Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obří veřejné zakázky by mohli rozhodovat státní „výběrčí“

  • 43
Nový zákon o veřejných zakázkách, který by měl omezit korupci, bude nejdříve za rok. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský navrhne vytvoření skupiny státem placených expertů, kteří by rozhodovali velké tendry. Měli by i právo veta soutěž zrušit, pokud by se jim nezdála.

„Umím si představit, že u zakázek většího rozsahu bude jmenovaná skupina expertů, kteří budou naprosto nezávislí a placení státem. Budou mít bezpečnostní prověrku, budou odborníci v dané oblasti a budou náhodně nalosováni do výběrových komisí například hodinu před otevíráním obálek,“ představil své plány Jankovský. Právo veta by podle něj mohl expert využít v případě, že by se mu zakázka zdála zmanipulovaná.

Tip: Jak na veřejné zakázky

Přečtěte si aktuální zákon o veřejných zakázkách. Rady a tipy o veřejných zakázkách najdete na webu České Zakázky.cz

Zároveň ministr upozornil, že jde o prvotní návrh. „Musíme to prodiskutovat s Platformou pro transparentní veřejné zakázky i s partnery ve vládě, protože bychom třeba potřebovali peníze na placení expertů,“ dodal ministr.

Platforma pro transparentní veřejné zakázky vznikla již před volbami na podnět Americké obchodní komory a za účasti „předvolebních“ politiků připravila 39 konkrétních opatření, jak současný zákon o veřejných zakázkách upravit.

Jankovský s většinou navrhovaných opatření souhlasí, zároveň chce však novelu, která bude technicky vznikat na jeho ministerstvu, doplnit o vlastní návrhy, jako jsou například státní „výběrčí“ u velkých tendrů.

Kolik by expertů mělo být a jak by měli být organizováni, ještě Jankovský neví. Podle něj by záleželo na finanční hranici, od níž by se tendrů museli účastnit. „Je rozdíl, pokud by se účastnili jen soutěží nad půl miliardy, nebo nad deset milionů,“ dodal.

Lidé, kteří systém veřejných zakázek detailně sledují, jsou zatím opatrní. „Vím o tomto návrhu, ale ještě k němu neznám dost podrobností,“ říká předseda platformy a advokát Daniel Weinhold. „Pro nás je důležité, aby zadavatel zakázky nesl nejen politickou, ale i právní zodpovědnost, a to na co nejvyšší úrovni. Už by se nemělo stávat, že za špatně provedený tendr za sto milionů korun bude mít odpovědnost čtrnáctý úředník v řadě, ale musí ji nést ministr,“ dodal Weinhold.

změny při zadávání veřejných zakázek

1. snížení limitů pro vypsání tendru – ze dvou milionů korun na milion u běžné zakázky na zboží či služby a ze šesti milionů na tři u stavebních prací
2. maximální rozsah zveřejňování informací o výběrových řízeních na internetu, včetně malých zakázek
3. všude, kde to lze použít, zavést systém elektronické aukce
4. informace a podklady o tom, kdo rozhodoval v procesu veřejné zakázky, by měly být zachyceny pro možnou kontrolu v budoucnu
5. zavést maximální odpovědnost pro zadavatele veřejné zakázky a neplnění „vysoutěžené“ povinnosti zařadit do správních deliktů
6. upravit institut takzvané mimořádně vysoké ceny – pokud se do soutěže přihlásí například jen dvě firmy a obě s neobvykle vysokou cenou, nelze dnes soutěž zrušit a vyhrává ta s „nižší“ nabídkou

Pramen: Platforma pro veřejné zakázky

Výhrady k návrhu má David Ondráčka z Transparency International, jenž je jinak také členem Platformy pro veřejné zakázky. „Korupční tlak by se přenesl na tyto státní komisaře. Navíc by se musela vyřešit míra jejich specializace. Jeden nemůže rozumět stavební a IT zakázce zároveň,“ uvedl Ondráčka.

Podle ministra Jankovského je zároveň ve hře například opatření, že by se z desetičlenné výběrové komise určené pro menší zakázky vybralo těsně před začátkem hodnocení nabídek jen pět členů. Ti by potom rozhodovali. To by mělo ztížit možnost firem a jejich lobbistů dopředu ovlivňovat komisaře dle předpokladu, že deset potenciálních hodnotitelů by se jim „obíhalo“ dopředu hůře než pět.

Jankovský uvedl, že do vlády by měla jít novela zákona o veřejných zakázkách ve druhém pololetí příštího roku. Termín zdůvodnil složitostí a šířkou novely a její důkladnou diskusí i v parlamentu, která by měla předejít dodávání pozměňovacích návrhů na poslední chvíli.