Rozpočet, daně

Rozpočet, daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ODS dumá, jak v daních přebít Grosse

  • 102
Snížení daní, o kterém vyjednává rozpadající se vládní koalice, přimělo politiky ODS zamyslet se znovu nad projektem rovné daně. Šéf poslanců ODS Tlustý nyní říká, že patrně bude muset rovnou daň ještě vylepšit, aby dodržel svůj starý slib nižších daní pro všechny příjmové skupiny.

Sami občanští demokraté připouštějí, že jim Gross ještě před svými politickými skandály stihl zaminovat pole a připravil vlastní plán, pro většinu lidí výhodnější než rovná daň.

Jestli současná koalice vydrží, sociální demokraté mají nachystáno snížení sazeb daně z příjmu z patnácti na dvanáct a z dvaceti na devatenáct procent. Lidovci a unionisté chtějí úlevy ještě prohloubit.

Stoupenci tohoto návrhu, jako je ministr financí Bohuslav Sobotka nebo Grossův poradce Jan Mládek, vytáhli včera nižší daně na sjezdu ČSSD jako cestu k modernizaci programu a k získání voličů.

Začali více zdůrazňovat výhody svého plánu proti původní verzi rovné daně. Sobotka zadal svým úředníkům srovnání obou programů a vyšlo, že rovná daň se začne vyplácet bezdětným jedincům jen při výdělku přes dvacet tisíc. Rodiče dvou dětí si pomohou až nad třiceti tisíci.

Šéfové ODS říkají, že podobná srovnání jsou zavádějící, protože svůj plán rovné daně kompletně odkryjí až po vyhraných volbách. A­vyladí ho tak, aby všem přímé daně klesly, ať se mezitím cokoli změní.

Pokud tedy Gross nebo jiný premiér daně sníží, pak je ODS slibuje přebít. "Náš návrh nepoškodí žádnou příjmovou skupinu," slibuje šéf ODS Mirek Topolánek.

Sazbu patnáct procent považuje za "ikonu programu", takže s ní by se hýbat nemělo. Kouzlo má spočívat ve zvýšení odečitatelných položek, které se nastaví podle momentální potřeby. "Přesnou výši budeme aktualizovat tak, aby žádná příjmová skupina po zavedení rovné daně netratila," uvádí Tlustý.

Rovná daň však znamená výpadek daní od bohatších lidí, kteří jsou sice v menšině, ale platí nejvíc.  Sobotka tvrdí, že bude chybět přes třicet miliard korun.

"Troufám si tvrdit, že daňové výpadky by byly příliš velké i pro vládu se silným mandátem," míní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek, podle něhož ODS nakonec zvolí nějakou "ústupovou cestu". Třeba v rámci kompromisu budoucí koaliční smlouvy.

Topolánek i Tlustý spoléhají na to, že daňové výpadky nebudou tak velké díky nižším daňovým únikům, vyššímu růstu a menší snaze firem hledat daňové ráje. Víc peněz se vybere také zvýšením DPH.

Výpadek daní jsou však jen drobky proti druhému plánu ODS snížit sociální pojištění, z kterého se platí důchody. Dnes se z hrubé mzdy odvádí 34 procent (z toho 26 procent strhne firma).

ODS původně chtěla ve svém plánu důchodové reformy ubrat deset procent, ale v poslední opravené verzi kvůli hrozbě velkých dluhů navrhuje snížení odvodů jen o 7,5 procenta.

Z ušetřených peněz si mají lidé spořit na důchod, neboť ročníkům 1975 a mladším ODS navrhuje rovný důchod na dvaceti procentech hrubé mzdy. Na důchody si stát mezitím bude muset půjčit, což zvedne schodek rozpočtu asi o čtvrtinu.