Pojištění aut provázejí spory

aktualizováno 
Česká pojišťovna získala bez výběrového řízení dvě z největších zakázek od veřejných institucí v hodnotě desítek milionů korun. Šlo v nich o pojištění povinného ručení motorových vozidel. Letos v červnu pojistila 4800 vozidel Policie ČR a loni na podzim několik tisíc vozů české armády.

Jak policejní ředitelství, tak ministerstvo obrany sice nejprve veřejné soutěže vyhlásily, posléze je však zrušily a zakázku přidělily přímo České pojišťovně. O tyto významné zakázky se již začal zajímat antimonopolní úřad.

"Od ministerstva obrany jsme si vyžádali dokumentaci, totéž učiníme i v případě ministerstva vnitra," uvedl mluvčí úřadu Josef Machů. V nejbližší době se prý úřad chystá zahájit prověrku tendrů.

Zadavatel zakázky má sice právo soutěž zrušit, podle šéfa antimonopolního úřadu Josefa Bednáře ho to však nezbavuje povinnosti veřejnou soutěž opakovat, pokud to vyžaduje zákon.

V obou případech zadavatelé využili paragraf zákona, který jim umožňuje přidělit zakázku přímo vybranému zájemci, pokud by se opakováním soutěže dostali do časové tísně a problémů.

"Už jsme na novou soutěž neměli čas. Museli jsme mít od ledna pojištěná auta a s Českou pojišťovnou jsme měli dobré zkušenosti," uvedl mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. V případě policie byli z tendru nejprve dva zájemci vyloučeni, protože nesplnili dané podmínky.

"Oba se proti tomu odvolali, čímž došlo k průtahům a naše auta musela být pojištěna do 30. června. Hrozilo, že se to nestihne, a proto jsme se obrátili na Českou pojišťovnu, u níž jsme měli auta i předtím pojištěná," vysvětlila mluvčí Policie ČR Ivana Zelenáková.

Ministerstvo obrany zrušilo soutěž podle Řepky proto, že ani jedna z pojišťoven nesplnila podmínky zadání a literu zákona. "Někteří uchazeči nabízeli pětiprocentní snížení sazeb pod hranici minimálního pojistného, aniž mohla být splněna podmínka jednoho roku bez nehody," uvedl.

Například pojišťovna Allianz se však proti tomu ohrazuje. "Nedopustili jsme se žádného rozporu se zákonem a uvedený důvod pro zrušení soutěže považujeme za nesprávný," reagovala mluvčí pojišťovny Kateřina Piro. Ačkoliv zástupci neúspěšných pojišťoven respektují právo zadavatele soutěž zrušit, stejně jako Allianz odmítají, že by jejich nabídky neodpovídaly zadání či zákonu.
Zcela spokojenou zůstává vítězná Česká pojišťovna.

"Všechna jednání byla transparentní, což můžeme doložit existujícími zápisy. Pro výběr České pojišťovny mluvila výhodnost nabídky, její velikost a zkušenosti. Tak rozsáhlou agendu dokážeme zvládnout jako jediní," tvrdí mluvčí pojišťovny Michal Urban.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Najdete na iDNES.cz