Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz

Čtyři státy EU protestují proti udělení ochrany pro pražskou šunku

  • 213
Itálie, Německo, Rakousko a Slovensko jsou proti tomu, aby pražská šunka získala ochrannou známku Evropské unie. Tu se jí snaží zajistit čeští uzenáři, ale čtyři evropské státy šunku v seznamu zaručených tradičních českých specialit vidět nechtějí a podaly proti tomu v připomínkovém řízení své námitky.

Informaci zveřejnilo na svém webu ministerstvo zemědělství. Italové podle úřadu nechtějí šunku do seznamu zapsat proto, že jejich uzenáři používají název pražská šunka (Prosciutto di Praga) pro výrobky, které připravují podle odlišné receptury než čeští výrobci. Podobné námitky mělo i Slovensko a Rakousko. Obě země společně s Německem namítají, že pražská šunka je název obecně známý a používá se dlouhodobě pro výrobky, které vyrábějí uzenáři v Unii podle jiné receptury.

Podle Václava Tampíra z tiskového oddělení ministerstva má Česko nyní čtvrt roku na dohodu s nesouhlasícími státy, o výsledku jednání musí následně informovat Evropskou komisi. V případě komplikací je možné dobu o další tři měsíce prodloužit. "Pokud dojde k dosažení dohody mezi státy, bude název zapsán," řekl ČTK Tampír. V opačném případě o výsledku rozhodne hlasování jednotlivých států na jednání Výboru pro politiku jakosti zemědělských produkt.

"Jsme připraveni pomoci jim při vyjednávání s členskými státy a pak i s Evropskou komisí, aby se Pražská šunka dostala mezi zaručené tradiční speciality. Mezi naše priority totiž patří ochraňovat kvalitní potraviny a tradiční receptury jejich výroby," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Pražská šunka vznikla před více než 130 lety

V Česku se označení Pražská šunka používá pro šunku nejvyšší jakosti vyrobenou z vepřové kýty, kde je původní oválný tvar masa zachován použitím takzvaného pražského řezu. V zemích, které mají k zápisu výhrady, většinou řezníci nepoužívají tento způsob řezu. Například na Slovensku šunku naráží do polyamidového obalu.

Název Pražská šunka nese výrobek už od šedesátých let 19. století. Na úroveň průmyslové výroby přivedl pražskou šunku Antonín Chmel, který založil svoji firmu v Praze v roce 1879.

Zaručená tradiční specialita je evropská známka kvality potravin, která není spojena s určitou zeměpisnou oblastí, ale je vyráběna tradičním způsobem podle schválené receptury po dobu nejméně 30 let. Zaručené tradiční speciality má Česká republika čtyři - špekáčky, lovecký salám, spišské párky a liptovský salám.