Povinné ručení provázejí spory

  23:41aktualizováno  23:41
Pouze soudní spor může podle odborníků přinést odpověď na otázku, jestli pojišťovny mají právo zdražit v příštím roce motoristům povinné pojištění tak, jak mají v plánu. Česká kancelář pojistitelů doporučila pojišťovnám, aby klientům, jejichž letošní smlouvy vyprší až v průběhu příštího roku, doúčtovaly rozdíl mezi letošními cenami a zdražením ohlášeným na začátek příštího roku.

Odborníci však tvrdí, že pojišťovny nemají pro takový postup oporu v zákonech. "Jsem přesvědčen, že změny v pojistném lze udělat jen u nových smluv. Nové sazby se sice vyhlašují každoročně, ale z toho nevyplývá, že jsou měnitelné v průběhu platnosti smlouvy," tvrdí advokát Karel Friml.

Otázka účtování cen může výrazně ovlivnit názor klientů na jednotlivé pojišťovny. Ta, která by se doporučením kanceláře, které není závazné, neřídila, může poskytnou levnější služby než ta, která se jím řídit bude. Zdražení minimálního pojistného v příštím roce je přitom proti letošku vyšší v průměru o 650 korun.

Doúčtovávání cen považují za neoprávněné i někteří pojišťovací makléři. "Smlouva je jednorázová a v žádném případě ji nelze v průběhu měnit," soudí Ivo Tubl ze společnosti Tubl & spol.

Ministerstvo financí, které dohlíží na správné fungování pojišťoven, však podporuje názor kanceláře pojistitelů. Podle jeho úředníků je doúčtování cen správné.
"Není to změna pojistné smlouvy, kterou by navrhovala některá ze smluvních stran, ale je to změna, která vyplývá z regulačních ustanovení zákona," řekl šéf odboru dozoru nad pojišťovnami Václav Křivohlávek.

Změna smluvních podmínek musí být podle pravidel pojišťoven učiněna jen písemnou dohodou obou účastníků, což tedy podle názoru ministerských úředníků není tento případ.

Odborník na pojištění motoristů Friml však soudí, že výklad ministerstva financí není správný. "Problém, kde jsou názory pro a proti, nelze řešit jinak než soudním sporem. Soud by dal precedens pro otázku, kdo má pravdu.

Pokud by soud uznal takový zásah do platných smluv jako neoprávněný, musely by pojišťovny, které budou ceny doúčtovávat, peníze vracet. V takovém případě by totiž šlo o bezdůvodné obohacení.

Ačkoliv může jít u jednotlivců o stokorunové položky, v celkovém měřítku jde o stamilionové sumy. Zástupci pojišťoven vesměs říkají, že se hodlají řídit doporučením kanceláře a ministerstva. "Faktem je, že ani naši právníci nemají v tomto problému jasno," připustil zástupce jedné pojišťovny, který si nepřál být jmenován.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Fed zvýší sazby, prostě proto, že může

Fed zvýší sazby, prostě proto, že může

Kurzy.cz I když trhy sází na to, že si Fed dá od dlouholetého cyklu utahování sazeb velmi dlouhou pauzu, Sonal Desai z Franklin ...

Najdete na iDNES.cz