pojišťovny teď mají při jejich odhalování ztíženou práci," dodává Síkora.

Nejvíc podvodů se podle statistik České pojišťovny vztahuje ke škodám na automobilech. Lidé se při nich snaží například peníze za nabourané auto inkasovat od více pojišťoven a ty se o tom nemusí dozvědět.

Paragraf, který by jim umožnil vzájemně se informovat a uchovávat data o potenciálních podvodnících, byl součástí návrhu novely zákona o pojišťovnictví, jenž prošel vládou a teď ho čeká cesta parlamentem.

Na popud Úřadu pro ochranu osobních údajů byl však paragraf o sdílení informací vyškrtnut. "Sdílení databází osobních údajů by mělo mít své limity," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Ty jsou obecně dány zákonem o ochraně osobních údajů a podle Štěpánkové úřad nesouhlasí s tím, aby byla vytvořena speciální úprava pro pojišťovny. Jejich představitelé se však nemíní lehce vzdát.

"Pokusíme se paragraf do zákona opět vrátit v Poslanecké sněmovně," říká Síkora. Pomoci by v tom mohl třeba hospodářský výbor, ale pozměňovací návrh zákona může podat kdokoli z poslanců.

Pojišťovny si od systému sdílených informací slibují větší počet odhalených podvodů a tím i nižší náklady na vyplácení škod. Nepřímo lákají na to, že by se úspory mohly projevit v nižších sazbách pojistného.

"Systém by přispěl k ochraně poctivých klientů, kteří na nepoctivce teď musejí doplácet," říká mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Dnes si pojišťovny informace sice mohou vyměňovat a dělají to, ale hlavně v rámci dvoustranných jednání, a na podvodné jednání se často přichází spíše náhodou.

To by centrální databáze mohla změnit. Její vznik podporuje také Česká národní banka, která nad pojišťovacími ústavy provádí dohled. "Považujeme za potřebné umožnit pojišťovnám vzájemnou výměnu informací," říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

Ani ČNB však vládu neobměkčila a ta dala na slova Úřadu pro ochranu osobních údajů. Detektivové České pojišťovny, která patří k lídrům trhu, odhalili jen za první tři měsíce letošního roku podvody za 97 milionů korun. V roce 2007 to bylo celkem 264 milionů. Za pojistný podvod hrozí podle jeho výše podmínka až dvanáct let vězení.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz