Počítačové srdce USA skomírá

  • 8
Počítačové srdce světa, americké "silikonové údolí", je na tom jako těžký kardiak před infarktem. Nejhorší recese v dějinách informační technologie nutí přední americké firmy ze Silicon Valley snížit výdaje na výzkum a vývoj, kdysi prosperující okres Santa Clara opouštějí i kvalifikovaní odborníci.

Všude jsou nápisy "K pronájmu". Podniková parkoviště zejí prázdnotou. Komplex budov - kdysi sídlo internetového providera Excite@home, který loni v září vyhlásil bankrot - dosud nenašel nového nájemníka.

Nejde jen o to, že se rozdrobuje jedinečné seskupení odborníků, ale propad nastal i v přísunu soukromého kapitálu, který za prvních šest měsíců klesl téměř o 50 procent. Údaje FT navíc uvádějí, že i výdaje na výzkum a vývoj 30 IT firem se ve stejném období snížily o pět procent.

Tento trend vyvolává nepříjemnou otázku: Jde o recesi, která je součástí hospodářského cyklu, nebo je ohrožena sama budoucnost tohoto regionu jako světového centra technologické inovace? Vlivné hlasy naznačují, že úspěch Valley možná patří minulosti. "Je to brutální zpomalení, nejhorší v dějinách amerických informačních technologií," říká Larry Ellison, šéf společnosti Oracle.

"Silicon Valley už nikdy nebude, co bývalo. Kdo si myslí, že jde jen o cyklický propad, je blázen." Dopad na zisky je také krutý. Merrill Lynch odhaduje, že technologický průmysl vykazuje největší ztráty ve svých dějinách. Manažeři podrobují analýze každou řádku účtu zisků a ztrát včetně výzkumu a vývoje - krve Silicon Valley.

Podle údajů FT celkem 16 firem z oblasti výdaje na výzkum a vývoj snížilo, zatímco jen 10 je zvýšilo. "Je to velmi znepokojující," říká ekonom Dan Wilson z Federal Reserve Bank v San Francisku. "Výdaje na výzkum a vývoj mají velký význam pro inovace a úzce souvisejí s růstem produktivity."

Ještě strmější pokles vykazuje další významný zdroj investic - soukromý kapitál. Investiční fondy byly významným motorem úspěchu Silicon Valley: způsobily, že odborníci opouštěli místa ve velkých společnostech a zakládali vlastní firmy; fondy do nich investovaly peníze.

Dnes se nově založené firmy marně snaží získat kapitál. "Sektor investičních fondů loni poprvé v historii nezaznamenal zisky. Letos to vypadá stejně," varuje Dixon Doll, veterán investičního sektoru.

Severní Kalifornie už recesemi procházela dříve, ale žádná nebyla tak náhlá, těžká a dlouhá. Postižen byl téměř každý sektor - telekomunikace, podnikový hardware a software, servery či internetové společnosti. "Zákazníci nenakupují a nikdo neví, kdy to skončí," říká Vincent Tobkin z poradenské firmy Bain.

Vyhlídky Silicon Valley mají dalekosáhlé důsledky i pro americké hospodářství. Kalifornie investuje do výzkumu a vývoje více než kterýkoli jiný stát v USA. Snižující se rychlost inovací ve Valley může ohrozit schopnost Spojených států dosáhnout stejné produktivity, která stála za růstem ekonomiky ve druhé polovině 90. let.