Platy šéfů po zveřejnění porostou

  • 72
Až si příští rok ředitelé českých firem poprvé porovnají své platy s konkurenty, asi je to nenechá chladnými. Porovnávání navíc posune laťku nejvyšších platů ještě o něco výš, říkají experti na vyhledávání ředitelů.

Jakékoli srovnávání povede k určitému vyrovnávání platů. A já jsem zažil jen pohyb nahoru," říká Zdeněk Pasák, šéf personální agentury Madsen & Taylor.

Naopak šéfy polostátních firem čeká spíše tlak na snížení odměn. A to hlavně v případě, že jejich platy výrazně přesáhnou obdobné mzdy v privátní sféře.

Zda si své peníze zaslouží, bude kromě akcionářů zajímat i daňové poplatníky a politiky. Už nyní dosahují nejvyšší platy v Česku i 20 milionů korun ročně. S příplatky a odměnami jsou i mezi řediteli v Česku tací, kteří si odnesou domů ročně až 40 milionů korun, odhaduje poradenská společnost Hay Group.

Podle nového zákona budou muset všechny své odměny zveřejňovat členové představenstev, dozorčích rad a vedení firem, jejichž akcie nebo dluhopisy se v Česku obchodují na burze či v RM-Systému.

Veřejnost však budou zřejmě nejvíc zajímat firmy, v nichž stát vlastní většinu, a také ty, jejichž služby se jich přímo dotýkají. Jednou z nich je například elektrárenská společnost ČEZ, operátor pevných linek Český Telecom či petrochemický holding Unipetrol, jehož privatizace se teprve dokončuje.

Tvrdík bude stále tajit
"Platový striptýz" však nečeká bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, nynějšího šéfa Českých aerolinek. ČSA nejsou na burze. Právě zástupci těchto firem se však vyjádřili spíš proti zveřejňování platů.

Personalisté tvrdí, že šéfové v polostátních firmách mají často specifické smlouvy, vázané například na úspěch v privatizaci či restrukturalizaci firmy. Díky nim se jejich celkové odměny řadí mezi nejvyšší v zemi, jak dříve uvedl Petr Kadlec z firmy Hay Group, která sleduje platy manažerských špiček.

Zveřejnění může na tyto odměny vrhnout daleko jasnější světlo. "Určitě to tyto excesy časem odbourá, hlavně v polostátních firmách, kde jsou odměny často daleko od reality," říká Karel Pobuda z personální agentury Spencer Stuart.

Kadlec však dodal, že snižování platů není příliš častá praxe. "Tlaky na pokles platů či těchto excesů, určitě budou, ale myslím si, že se platy moc nesníží. Spíš bude snaha to různě zaonačit, aby to nebylo tak vidět," řekl Kadlec.

Dodal, že bude záviset i na vztazích mezi šéfy a státem, často zastoupeným v dozorčí radě. "Osud šéfů v těchto firmách bude záviset na dozorčích radách, jejichž zájem je často jiný než obchodní. Některý šéf může mít například lobbistickou roli."

Tlak mohou ještě zvýšit politici, zvláště ti opoziční. "Bude to hodně citlivá otázka, bude se řešit, proč má tento šéf víc než ministr, a to šéfům vezme hodně sil," dodal Pasák.

Pokud však firma vydělává, její ředitele bude sotva někdo pranýřovat bez ohledu na vlastníky, shodují se experti. "Když bude firma úspěšná, nikoho nebude zajímat, kolik bere," říká Irena Brichta z personální firmy Hudson Global Resources.

Co musí šéfové zveřejnit

• mzdu, bonusy, odměny, vlastněné akcie i opce, další informace o všech peněžitých i naturálních příjmech

Kdo musí odměny zveřejnit

• členové představenstva, dozorčí rady a vrcholového vedení firem obchodovaných na burze a v RM-Systému

Pramen: sbírka zákonů