Po vstupu do EU klesají ceny bytů

  • 7
Ceny bytů v Praze se před dvěma roky vyšplhaly do neúnosné výše. Potom však začaly klesat a ani vstup republiky do Evropské unie tento trend nezměnil. Ještě před měsícem byl pro mnohé Pražany, kteří chtěli koupit nový nebo i starší byt, strašákem vstup do Evropské unie. Jenže žádný prudký vzrůst cen bydlení se nekonal.

Jenže žádný prudký vzrůst cen bydlení se nekonal.

„Spíše než vstup do Evropské unie má na trh s byty vliv současná poptávka a nabídka. Ta je stále stejná,“ vysvětlil Miroslav Havelka, jednatel společnosti Omega reality.

Ceny měl ovlivnit především vyšší zájem o koupi nemovitosti ze strany cizinců.

„Legislativa zatím není v této počáteční fázi po vstupu upravena tak, aby si cizinci mohli u nás kupovat nemovitosti jako fyzické osoby. Tím se tedy pro ně nic nezměnilo,“ popsal Jiří Felix z IPB Real s tím, že se jejich zájem bude rozvíjet až v následujících letech. „Nejprve musí poznat náš trh,“ dodal Felix.

Podle něho je trh s nabídkou nasycený a na vstupu do unie tratí především skupinky spekulantů, kteří očekávali, že svůj panelový byt prodají po prvním květnu mnohem dráž.

Přitom právě ceny panelových domů budou v Praze těmi, které budou v případě prodeje ještě klesat. Ceny za pronájem se potom ustálí na současném stavu.

Podle odborníků by se navíc ceny bytů neměly výrazněji hýbat ani v následujících letech.

SLEDUJTE VÝVOJ CENNA CENYBYTU.IDNES.CZ

“I když se od prvního května přesunula daň za stavební práce z pěti do devatenáctiprocentního pásma, pro bytovou výstavbu je s Evropskou unií vyjednána výjimka až do konce roku 2007, kdy tyto práce zůstávají v pětiprocentním pásmu,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Ceny bytů tak spíše než jejich stáří ovlivní především jejich poloha v Praze.