Panelák v Liberci se odpojil od teplárny, lidé platí za teplo polovinu

  18:07aktualizováno  18:07
Lidé v Liberci platí za teplo jednu z nejvyšších cen v republice. Obyvatelé panelového domu v Mlýnské ulici se proto rozhodli odpojit od teplárny a postavili si vlastní plynovou kotelnu. Díky ní platí osmnáct domácností polovinu obvyklé ceny.

Předseda Společenství vlastníků Mlýnská 602 Václav Zeler v nové panelákové kotelně | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Štvalo nás, že se v Liberci neustále zvedá cena za gigajoul a když přišla před třemi lety teplárna s tím, že zavede dvousložkovou cenu, vzepřeli jsme se a nepodepsali to. Od té doby se s ní soudíme," vypráví začátek anabáze předseda Společenství vlastníků Mlýnská 602 Václav Zeler.

Současně se vlastníci bytů obrátili na Energetický regulační úřad v Jihlavě, kde si na postup teplárny stěžovali. Po dvou letech dopisování jim byla cena za gigajoul snížena o sedm korun.

"Což je asi o jedno procento. To byla poslední kapka, proč jsme se rozhodli odpojit od centrálního vytápění," vysvětluje místopředseda společenství Jiří Šolta. Podle něj je však důvodů víc.

Přestože vedení města při stavbě zdejší spalovny kdysi tvrdilo, že kvůli odpadnímu teplu z ní bude gigajoul o třetinu levnější, je dnes jedno z nejdražších v Česku (o cenách tepla čtěte zde). Společenství si nechalo za 40 tisíc udělat projekt na kotelnu a poté začala rozvleklá jednání o nejrůznější povolení. Hasiči, životní prostředí, hygiena, stavební úřad.

"Všichni nakonec souhlasili, ale vzepřela se radnice. Objednali jsme se k náměstkovi Lukáši Martinovi, vyslechl nás, koukal, a pak nám přišel dopis od právníka, že nám to nepovolí. Byly to jen takové bláboly, které neměly žádnou vypovídací hodnotu. Výmluvy nepodložené žádným zákonem ani nařízením," rozčiluje se Zeler.

Kotelna se splatí za rok

Vrcholem bylo, když jim radnice, přestože měli všechna povolení, zakázala vést komín o průměru asi třiceti centimetrů po venkovní zdi, protože jí patří pozemek pod ním až do nebe. "Větší důkaz toho, že radnice jde na ruku teplárně se nám dostat nemohlo," míní Šolta.

Společenství vlastníků se proto rozhodlo vést komín vnitřkem domu. "Změna nás přišla na sto tisíc, ale eliminovali jsme vliv radnice. Hasiči i stavební úřad to povolili a my se mohli od prvního prosince od teplárny odpojit," vysvětluje Zeler a dodává, že je kotelna celkem přišla na 550 tisíc korun.

Kolik dnes obyvatelé Mlýnské 602 platí za gigajoul? "Už půl roku přesně sledujeme, kolik jsme spotřebovali plynu, kolik byla venkovní teplota, na kolik nás přijde gigajoul. Nyní vychází na 380 korun, což je polovina toho, kolik se dnes v Liberci platí. A protože budeme do konce roku platit stejné zálohy, budeme mít s fondem oprav vše v příštím roce splaceno," míní Šolta.

Oba představitelé společenství vlastníků si jsou velmi dobře vědomi, že kdyby se jako oni odpojila půlka Liberce, druhá by platila za gigajoul přibližně 1 500 korun. Výčitky svědomí z toho nemají.

"To je život. My za tu situaci nemůžeme, my ji nezavinili. Majitelé teplárny roky vydělávali, zisk do modernizace nešel a radnice mlčela. Kvůli tomu máme platit dvakrát předražené teplo?" ptá se Zeler.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Obce v Česku hospodaří velmi dobře, excesy jsou minulostí, tvrdí analýza

Na opraveném náměstí ve Dvoře Králové nad Labem se podle pravidel Evropské unie

Ministerstvo financí si letos poprvé posvítilo na obce, které nehospodaří odpovědně. Ze tří, které formálně neplnily...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Najdete na iDNES.cz